1. HABERLER

  2. KONYANINSESİ

  3. Sudan Kobi'leri Kosgeb İle "Eyleme Geçecek"
Sudan Kobi'leri Kosgeb İle "Eyleme Geçecek"

Sudan Kobi'leri Kosgeb İle "Eyleme Geçecek"

KOSGEB Başkanı Uzkurt:- "Sudan'daki KOBİ'lere destek veren kurumların, kurumsal kapasitelerinin artırılması ve iki ülke KOBİ'leri arasında ticari ilişkilerin desteklenmesi için Sudan Sanayi Bakanlığı ile imzalanan mutabakat zaptı kapsamında eylem planını

A+A-

ANKARA (AA) - MEHTAP YILMAZ - Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Cevahir Uzkurt, Sudan'daki KOBİ'lere destek veren kurumların kapasitelerinin artırılması ve iki ülke KOBİ'leri arasında ticari ilişkilerin desteklenmesi için eylem planı hazırladıklarını bildirdi.

Uzkurt, AA muhabirine, KOSGEB'in uluslararası iş birliklerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

KOSGEB'in kuruluş misyonu ve 2018 vizyonu çerçevesinde, yurt içinde ve dışında çeşitli etkinliklere katılım ve katkı sağladıklarını anlatan Uzkurt, kurumun uyguladığı destek modellerini ve Türkiye'nin bu konudaki başarılarını dünyaya tanıtmaya çalıştıklarını söyledi.

Uzkurt, geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sudan ziyareti sırasında, KOSGEB ile Sudan Sanayi Bakanlığı arasında KOBİ'ler alanında iş birliğini geliştirmeye yönelik mutabakat zaptı imzalandığını hatırlatarak, "Sudan Sanayi Bakanlığı ve KOSGEB arasında imzalanan mutabakat zaptıyla, Sudan'daki KOBİ'lere destek veren kurumların kurumsal kapasitelerinin artırılması ve iki ülke KOBİ'leri arasında ticari ilişkilerin desteklenmesi hedefleniyordu. KOSGEB olarak, mutabakat zaptı çerçevesinde gerçekleştirilebilecek faaliyetlere yönelik yol haritası niteliğinde eylem planını hazırladık ve Sudan heyetine ilettik. Görüşmelerde eylem planının ana hatları üzerinde anlaşma sağladık." diye konuştu.

- "KOSGEB tecrübelerini Sudan ile paylaşacak"

KOBİ'lere yönelik hazırlanan, Türkiye-Sudan Eylem Planı'nın detayları hakkında bilgi veren Uzkurt, şöyle konuştu:

"Eylem planı kapsamında Türkiye ve Sudan'daki potansiyel KOBİ sektörlerini belirleyerek yatırım ortamı, fırsatlar ve potansiyelleri hakkında bilgilendirme toplantılarının organize edilmesi planlanıyor. KOSGEB ve Sudan Sanayi Bakanlığı çalışanlarından oluşturulacak çalışma gruplarının, belirlenen alanlarda teknik heyetler kurarak faaliyet göstermesi öngörülüyor. Bu kapsamda KOBİ politikalarını ve uygulamalarını incelemek için uzman değişimi programlarının gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Öte yandan Türkiye ve Sudan'da gerçekleştirilen fuar ve sergi bilgilerinin iki ülke KOBİ’lerine duyurulması, ihracat potansiyeli olan KOBİ'ler arasında B2B (şirketler arası ticaret) etkinlikleri gerçekleştirilmesi ve girişimcilik, finansman, KOBİ politikaları konusunda çalıştay düzenlenmesi de amaçlanıyor."

Uzkurt, Sudan Sanayi Bakanlığının Türkiye'den özellikle KOBİ destekleri, üniversite-KOBİ iş birliği, pazarlama, kümelenme ve finansal destekler konularında bilgi almak istediklerini aktardığını söyledi. Sudan Sanayi Bakanlığının talep etmesi halinde, KOSGEB benzeri bir organizasyonun kurulmasında ve KOBİ yönetmeliği hazırlanmasında teknik destek sağlanabileceğini, Türkiye'de uygulanan İş Geliştirme Merkezi ve üniversitelerle iş birliğinde çalışan Teknoloji Geliştirme modelinin Sudan'a aktarılabileceğini söylediklerini dile getiren Uzkurt, eylem planı üzerinde çalışarak öncelikli çalışma alanlarının belirleneceğini ve hayata geçirileceğini kaydetti.

Kaynak: AA

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.