Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Suçlu Kim?

A+A-

Bir döviz atağı ile ekonomimiz krize girdi. Enflasyon kapıda. Suçlu düşman!

*

Piyasa, Merkez Bankası’nın yapacağı faiz artışını bekliyor, bazıları beklentiyi önceden fiyatlandırdı bile… Ama para nedir bilmeyenler, döviz ve faiz uzmanı gibi konuşuyor. Faiz nedir bilmeyenler enflasyon konuşuyor, ekonomi uzmanı sanki.

*

Çarkını döndürmek için fiyat artırmak zorunda kalanları suçlayıp, hain ilan edenler, hilecileri, stokçuları, manipülatör ve spekülatörleri ayırt edemiyor. Dövizi sabah yüksek kurdan bozdurup, akşam düşük kurdan alarak köşe dönen kahraman(!) görünümlü fırsatçıları göremiyor.

*

Bu tipler, bilmediğini öğrenmeye çalışmıyor; büyüme, gelişme, kalkınma arasındaki fark nedir, ilinti nedir, hangisi hedefimiz olmalıdır? Umurunda değil. Dış borçlar, ticaret dengesi, bütçe açığı, kamu harcamaları, özelleştirme politikası, ihale kanunu ne durumda? Haberi yok.

*

Bu tipler, sahip olduğu bilgilerin doğruluğunu sorgulama gereği de duymuyor ve konuşmaya devam ediyor. Mantıklı bir açıklama bulamadığı yerde, sıkıştığı zaman düşmanı suçlayıp rahatlıyor. Yetmezse komplo teorilerine sarılıyor. Hızını alamayınca geçmişte sebepleri “malum” kuyrukları hatırlatıp geçmişi suçluyor ve rahatlamaya devam ediyor… Son koalisyon, DSP-MHP-ANAP Hükümeti düşeli 16 yıl geçmiş. Neyin rahatlaması bu?

*

Un ihracatına getirilen sınırlama ne anlama geliyor? Kendine yetebilen 7 ülke arasındaki Türkiye, döviz ödeyerek yabancı ülkelerden et ithal eder hale gelmiş, yetmemiş canlı hayvan ithal etmiş… Millet şarbon korkusundan, etten uzak duruyor.

*

Özelleştirme kapsamında Türk Telekom’u satın alanlar ekonomimize katkı sağlamak yerine yük getirmiş. Halkbank web sitesinden ucuza döviz satılmış. Güvenliği sağlamak için güney sınırımıza çekilen duvar merdiven ile aşılmış. Açık veren bütçemizden böyle bir duvar için ödeme yapılmış ama merdiven ile aşılabilen sınır duvarını kim tasarlamış, kim yapmış, kim onaylamış? Soruşturan var mı? Önemli değil, çünkü düşman suçlu, hainler suçlu.

*

Başkalarını suçlayarak rahatlamak veya milleti rahatlatmak, acıları dindirmiyor, kanamayı durdurmuyor. Sadece milletin tehlikelere karşı algısını zayıflatıyor ve refleksini köreltiyor.

*

Dünyanın yeni düzenini belirleyen “ekonomi” savaşlarını, başkalarını suçlayarak mı kazanacağız? Yeni Türkiye’yi bu ekonomi savaşlarının hangi sonuçları üzerine kuracağız?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.