1. YAZARLAR

  2. Sezen Talip Demir

  3. Su Tasarrufu Hayati Önemdir
Sezen Talip Demir

Sezen Talip Demir

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Su Tasarrufu Hayati Önemdir

A+A-

Bir önceki yazımda enerji tasarrufu hakkında bilgiler vermiştim. Bu yazımda da suyun önemi ve tasarrufu konusunda bilgiler aktaracağım. Malumunuz üzere evde kaldığımız şu günlerde su tüketimimiz artıyor. Önümüz yaz ayları olduğu için su kaynaklarımızda sıkıntı yaşamak istemiyorsak elimizden geldiğince tasarruf yapmalıyız. Yaşamın devam etmesinin su sayesinde olduğu düşünülürse, tasarrufla su kaynakları korunarak ve toplumun eğitilmesiyle su kaynakları kirletilmeyerek dünyanın ömrü uzatılabilir ve temiz su kaynaklarının yok olması önlenebilir.

***

Gelecek nesillere temiz su kaynakları bırakabilmek için evde yapılabilecek birkaç basit yöntemle tonlarca suyu koruyabilirsiniz. Bu tasarrufları şu şekilde sıralayabiliriz. Su damlatan muslukları ve su sızdıran sifonu tamir edin. Tuvaletlerde daha az su tüketen yeni nesil rezervuarlar tercih edin.  Rezervuar içine su dolu 1 ya da 2 litrelik bir plastik şişe koyarak, şişenin hacmi kadar daha az su kullanılmış olur. Küveti doldurarak banyo yapmak yerine duş alın ve duş süresini 1 dakika kısaltın. Bu yüzde 108’e kadar su tasarrufu sağlar. Klozete tuvalet kağıdı, kağıt havlu ve diğer çöpleri atmayın. Her seferinde sifon kullanıldığında fazladan su harcanır. Diş fırçalarken, el sabunlarken ve tıraş olurken suyu kapatın. Diş fırçalarken musluğu kapatmak, 4 kişilik bir ailenin yılda 3040 litre su tasarrufu yapmasını sağlar. Bulaşıkları elde yıkamayın. Bulaşık makinesi 12-15 litre su ile bulaşıkları yıkayabiliyorken, elde yıkama 126 litreye kadar su kullanımına neden olur. Bulaşık ve çamaşır makinesini tam dolu kapasite ile çalıştırın ve her ikisinde de hızlı yıkama programlarını tercih edin.

***

Meyve ve sebzeleri akan su altında değil, su dolu kapta yıkayın ve suyu biriktirin. Kullanılan bu sular içmek için olmasa da bahçe ve çiçek sulamak için yeterince temiz olur.

Yağmur yağma ihtimali varsa, bahçe sulama ve araba yıkama işleri ertelenmeli. Otomobil ve balkon yıkama işlerinde hortum yerine kovada biriktirilmiş suyu kullanın. Makarna ve sebzelerin haşlama sularını dökmek yerine, bu suları çorba vb. yemeklerde kullanın.

İçinde fosfat bulunmayan temizlik ürünlerini kullanın. Fosfat bulunmayan temizlik ürünleri suda ayrışır ve temiz su kaynaklarını kirletmez. Sıcak suyun akmasını beklerken akan suyu bir kapta biriktirerek, gereken yerlerde kullanın. Su tasarrufu için tüm aile fertlerini bilgilendirin ve su bilincini gelecek nesillere aktarın.

Kuraklık tehlikesinin her geçen yıl giderek artması, yağışların barajlardaki doluluk oranını da olumsuz yönde etkilemesine neden olmakta ve nehirler gibi temiz su kaynakları da kuruyarak yok olmakta. Toplumda ortak bilincin oluşturulmasıyla su kaynaklarını temiz ve tasarruflu bir şekilde kullanarak gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.