1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. SPORDA SAYGI- DEĞER
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

SPORDA SAYGI- DEĞER

A+A-

Bizler sporcuları ne kadar düşünüyor, ne kadar önemsiyoruz? Küçük yaştaki çocuklara ne kadar önem veriyoruz? Hayat felsefemizde olduğu gibi o yaştaki çocuklara altyapılar da önemsendiğini hissettirmemiz gerekiyor. Bu düşünce ile hareket edilmesi o yaştaki çocuk üzerine olumlu düşüncelere iter, çocukta özgüven dediğimiz durum oluşur önemsendiğinin farkında olan çocuk eğiticisine değer verir, buda yapılacak çalışmaya etki sağlar birlikteliğin ve güvenin devamında başarı dediğimiz olgu kendiliğinden gelişir. Karşılıklı oluşan değerler kişileri toplumda saygılı bireyler haline getirir. Küçük büyük ayırt etmeksizin spor yapan veya yapmayan her insanın saygı görmeye ve önemsenmeye hakkı var.  Saygı ve değer kültüründen yoksun kişiler toplumumuz da olduğu gibi sporda var. Bu düşüncede olan, bu düşünceye sahip kişileri spordan ve etrafımızdan uzak tutmalıyız, kendilerine zarar verdikleri gibi olumlu düşünce içerisinde olanlara da zarar veriyor.

 

‘Saygı önemli kavram’

 

Saygı ve önem çok önemli bir kavramdır. Ağaç yaşken eğilir mantığını göz önünde bulundurup o yaştaki çocuğa doğruyu aşılarsak ve bakış açısını da olumlu olarak inşa edersek altyapıların sadece sporcu yetiştirme yeri olmadığını iyi bir eğitim yeri olduğunu göstermiş oluruz. Burada da en büyük görev, sorumluluk yönetim, eğitici ve ailede bitiyor.

Bu yaşlardaki çocuklara yaklaşımları doğru yapmalıyız, doğru bilgileri aktarmalı ve uygulatmalıyız çocuk bu yaşta ne görürse onu uygular ve onunla gelişir. Ebeveyn evde, eğitici sahada toplumda nasıl davranılması gerektiğini saygının ve değerin önemini aşılamalı şımarık ve ego tutkusunun çok tehlikeli düşünceler olduğunu anlatmalı, çünkü o yaştaki çocuklara verilecek eğitim önemli bir eğitimdir. Aileler ve eğiticiler bu yaş guruplarındaki çocuklarda dikkatli olmaları lazım. Zaman ilerledikçe kendini geliştiren çocuklar, spora yeni başlamış ve daha yolun başında olan çocuklara karşı bir şey olduklarını zannederler ve şımarma noktasına gelip karşısındakini küçümseme ihtiyacı duyarlar, bu tutum ve düşünceden çocukları uzak tutmalıyız. Unutulmamalı ki kendini farklı görmeyip, kral olduğunu düşünmeyeceksin. Yukarıda da belirttim saygı ve önem farklı ve önemli bir kavramdır. Saygılarımla…

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.