Yılmaz Sandıkçı

Yılmaz Sandıkçı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sünnet ve Hadis

A+A-

Gitme ve görme imkanı bulduğum 43 ülkede farklı dinler hakkında gözlemlediklerim ve öğrendiklerim sayesinde Allah’a şükrüm daha da artıyor; beni Müslüman bir coğrafyada dünyaya getirdiği için…

*

Farklı dinler yanında İslam’ın farklı uygulamaları ve İslam ekseninden kaymaları da gördükçe “hangi İslam” sorusuna cevap arayan bir Müslüman olarak üzüldüğüm, endişe ettiğim konuları bazen paylaşıyorum sizinle.

*

Evet, hangi İslam? Allah bir, kitap bir, peygamber bir ama Müslümanlar ayrı ayrı. Coğrafi bölgelere, iklimlere göre bazı farklılıkların olması normal görülebilir ama bir yere kadar! Üzücü ve endişe verici olan, birbirine düşman Müslümanların varlığıdır. Bu düşmanlık nereden çıkıyor?

*

Her Müslüman’ın samimiyetle cevap bulması gereken temel sorulardan birisi şudur, Cihat adına öldürmeye devam edersen tebliği kime yapacaksın?

*

Tarihe, siyaset ve ideolojiden sıyrılarak bakabilirseniz, siz de görürsünüz; Müslüman’ın öldürdüğü Müslüman sayısı, Müslüman olmayanların şehit ettiği Müslüman sayısından çok daha fazladır. Bu işte bir bit yeniği var.

*

İslam alimlerinin korunmuş Kur’an’ı anlamada ihtilafa düştükleri konular olsa da asıl sorun kendi anladıklarını doğru kabul ettirmek için Peygamber Efendimize iftira atarcasına uydurulan hadis ve sünnetlerde başlıyor. En tehlikeli kırılma burası ve İslam düşmanları en çok buradan giriyor Müslümanları birbirine düşürme oyunlarına.

*

Peygamber efendimiz Hz Muhammed (SAV) Allah’ın övdüğü ve insanlara örnek olarak gönderdiği bir insan! Peki bizim görevimiz nedir? Övmek mi? Yoksa anlayarak örnek almak mı? Anlamayan insan örnek alabilir mi? Peygamber efendimizi öveceğim derken onu takip etmeyi ve örnek almayı zorlaştıranlar aslında kime hizmet ediyorlar?  Allah’ın övdüğü bir insanı, insan ne kadar övebilir? 

*

Peygamber efendimizin sözleri ve davranışları üzerinden Müslümanlar arasında fitne çıkaranlar gerçekten anlamış olsalardı böyle yaparlar mıydı? Hadi onlar hain diyelim, müminler Peygamber Efendimizi anlamış olsalardı o hainleri takip ederler miydi?

*

“Ümmetim arasındaki ihtilaf nimettir” diyen, “İlim Çin’de dahi olsa gidip alınınız” diyen İslam peygamberini ne kadar anlamış Müslümanlar? İslam peygamberinin karakterini ve kişiliğini örnek alınması gereken bir sünnet gibi anlatan kaç hoca ile kaç alim ile karşılaştınız bu güne kadar?

*

Övmek için konuşan çok ama örnek almak için konuşan yok.

*

Yaşadığı dönemde birbirine düşman Arap kabilelerinin ittifak ettikleri Hz. Muhammed’in (SAV) dürüstlüğü, güvenilirliği emin kişiliği sünnet listesinde niçin yer almaz?

Peygamber efendimizin katıldığı ve görev aldığı ticaret kervanlarında kazanç artıyordu. Çünkü O çalışkandı ve çalmazdı, dürüst idi. Üstlendiği görevi hakkı ile yerine getirirdi. Bu sünnet listesinde niçin yer almaz? Bakınız, hisse almayı bilen Müslüman için bu iki kısa anlatımda kaç tane örnek var.

*

İslam peygamberi Hz Muhammed güvenilirdi, dürüst idi, yalan söylemezdi, çalışkandı ve çalmazdı. Üstlendiği görevleri hakkını vererek yapardı.

*

Elhamdülillah Müslüman’ım demek bizi kurtarmıyor, Müslüman olmayanlara karşı ne kadar örnek olabildiğimiz ve onların kalbini, güvenini ne kadar kazanabildiğimiz de önemli bunun yolu da samimi olmak ve Allah’ın lütfü ile bize örnek olarak gönderilen Peygamber Efendimizi anlamaktan geçiyor. Sahtekar yalakaları dinlemekten değil.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.