1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Su İsrafının Zararı Hepimize
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Su İsrafının Zararı Hepimize

A+A-

Türkiye’nin en az yağış alan bölgelerinden biri olmamız nedeniyle kuraklıkla karşı karşıyayız. Kuraklıktan dolayı da su sıkıntısı çekmekteyiz. Bazı tedbirler almalı ve suyu aşırı kullanarak israf etmemeliyiz.
Öncelikle açık olan bir musluğu kapatıp, ihtiyacımızın dışında suyu kullanmamalıyız.
Çünkü suyun israfıyla oluşacak zarar sadece bizi değil, bütün toplumu etkiler. Zararı ve sıkıntıları hepimizi bulur.
Günümüzde dengesiz ve bilinçsiz olarak israf edilen su yüzünden dünyadaki bazı yerlerde su kaynakları tükenmektedir. Bunun yanında içilebilir su kaynaklarının azlığı nedeniyle insanlar susuzluktan ölüyor. İnsanın hayat kaynağı olan su her türlü maden ve petrolden değerli olup, bilinçli ve israf etmeden kullanmamız gerekenlerin başında geliyor.
Eğer suyu heba edip boşa kullanırsak birçok tehlikelere de davetiye çıkarırız.
Gelecek nesillere kurak ve çatlamış topraklar, bitkisiz bir dünya bırakırız.
Bunun yanında toprak kuraklaşır; nehirler ve barajlar kurur, bitkiler, hayvanlar ve su olmayan bölgelerde yaşayan insanların çoğu hastalığa yakalanıp ölür.
Gelecek nesillere böylesine kötü ve yaşanması zor bir dünya bırakmak istemiyorsak yapacağımız bellidir. Suyu israf etmeli ve israfın önüne geçmeliyiz.
&&&
Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada Mayıs ve Haziran aylarında yağan yağmurların sevindirici olduğu belirtilirken, tehlikenin halen devam ettiği ve tasarrufu elden bırakmamak gerektiği vurgulandı.
Vatandaşların son yağışlara aldanarak gereğinden fazla su tüketmemesi uyarısında bulunuldu.
KOSKİ Genel Müdürlüğünün açıklaması şu şekilde: “Son günlerde yağan yağmurlar hepimizi çok sevindirdi. Fakat bu tedbiri elden bırakmak için bir gerekçe olmamalı. Asla rehavete kapılmamalı, tasarruflu olmalı ve suyu israf etmemeliyiz. En başta belirtmek gerekir ki suyu asıl besleyen kardır. Son 30 yılın yağış ortalamalarına bakıldığında bu yılki kış yağışları ortalamanın oldukça altında görülüyor. Ocak ayı dışında kurak bir kış mevsimi geçirdik. Beklenen ölçüde kar yağışı olmadı. Bu da son 30 yılın en kurak kışını yaşadığımızı açıkça göstermektedir.”
&&&
Hepimiz KOSKİ’nin uyarısına dikkat etmeliyiz ve tedbiri elden bırakmamalıyız. Özellikle yaz aylarında su sorunu yaşamamak için öncelikle yapmamız gereken suyu ihtiyacımızdan fazla kullanmamaktır. Konya havzasında kuyudan çekilen suyun yüzde 3 kadarını Konya’da içme ve kullanma suyu olarak tüketiyoruz. Buradan da anlaşılacağı üzere tarımsal sulamada tüketilen su, çekilen suların büyük bir kısmına tekabül ediyor.
Bu yüzden sulamalarda modern teknikler kullanılmalı ve su kaybı en aza indirilmelidir.
Sonuç olarak israf haramsa bu günahı işlememekle işe başlamalıyız. Akan bir musluğu kapatmak, aşırıya kaçarak çok kullanmamak zor olmasa gerek?
Ne dersiniz?
Bu sıcakta suyu israf ederek başkasının hakkına da gasp etmiş olmuyor muyuz?
Öyle ise suyu çok kullanma yerine ihtiyacımıza göre kullanmalıyız. Su sıkıntısının giderilmesi noktasında sizinde bir katkınız olsun.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.