1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. SPORUN ÇOCUK ÜZERİNDE ÖNEMİ
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

SPORUN ÇOCUK ÜZERİNDE ÖNEMİ

A+A-

Futbol çocuklar için ne kadar önemli, Antrenörün sahada çocuklar üzerinde etkisi ne kadardır, nasıl olmalıdır.

Futbol; Çocukların kendilerini geliştirme ve çevre edinme anlamında önemli bir etkendir. Çocukları öncelikle topluma kazandırmak adına manevi değerlerle hareket etmeliyiz, yarınlarımız dediğimiz bu çocukları toplum da faydalı birer bireyler olmalarını için çabamızı gösterelim. Topluma kazandırma adına yapmış olduğumuz değerler eğitiminde yetenekli gördüğümüz çocuklar var ise onları sportif olarak ta bir yerlere çıkarabilmek adına çocukta ki yetenek ve verilen eğitimle birlikte doğru, bilinçli sahada ne istediğini bilen ve uygulayan çocukları futbola kazandıralım. Saygınlığı, Prestiji, İtibarı elden bırakmadan çocuklar bu alanda da kendilerine yer bulsunlar. Çocukların spor yapmasında kendi üzerlerinde etkeni vardır.

İnsan sağlığı açısından, devamlılığı olduğunda egzersizliği bakımından, yaş olarak ta ilerleme kat ettiğinde vücuttaki eklem yerlerinin kuvvet bakımından güçlü olacağı, egzersizlere her daim hazır olacağı bakımından. Sporcun insan üzerinde etkeni büyük, özellikle futbol olarak ta düzenli yapılması metabolizma olayını hızlandırır ilerleyen yaşlara gelindiğinde vücutta oluşabilecek yağ ve yağlanma depolama olayını önler. Küçük yaşlarda spora başlayan çocuklar sağlık büyüme imkanına sahip olurlar. Futbol büyükler için nasıl önemliyse, çocuklar içinde o kadar önemlidir. Futbolun çocuklar üzerindeki önemlerinden biride yeteneği olan sporcu çocukların futbolun doğruları ile kendilerini geliştirmeleri adına ve başarı ve başarılara giden yolda hedefleri bakımından önem teşkil eder. Unutulmamalıdır futbol yazıldığı gibi kolay oynanmaz, yapmış olduğu çalışma programı ile doğru bilgileri alıp, sahaya çıktıklarında uygularlarsa hem eğlence bakımından, hem kariyer bakımından hem de sağlık açısından büyük önem taşır. Spor çocuklar için kendini ifade edebilmeleri adına da etken teşkil eder, toplumda sosyalleşmesi artırır, becerisini geliştirir, sorumlu olmayı, sorumluluk almayı öğrenir. Sporun çocukların üzerinde etkisi büyük, önemli olanda çocukları topluma kazandırmak,

Antrenörün çocuğun üzerinde etkisi nasıldır, nasıl olmalıdır.

Antrenör sahaya çıktığı zaman duruşuyla çocuğa bir şey vermeli ki; çocuk bir şeylerin farkına varsın. Özellikle alt yaş guruplarında bunlar önemli faktördür. İletişim konusunda da açıklayıcı, izah edici ve ne anlattığını bilmeli, çocuk doğru anladığı ifadeleri uygulamaya geldiğin de doğru yapabilmeli.

‘İletişim hayatında önemli bir yer teşkil eder.’

Antrenör ve sporcu arasında iletişim anlaşılır ve net olmalıdır, çocuklarla dengeyi iyi kurmalı, ses tonunu ayarlayıp yeri geldiğinde sessiz kalıp çocuğun davranışlarını izlemeli ve ona göre davranış sergilemeli. Hitap ve konuşmalar klişeleşmiş cümle ve kelimeler değil de farklı terimler ve kelimelerle kendini yenilemeli çocuklara o şekilde hitap etmeli. Yukarıda da belirttiğim gibi futbol çocuklar için ne kadar önemli ise, Antrenöründe sahadaki duruşu ile çocuklar üzerinde etkisi olmalı. Doğru, bilinçli, anlaşılır, saygı sevgi çerçevesinde.

Unutmayalım! Çocuklar bizim geleceğimiz, yarınlarımız.

Saygılarımla                  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.