1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. SPORDA TİCARET MANTIĞI- MAÇ SAYILARINI ARTIRALIM
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

SPORDA TİCARET MANTIĞI- MAÇ SAYILARINI ARTIRALIM

A+A-

Türk futbolunun kötü kaderlerinden biride; futbolun içerisinde olmayıp, bu işi biliyormuş gibi yaparak ve ticaret mantığıyla yürütenlerin futbolumuza zarar vermesidir. Endüstriyel dediğimiz ve dünyanın kabul ettiği bu görsel şova zarar vermeye hakları yok. Bu düşünceye hakim kişiler nasıl ki ticaret mantığını düşünüyorsa yapılacak olan sportif çalışmalarda spora, sporcuya her türlü imkanı sağlamalıdır. Yönetimsel olarak kulüp veya kulüpler sportif başarıyı istiyorsa bu işi bilenlerle çalışıp, doğru tercihler yapmalıdır. Bildiğiniz üzere altyapılar kulüpler için her zaman önemlidir, oradan yetişen sporcular Türk futbolunun geleceği yarınlarıdır. Altyapılarda gelen başarıların sporcular için üst yapılara geçiş süreçlerinde belirgin ve doğru bir etkendir özgüvenlerini artırır. Kulüplerdeki yöneticilerimiz kafalarındaki ticaret mantığını çıkarmalılar; ülke olarak kötüye giden futbolumuz tamamen içinden çıkılması zor bir durum alıyor. Yönetime gelen kişi/kişilerde maalesef ki bir şeyler alıp götürüyor buda bu işi meslek edinmiş kişi ve sporculara yansıyınca onlarda etkileniyorlar. Özellikle altyapılarda çıkar ve menfaat uğruna yapılan işler yanlış tercihler den dolayı. ‘’Oyuncu yetiştirmekle, ticaret ayrıdır karıştırmayalım.’’

Futbolumuzun kanayan diğer bir yarası da kulüplerin sezon boyunca yılda kaç maç yapıyor olması, küçük yaş guruplardaki sporcular heyecanlı bir şekilde ligin başlamasını bekliyor neden; Kendilerini o sahne de görmek ve üst guruplara çıkabilmek adına ama, maalesef ki oynadıkları maç sayılı olunca istedikleri verimi alamadan lig bitmiş oluyor bu da gelişimlerini olumsuz yönde etkiliyor çünkü ligleri zamanında bitirebilmek için guruplarda takım sayıları az tutuluyor. Bu yaştaki çocukların sürekli maç yapmaları lazım gelişimlerini tamamlamak ve üst liglere kendilerini atıp ülke futboluna hizmet edebilmek için maalesef eksik kalıyoruz. Çözüm bulunabilir mi endüstriyel futbolda ticaret mantığı göz etmeksizin sadece futbolu düşünen, başarı düşünen kişi ve kulüpler olduktan sonra elbette ki olur. Bahsedildiği gibi maç sayılarını yıl içerisinde yüksek tutup sadece lig maçı olarak düşünmeyip diğer farklı organizelere(turnuva) katılmaları her kez için olumlu sonuç olarak geri döner futbol kazanır.

Futbolun içerisinde olan yönetimdekilerin bir araya gelip projeler üretmesi ve bu çocukları en iyi şekilde ve fazla maç yaptırabilmek için neler yapmalıyız düşüncesinde birleşip çözümler üretmeliler.

Örnek verirsek kendi il ve ilçelerine yakın kulüp ve futbol okulları ile turnuva tarzında veya resmi olmasa da kendi içlerinde lig tarzında organize olup maç yaptırabilirler. Yarınlardaki geleceğimiz olan bu değerlere sahip çıkmalıyız futbolun sadece ticaret olmadığını bu işi severek, benimseyerek ve içinden gelenlerle yapıldığında sonuç her zaman kaçınılmaz olur istenilen verimi de alırız.

Altyapılar bizim temelimiz, altyapılara giden çocuklara ihanet ve haksızlık etmeyelim.          

‘’Futbol doğrularla güzel, sporcuda doğruyu yaparsa yıldız olur.’’

Saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.