1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Sporda Şiddete Karşı Eğitim Verilmeli
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Sporda Şiddete Karşı Eğitim Verilmeli

A+A-

SPOR ve özellikle futbol dünya genelinde en çok izlenen ve taraftarları olan görsel şölen olduğunu biliyoruz.  Ama görüyoruz ki Futbol maalesef zaman zaman diğer sporlara göre daha fazla şiddet unsurlarının sahnelendiği bir olgu olarak karşımıza çıkıyor. Bunun önüne nasıl geçebiliriz ne yapmalı nasıl önlem almalıyız düşüncesinde olmamız ve her daim düşünülmesi gerekir.

Sporda şiddet aldı başını gidiyor ve buna en büyük etken kuşkusuz ki görsel ve yazılı basınında çıkan görüntü ve yazılar da etkili oluyor. Sürekli ekranlarda anlatılıp ve tartışıldığı için taraftar gurupları ve sporcular psikolojik olarak etkisinde kalıyorlar.  Sporun özellikle futbolun rekabete dayalı bir oyun olduğu ve sonuçta kazanmak olgusu olduğu için sporcu kendini fazla kaptırıyor ve rakibine saygıyı unutmuş oluyor. Kısacası problemlerin başında seyirci ‘’şiddeti, holiganizm, fanatizm’’ gibi sporun ruhuyla bağdaşmayan hususlar gelmektedir.’’ Ve bunun neticesinde her hafta bir müsabakada şiddetin, kavganın ve taraftarla sporcu arasında veya sporcu antrenör arasında bu tür durumlarla da karşılaşıldı. Tasnif etmediğimiz ve sürekli karşısında durduğumuz olay/olaylar hem kulüp menfaatini, hem prestiji hem de sporcunun kendi itibarını bitirdiği gibi dışarıdan bakıldığında farklı düşüncelere itebiliyor. 

‘’Çünkü itibar parayla satın alınmaz.’’

Günümüz futbolunda kulüpler bazında bakıldığında alt yapının neden bu kadar önemli olduğunu bilmemiz ve anlamamız gerekiyor. Alt yapılar ve futbol okulları yapmış oldukları işi sadece ekonomik finansal gelir olarak düşünmemesi gerekir. Yapmış oldukları işin ciddiyetinde olup yeni nesil sporcularına doğru eğitimle ve izah edici şekilde anlatılmalı ve doğru- yanlış öğretilmelidir. Bunun içinde idarecilerin altyapı ve futbol okullarına antrenör seçimlerini iyi yapmalıdırlar. Antrenör her daim donanımlı olmakla kalmayıp, sahadaki duruşuyla sporcusuna örnek iyi bir eğitici olgusunu ve sporun sevgi ve kardeşlikten ibaret olduğunu anlatması gerekir bir duruş sergilemelidir.  

Antrenör sporcusuna bunları doğru anlatmaz ve uygulatmaz ise o zaman ortaya şuan ki günümüz spor müsabakalarında yaşanan olayları düşünürsek, şiddetin bilhassa futbolda yaşanan bu tür olayların önüne geçemediğimizi görürüz. Sonuç olarak karşılaştığımız her hafta bir spor müsabakasında şiddet olayları oluyor ve maruz kalıyoruz.

BUNUN ÖNÜNE NASIL GEÇEBİLİRİZ.?

Bunun için alt yapılara ve futbol okullarına ciddi bir şekilde el atılmalı analiz edip iyi eğitim verilmeli, anlatılmalıdır. Bunun için İlk yapılması gereken antrenör seçiminin doğru olması.

Antrenör bir kulüp için ne kadar önemli ise altyapılarda daha da önem arz etmektedir. Buralara gelen sporcular eğiticisinden ne gördüyse onu uygular. Zira sporcu almış olduğu eğitimle hedefine ilerler. Ama maalesef ki görüyoruz ki tartışılması gereken konu günümüz sporda/ futbolunda şuan altyapılarda eğitim ne kadar veriliyor, nasıl veriliyor, açıklayıcımı, antrenör sahada nasıl bir duruş sergiliyor, ciddiyeti, disiplini sağlayabiliyor mu?  Ortaya çıkan sonuç düşündürücü olduğu kadar da üzücü oluyor, buda demektir ki sporda şiddetin önüne asla geçemiyoruz.

Buda ister istemez sahalarımızda kötü sonuçların çıkmasının önüne geçemez hale geliyoruz.

NE YAPILMALI..?

Hem kulüp hem de sporcu olarak cezai yaptırımlar kesinlikle uygulanmalı kulüplere bazı kriterler getirilmeli ve antrenör konusunda seçici olmalıdır yoksa ülke sporuna/futboluna zarar verir. Bakıldığı zaman uluslararası arenada mücadele eden takımlar da bu tür durumlara sporun hangi branşı olursa olsun disiplin ve ciddiyetin ne kadar hassas olduğunun bilincinde olunması gerektiğini bizlere net bir şekilde göstermektedirler. Sporda şiddet/fanatizm adı altında yapılan seminerlere altyapı da antrenörlük yapan ve futbol okullarında antrenörlük yapan eğiticilerin katılıp orada öğrendiklerini sporcularına tekrar tekrar anlatması gelişim sürecindeki sporcular için birer artı olmakla birlikte bilgili sporcuların yetişmesi için anlatılması gerekmektedir.’’ Kazanan spor ve centilmenlik olur.’’ burada yapılacak tek şey altayapıya hizmet edecek antrenörlerin iyi tespit edilmesi. Sporcu/sporcuların burada doğru eğitim ve doğruyu yapmaları hem sportif olarak başarı hem de sporda şiddet ve fanatizmi ortadan kaldırmış oluruz. ‘’Bilgili sporcu centilmen taraftar’’ Kulüp idarecilerimiz değerlendirme yaparken Sporcusuna ne vermesi gerektiği bilen antrenör ile anlaşmalı, Sporcuda antrenöründen gerekli bilgileri alıp, saha içerisindeki duruşu ile ve sözleriyle ne yapması gerektiğini bilmesi gerekir.

Sporda şiddetin önlenmesine yönelik yasal düzenlemeler yapılmasına rağmen uygulamalarda yaşanan problemler neticesinde istenilen verim alınamamaktadır. Umarım bundan sonraki süreçte bu konu üzerinde gerekli etkileyici önlemler alırlar. Saygılarımla...   

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.