1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Sporda Şiddet Ve Hakem Hataları
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Sporda Şiddet Ve Hakem Hataları

A+A-

Son Zamanlarda Yaşanan Saha Olayları Ve Hakem Hataları Futbola Zarar Verdiği Gibi Toplumda Da Tartışma Konusu Oldu, Olmaya Da Devam Ediyor. Peki Önüne Geçebildik Mi.?

Yıllardır Süre Gelen Futbolun Görsel Bir Şov Olduğunu Unutuyoruz. Rekabet Çerçevesi İçerisinde Mücadele Eden Takımların, Üstünlük Sağlayabilme Adına Verdikleri Çabanın Karşılığında Skor Elde Ederler. Ama Ne Yazık Ki Son Zamanlarda Bakıyoruz Ki Gündemde Sürekli Şiddet Ve Hakem Hatalarından Bahsediyoruz. Önüne Geçilmediği Sürece De Devam Edeceğe Benziyor. Bakıyorum Ki Oynanan Müsabakalara, Yıldırma Politikası Adı Altında, Birilerinin Bir Yerlere Gelebilme Adına Bu Tür Şeylere Gereksinim Duyduğunu Görüyoruz. Bu Tür Tutum Ve Davranışlar Spora Gölge Düşürdüğü Gibi Futbolumuzu Da Gerilere Doğru Götürüyor. Sporun İçerisinde Olan Ve Futbol Oynamış İnsanların Özellikle Sakinliği İle Camiaya Mal Olmuş Kişilerin, Bu Hakem Hataları/Yanlışlarından Dolayı Kendilerini Kaybettiklerini De Gözlemliyoruz. Eğer Ki Bu Davranış Sergileniyorsa Orada Muhakkak Bir Sorun Var Demektir. Konya Amatöründe Sezon Başından Beri Yapılan Bu Hatalar Tribünlere De İster İstemez Yansır Hale Geldi Ve İstenmeyen Sonuçlara Sahne Oldu. Hem Ligin Tadı Kaçmış Oldu Hem De Sahalarda Tasnif Etmediğimiz Fiili Müdahaleleri Görür Hale Geldik.. Bunlar Türk Futboluna Ve Konya Futboluna Zarar Veren Davranış Ve Hareketler.

Ne Olursa Olsun Bir Hakem Bir Takımın Kaderi İle Oynayamaz. Hakemler Sahaya Çıktıkları Zaman Kendi Kurallar Çerçevesinde Hareket Etmeli. Her İki Takımın Skoruna Etki Edecek Davranışlar Sergilememeli. Ama Yapılan Hatalar, Benlik Ve Ego Duygusuna Sahip Olanlar Maalesef Ki Bir Takımın Kaderine Etki Ediyor. Kısacası Emek Hırsızlığı Dediğimiz Duruma Maruz Bırakılıyor/Bırakılmasın. Kulüplerimiz Zor Şartlarda Ve Kısıtlı İmkanlarla Liglere Katılıyor Ve Mücadelelerini Devam Ettirmeye Çalışıyorlar. Futbol Belki Güç Meselesi Olabilir Ama Hak Edene De Hak Edildiği Şekilde Davranılmalı. Yapılan Her Olumsuz Hareket De İster İstemez Tribün Olayları Dediğimiz Durumlarla Karşı Karşıya Kalınıyor. Yazılı Ve Görsel Basında Anlatıldığı Ve Ekranlarda Görünen Olaylar Gerçekten Spora Gölge Düşürecek Cinste. Bunların Önüne Muhakkak Geçmeliyiz Geçemezsek Sonuç Daha Da Kötü Olabilir. Sahada Savunmasızca Mücadele Eden Sporcular Ve Hakemler, Beklenmedik Bir Anda Taraftar/Taraftarların Sahaya Girmeleri Ve Yanlarında Da Zarar Verici Alet/Aletlerin Olma İhtimalini Göz Önünde Bulundurursak Hiç Birşey Yapamazlar Ve Çaresiz Kalırlar. Buda İstenmeyen Sonuçları Ortaya Çıkarır Ve Devamında Üst Liglere Gidildiğinde Diğer Takımlar Ve İller Bazında Ligde Kötü İzlenim Yaratabilir. Olaylara Birde Şu Açıdan Bakalım Şampiyonluğa Oynayan Bir Takımsınız Ve Taraftarlarınızda Var, Bu Tür İstenmeyen Olaylara Maruz Kalmışsınız Şampiyon Olsanız Neye Yarar, Şampiyon Olduğu İçinde Bir Üst Lige Çıkmışsınız Ve İlinizi Temsil Ediyorsunuz Buda Size İster İstemez Hem İlinize Hem De Kulübünüze Kötü Bir İzlemin Yaratır. Amatörde Dahil Olsa ‘’Futbol Dünyanın Kabul Ettiği Görsel Bir Şovdur’’ Her Kezler Tarafından İzleniyor Ve Takip Ediliyor.

Ne Yapmalıyız Ve Bunların Önüne Nasıl Geçmeliyiz.

Öncelikle Yetkililer Daha Duyarlı, Anlayışlı, Kültürlü, Bulunduğu Konumunun Farkında Olup Nerede Nasıl Hareket Etmesi Gerektiğini Bilmeli Ve Bilgili Olmalı. Günlük Başarıyı Düşünmeyen, Geleceğe Dayalı Doğru Adımlar Atıp Kulübünü En İyi Yerlere Getirmek İçin Uğraşmalı. Ekibini Doğru Seçmeli, Devamlılık Düşünen Asla Elinden Centilmenlik Ruhunu Düşürmeyen Bir Bakış Açısıyla Sahne Almalı Ve Hedefe Odaklanmalı. Geçen Haftalarda Yaşanan Üzücü Olaylar İlimiz Amatör Müsabakalarına Gölge Düşürdü. Üst Ligde Sahaya Giren Taraftarlar, Alt Lig Te İse Taraftarın Kesici Aletle Sporcuya Teşebbüs Etmesi Bunlar Asla Kabul Edilecek Davranışlar Değildir. Biraz Daha Duyarlı Ve Temkinli Olalım. Unutmayalım Ki Spor Kardeşlik, Centilmenlik Ve Fairplay Çerçevesi İçerisinde Oynanması Güzeldir. Başarılar Asla Günlük Olmasın. Istanbul'da yıkılan binanın altında yaşamını yitiren vatandaşlarımıza allahtan rahmet ve yakınlarına bassağlığı diliyorum.. Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.