Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Şu Tramvay Meselesi

A+A-

Geçtiğimiz akşam internette bir haber dikkatimi çekti. Geçen seçimde DSP’den, bu seçimde ise AK Parti’den Konya Büyükşehir Belediyesi Aday Adayı olan Vecdi Çınar Bey, Konya’nın yerel bir kanalında telefon bağlantısıyla katıldığı programda çılgın projelerini açıkladığı haberi sosyal medyada paylaştı. Merak edip ilgili haberi açtım ve sonuna kadar okudum. Konya için devasa projelerinin olduğunu savunan Sayın Çınar, konuşmasında Konya’nın ihracatının 1,2 milyar dolarken Türkiye’nin ihracatının 150 milyar dolar olduğunu ve Konya’nın ihracattaki payının en az 15 milyon dolara ulaşması gerektiğini belirtti. Konya’da organize sanayilerin birbirleriyle organize olması dâhilinde tramvayın da üretilebileceğini savunan Çınar, her ilçenin coğrafi konumu ve insani yapısına göre yatırım yapılması gerektiğini ifade etti. Kendilerine görüşlerinde sonuna kadar katılıyorum. Konya için yapılan hiçbir yatırım boşa, gitmez ve gelecek için yeni projelerin doğmasını sağlar. Fakat dikkatimden kaçmayan bir ayrıntı var. 
Metro niye olmasın
Vecdi Çınar Bey, konuşmasında 70 mega projesinden ilki olan havaraydan da bahsetti. Konuyu anlamak için konuşmasının son kısmını birkaç kez daha okudum. Projeyi Başbakan’ından koparacağını öne süren Çınar, sadece tramvayı değil aynı zamanda metro, metrobüs ve havarayı konuşacaklarını da kaydetti. Kulağa çok hoş gelen düşünceler bunlar. Ama metro, metrobüs hadi neyse de özellikle havarayı duyunca biraz şaşırdım. Henüz Türkiye’de örneği olmayan bu projenin Konya’yla adının anılması biraz ilginç değil mi? Küçükken okulda başkanlık yarışında biz de başkan olabilmek uğruna okula havuz yaptıracağımızı, her öğrenciye bilgisayar dağıtacağımızı söyleyerek gerçekleşmesi güç vaatlerde bulunurduk. Nitekim başkan olduğumuzda da hiçbirini gerçekleştiremezdik. Vecdi Bey’in de kendini seçim havasına bir hayli kaptırdığını düşünüyorum. Öyle ki Konya’ya havarayın gelmesini siz biz göremeyiz de bizden sonraki nesil görür mü onda bile tereddütlerim var. O yüzden dereyi görmeden paçaları sıvamamak gerek diye düşünüyorum.
Yeni tramvaylar gelemedi
Konu tramvaydan ve toplu ulaşımdan açılmışken şu bizim yeni tramvayların akıbetinden haberi olan var mı? Sahi ilk örneklerinin Kurban Bayramı’nda gelmesi beklenen son model tramvaylarımız nerede? 22 yıldır bu şehrin yükünü çeken antika tramvayların piyasada olduğunu ve yeni tramvaylarımızın verilen söze rağmen gününde gelmemesini göz önünde bulundurursak havaray hayalinin Konya’ya fazlasıyla havalı kaçacağını ifade etmek isterim. Belediye Başkanı adaylarımızın adaylıkları süresince başkan seçilebilmeleri için uçuk hayaller yerine daha sağlam, daha gerçekçi vaatlerde bulunması gerektiği kanaatindeyim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.