1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Sudan’ın Çözüm Süreci
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sudan’ın Çözüm Süreci

A+A-

Bölünme referandumuna şahit olduğum Sudan’ı, bölündükten 4 yıl sonra tekrar görme fırsatım olunca, Kasım ayında gittiğim Meksika ve Aralık ayında gittiğim Rusya seyahati gözlemlerimin önüne almak istiyorum, sıcağı sıcağına.

*

Kısaca hatırlatmak isterim, Sudan, petrol zengini ama terör yüzünden zenginliğini halkına aktaramamış ve 2011 yılında yapılan bir referandum ile ikiye ayrılmış bir ülke. Güneyde Hristiyanlar, Kuzeyde Müslümanlar. Petrol zenginliği tesadüfen(!) Güney’de kaldı.

*

Sudan’ı ikiye bölme referandumu yapılırken başkent Hartum’daydım. Her fırsatta konuştuğum Sudanlılar şöyle diyorlardı; 25 yıldan beri güneyliler ile kuzeyliler arasında bir savaş var. Teröristler köyleri basıyor, insanları öldürüyor, asker teröristleri öldürüyor. Bunu fırsat bilen batılı ülkeler “insan hakları adına” Sudan’a ambargo uygulayarak, Sudan’ı köşeye sıkıştırıyor, petrol zengini ülke yokluk içinde yaşamaya mecbur bırakılıyor, her iki taraf da çektiği çile için karşı tarafı suçluyor. Gelinen noktada, Güney Sudan’ı onlara bırakırsak, ölümler duracak, gözyaşları dinecek, analar ağlamayacak. Barış ortamında ekonomimiz kalkınacak, savaşa harcanan para refahı artırmaya harcanacak, refah artacak, daha iyi bir Sudan olacak diyordu herkes, aynı kitabı okumuşlar gibi sanki…

*

İnsanlar buna inanmış şekilde konuşurken ben her seferinde farklı bir şok yaşadım, çünkü duyduklarım Türkiye’deki ile benzer şeyler… Sudan yerine Türkiye diyerek konuşulsa kimse anlamaz aradaki farkı. Anlaşılması gereken şudur;  oyun aynı oyun, senaryo aynı senaryo, amaç aynı amaç, senarist aynı senarist, oyuncular farklı, coğrafya farklı sadece. Bir de Türkiye, Sudan kadar kolay bir lokma değil, Türkiye’yi aynı noktaya getirmek için oyuna yeni sahneler eklemek gerek, birilerinin birkaç takla daha atması gerek. Türkiye uykuya devam eder ve oyunu izlemeye devam ederse benzer bir son kaçınılmaz görünüyor… Çözüm uyanmamızda, kendimize gelip kendi oyunumuzu sergilememizde.

*

 

Bu haftaki ziyaretimde gördüğüm kadarı ile Sudan öncesinden daha zor bir dönem yaşıyor, bağımsızlığını ilan eden Güney Sudan’dan çıkan petrolü Kuzey Sudan boru hattı ve rafinerisi üzerinden işleme ve ihraç etme anlaşması çalışmıyor, Sudan ekonomisi döviz darboğazında, refah seviyesi bir seviye daha düşmüş durumda. Güney Sudan’ı yönetmek isteyen kabileler hükümeti nasıl kuracakları konusunda anlaşamadıkları için, birbirini yemekle meşgul oldukları için petrol arzı durmuş. Kendilerine ait bağımsız ülkelerinde yaşamak için göç eden Güneyliler tekrar Kuzey Sudan’a dönmüşler. Batı dünyası ülkeyi hala kara listeden çıkarmamış ve ambargo devam ediyor. İnsana hüzün veren bir manzara…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.