1. HABERLER

  2. KÜLTÜR&SANAT

  3. Sufisinema’da en iyi senaryoya ödül verildi
Sufisinema’da en iyi senaryoya ödül verildi

Sufisinema’da en iyi senaryoya ödül verildi

Sufisinema Günleri 2. Uzun Metraj Sinema Filmi Senaryo Destek Yarışması'nda Mehmet Akif Güler'in ‘Cenneti Aramak’ adlı eseri birinci oldu. Eseri, 30 bin lira teşvik ödülü almaya hak kazandı.

A+A-

Ali Bayer

20 Ocak-30 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen Sufi Sinema Günleri 2. Ulusal Senaryo yazma yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi. Dedeman Otel’de yapılan törene Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, ve Hz. Mevlana’nın 22. Kuşak Torunu Esin Çelebi Bayru katıldı. Hem Sufisinema Günleri hem de yarışma hakkında bilgiler veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar 2018 yılında ilk defa gerçekleştirilen Sûfisinema Günleri programları ile 3-5 Mayıs’ta yapılan Hz. Mevlâna ve Ailesinin Konya’yı Teşrifleri Yıldönümü Anma törenlerinin daha da zenginleştirildiğini ifade etti. Yarar, “Sûfisinema, henüz Türk sinemasının tam olarak farkına varamadığı din, tasavvuf, şiir, insan, doğa, devlet ve medeniyet tecrübemize sinemacıların dikkatini çekmeyi, alanda yeni eserlerin, ürünlerin ortaya çıkmasını teşvik etmeyi düşünmekte. Bu bağlamda; Sûfisinema Onur Ödülü, Vefa Ödülü, Şükran Ödülü, Sûfisinema Düşüncesine Katkı Ödülü ve Senaryo Ödülü ihdas olundu. Sûfisinema Günleri ile hem şehrin kültür-sanat hayatına yeni bir soluk getirilecek hem de kültür ekonomisi bağlamında şehir için yeni bir alan açılıp hazırlanmış olacak” dedi.

‘Yarışmayı tamamladık’

2020 ve 2021 yıllarında Covid-19 nedeniyle ancak Sûfisinema Günleri kapsamında, Sûfisinema 2. Uzun Metraj Sinema Filmi Senaryo Destek Yarışması’nı düzenleyebildiklerini ifade eden Yarar, “Festivalimizin ismini taşıyan sûfi sinema film içeriklerinin, fikri belli bir bakış açısına göre senaryolaştıran sinema emektarlarının desteklenmesi amaçlandı. En iyi yönetmenin, en iyi yapımcının, en iyi görüntü yönetmenin seçildiği festivallerden farklı olarak senaristin bakış açısını ödüllendirme yoluna gitmekteyiz ve özellikle teknolojik gelişmelerin çağ atladığı günümüzde asıl değerin öz ve anlam olduğunu tüm dünyaya anlatma çabası ile Sûfisinema Günleri 2. Uzun Metraj Sinema Filmi Senaryo Yarışması’nı geçtiğimiz günlerde tamamladık. Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından müşterek düzenlenen Sûfisinema Günleri, 2.Sûfisin Uzun Metraj Sinema Film Senaryo Yarışması’na yarışma şartnamesinde yer alan, İslâm İrfanı ve Tasavvuf’un özünü anlatan senaryolar başvurdu” dedi.

Toplam 19 başvuru

2. Ulusal Uzun Metraj Film Senaryo yarışmasına 20 Ocak 2021-30 Nisan 2021 tarihleri arasında 12 müracaat yapıldığını belirten Yarar, “2020 yılında Covid-19 nedeniyle yapılamayıp, 2021 yılına kaydırılan 7 müracaat ile birlikte toplam 19 Senaryo yazma yarışması müracaatı oldu. Ulusal Uzun Metraj Sinema Film Senaryo yarışmasına başvuruda bulunan projeler Ali Bektaş, Enver Gülşen ve Fatih Sezgin tarafından ön eleme metoduyla değerlendirildi. Yarışma şartnamesine göre değerlendirilen senaryolar arasından 7 senaryo finale kaldı. Finale kalan senaryolar en iyi senaryonun belirleneceği bir üst kurul olan senaryo yarışması ana jürisine 25 Mayıs’ta gönderildi. Ana jürinin değerlendirmeleri sonucunda yapılan toplantıda; Karga rumuzu ile yarışmaya katılan Mehmet Akif Güler’e ait Cenneti Aramak adlı eser, 2. Sûfisinema Günleri Tasavvuf Konulu uzun Metraj Sinema Senaryosu destek ödülüne layık görüldü. Sûfisinema Uzun Metraj Sinema Filmi Senaryo Destek Yarışması’na katılan senaryolar arasından jüri tarafından değerlendirilerek uygun görülen senaryoya 30 bin Türk Lirası Teşvik ödülünü vermekten mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. Festivalde birinci olmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Mehmet Akif Güler ise sinemaya destek ve katkılarından ötürü etkinliği tertipleyen herkese teşekkür ettiğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.