Osman Nevres Yılmazlar

Osman Nevres Yılmazlar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Su Hakkı

A+A-

 

 “Su sadece pet şişelerle, tankerlerle, borular ve kanallarla taşınabilen bir sıvı değildir. O insanlar da dahil olmak üzere tüm canlıların bedenlerinde, yeryüzünde, yerin altında ve atmosferde sürekli hareket halinde, maddenin bir halinden diğerine  geçen ve tek bir tanımı olamayacak kadar  büyük anlam zenginliğine sahip bir varlıktır. Bu nedenle su yönetimi belirli zümrelerin işi değil, tüm insanlığın ve canlılığın meselesidir. Bu çalışma, suyu hapsedip  devletlerin ve şirketlerin mülkü haline getirmek  yerine, onu  tüm canlıların yaşam kaynağı ve hakkı haline getirmek  için mücadele edenlere adanmıştır.”

Yukarıdaki açıklama Sosyal Değişim Derneği’nin “Yeni Bir Su Politikasına Doğru” adlı kitabından. Kitapla su konusunda yeni bilgilere ulaştık, özellikle su üzerine yeni oyunlar ve su üzerine yeni politikalar konusunda aydınlandık. Bu nedenle; İstanbul Sosyal Değişim Derneği’ne ve katkı sunanlara teşekkür ediyorum.

SUYUN KÜRESEL DAĞILIMI

Dünya’daki toplam suyun yüzde 97.5’i okyanuslar, yüzde 2.5’i de tatlı su olup; tatlı suyun da yüzde 68.7 si buzullarda, yüzde 30.1’i yer altı suları, yüzde 0.8 i donmuş tabaka, yüzde  0.4’ü de yüzey ve atmosferik su.

Yüzey ve atmosferik suyun yüzde 67.4’ü tatlı su göllerde, yüzde 8.5’i sulak arazilerde, yüzde 12.2’si toprağın nemi olarak, yüzde 1.6’sı nehirlerde, yüzde 9.5 i atmosferde, yüzde 0.8’i bitkiler ve hayvanlarda bulunmaktadır.

SU TİCARİ MAL OLMAMALI

1995’te WTO- “Dünya Ticaret Örgütü” koordinesinde “Hizmet Garanti Genel Anlaşması” ile suyun ticari mal olarak tanımlanması ve ticari mallar listesine alınmasıyla suya ilgi artmıştır. İlgi gösterenler tabii ki büyük su şirketleri ve sermaye sahipleridir. Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü,  OECD  vb.. örgütlerde büyük su şirketlerine destek vermektedirler.

Biz çevreciler de diyoruz ki; su yaşam hakkıdır. Sadece insanın değil tüm canlının ihtiyacı ve yaşamının olmazsa olmaz maddesidir. Parayı başka yerden kazanın, sudan para kazanmak adına, çevreye ve canlı yaşamına zarar vermeyiniz.

KONYA’DAKİ TATLI

SU ÇEŞMELERİ PROJESİ

Sosyal Değişim Derneği  “Su Hakkı Kampanyası” çerçevesinde Türkiye’deki iyi uygulamaları yayınlarında tanıtmaktadır. Konya’daki iyi uygulamadan haberi yoktur. 2021 Yılında Senegal’in Başkenti Dakar’da düzenlenecek olan ve teması “Barış ve Gelişme İçin Su Güvenliği” olan 9. Dünya Su Forumu’nda KOSKİ’nin Konya İl Merkezinde uyguladığı 1100 ün üzerindeki, 1 Milyon 300 bin nüfusa yetecek düzeyde ve herkesin erişebileceği uzaklıkta uyguladığı “Tatlı Su Çeşmeleri Projesi” tanıtılmalıdır.

“Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi” KOSKİ,  Konya İl Merkezinin bir milyonu aşan nüfusunun ücretsiz olarak ulaşabileceği “Tatlı Su Çeşmeleri Projesi”ni 1990’lı yıllardan itibaren uygulamaktadır. Halen 1100’ün üzerindeki sokak çeşmesi aracılığıyla halka kaliteli ve ücretsiz içme suyu sağlamaktadır. Budur işte; suyu yaşam hakkı haline getiren.

Bu uygulama dünya kentlerine de tanıtılmalıdır. Bakarsınız bu örnek proje başkaları tarafından da uygulanabilir. Zira; suyun bir ticari meta olarak görüldüğü ve giderek halkın içme suyu olarak ambalajlı sulara mecbur edildiği ortamd: KOSKİ’nin bu projesi  bir “iyi uygulama” olarak dünyaya sunulmalıdır.

Hoşça kalın.

 

           

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.