1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkçı

  3. Suçlu Düşman mı?
Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Suçlu Düşman mı?

A+A-

Kaldığımız yerden devam edelim. Dünyanın yeni düzenini belirleyen ‘ekonomi’ savaşlarını, başkalarını suçlayarak mı kazanacağız? Yeni Türkiye’yi bu ekonomi savaşlarının hangi sonuçları üzerine kuracağız?

*

Millete acı, devlete zarar veren bazı olaylara değinmiştik, bunların hangisinde hatasını kabul edip istifa eden veya kusurlu görülerek görevden alınan, adalete sevk edilen bir memur, amir, bürokrat, siyasetçi duydunuz? Ya da hiç duydunuz mu?

*

Suç veya suçlu ile uğraşmak zaman kaybıdır. Konumuz, suça ortam sağlayan ve suçluya cesaret veren eksiklerimizi bulmak olmalıdır. Bunun için de suç nedir, suçlu kimdir? Sorularına cevap bulmamız gerekiyor.

*

Son kriz penceresinden bakınca suçlardan birisi döviz kurlarını kontrol edememek ve enflasyonun kontrolden çıkma riski ile karşı karşıya kalmak gibi görünüyor.

*

Peki, suçlu kim? Merkez Bankası mı? Yoksa bize döviz ile borç verenler mi? Ya da MB’nın “sınırlı” etkiye sahip para politikalarını uygun şekilde desteklemesi gereken tarım, sanayi, üretim, ihracat, eğitim, teknoloji alanlarındaki politikalar ile malî politikaları şartlara uygun ve zamanında geliştirmeyen ve etkin şekilde uygulamayan kadrolar mı?

*

Milletin acı çekmesine, devletin zarar görmesine sebep olan suçluların ceza çekmesi gerekmez mi? Elbette gerekir! Ancak suçu anlayarak suça ortam hazırlayan hatalarını düzeltme, eksiklerini giderme kültürü zayıf toplumlar işin kolayına kaçarlar ve düşmanı suçlarlar bir de hainleri… Aynen bizim yaptığımız gibi.

*

Düşmana fırsat veren biz, haine makam kaptıran biz, peki niçin hala onları suçluyoruz? Bu davranış, suçun örtülmesine ve suçlunun korunmasına sebep olur. Düşünemiyor muyuz? Hadi bunu düşünemiyoruz. Hepimizin çok iyi bildiği şu atalar sözünü de mi anlamıyoruz; “Kusuru yüzüne söylenmeyen kişi, ayıbını marifet sanır”… ?

*

Biz hatamızdan dönmezsek, suçluyu ortaya çıkarma bilinci olmayan kişiler her yeni sorunda birbirini hain ve işbirlikçi diye suçlayacak. Suç suça karışacak. Bu da suçladığınız düşmanın daha çok işine yarayacak… İroni mi, komedi mi?

*

Devletin bekası için suçluları ortaya çıkarmak gerekir. Suçluyu ortaya çıkarmak zordur ve suçu ortadan kaldırmak daha kolaydır. Bunun da en ucuz yolu, nitelikli eğitimdir… 2018-2019 Eğitim Öğretim yılı hayırlı olsun, kutlu olsun, başarılı olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.