1. YAZARLAR

  2. Mehmet Ali Eskipostalcı

  3. Suriye Meselesi ve Konya
Mehmet Ali Eskipostalcı

Mehmet Ali Eskipostalcı

Haber/Yorum
Yazarın Tüm Yazıları >

Suriye Meselesi ve Konya

A+A-
Yazımın başlığını ‘Suriye Meselesi ve Konya’ olarak belirledim ama Suriyelileri sadece Konya’da değil, tüm Türkiye genelinde ele almamız gerekir. Yaklaşık 5 yıl önce başlayan Suriye’deki iç savaş bugün hız kesmeden devam ediyor. Sınır hattımızda devam eden ve adına ‘özgürlük’ denilen bu savaşın sözde özgürlüğe ama gerçekte ise kimlerin çıkarlarına hizmet ettiğini hepimiz biliyoruz. Suriye yönetimi kendi halkına eziyet etmekten çekinmezken savaştan kaçan Suriyeli vatandaşların en çok sığındığı ülkelerin başında ise Türkiye geliyor. Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Hatay üzerinden Türkiye’ye giriş yapan milyonlarca Suriyeli’nin bir kısmı ülkemizde kalırken, bir kısmı ise Türkiye üzerinden Avrupa’ya geçiş yapıyor.
 
***
 
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürü Atilla Toros, geçtiğimiz Ağustos ayı ortalarında yaptığı açıklamasında Türkiye’de 1 milyon 905 bin 980 kayıtlı Suriyeli olduğunu açıklamıştı. Suriyelilerin en çok bulunduğu illere bakacak olursak İstanbul yaklaşık 330 bin Suriyeli ile ilk sırada yer alıyor. Gaziantep’te 220 bin Suriyeli bulunurken, Hatay’da 190 bin, Şanlıurfa’da 170 bin, Mardin’de 70 bin, Adana’da 50 bin, Kilis’te 49 bin, ilimiz Konya’da ise 45 bin Suriyeli yer alıyor. Tabi bunlar kayıtlı olanlar. Bir de kaçak yollardan ülkemize gelen Suriyeliler var ki bunların sayısının da yüz binlerce olduğu tahmin ediliyor. Kısacası Suriyeliler güzel ülkemiz Türkiye’nin her yerine öbek öbek yerleşmiş durumdalar.   
***
 
Geçtiğimiz hafta içerisinde muhabir arkadaşımız İlyas Şen, Konya’da Suriyelilerin en çok yaşadığı hatta ‘Suriyeliler Sokağı’ olarak anılan Şükran Mahallesi’ne giderek, bölgenin nabzını tuttu. Olayların ve kavgaların eksik olmadığı bu mahallede ne yazık ki adım başı polis görmeniz mümkün. Öncelikle şunu hatırlatmakta fayda var ki bu mahallede yaklaşık 4 bin Suriyeli ikamet ediyor. Esnafın yaka silktiği mahallede her türlü gayri meşru işin de döndüğü söylenen iddialar arasında. Mahallede ikamet eden Türk vatandaşlar, Suriyelilerin sürekli tatsızlık çıkardığını, sağlık açısından tehdit unsuru oluşturduğunu, polisin ise çoğu müdahalede yetersiz kaldığını söylüyor. Kadınların yoldan geçerken Suriyeliler tarafından taciz edildiğini de söyleyen esnaf, Suriyelilerin medeniyetten uzak olduğunu ifade ediyor ve huzuru kaçıran Suriyelilerin mahallelerinden bir an önce gönderilmesini talep ediyor.
 
***
 
Mahallede yaşayan Türk vatandaşları rahatsızlığın nedenini Suriyelilere bağlarken, bölgeye hâkim olan Suriyeli vatandaşlar ise topu Romanlara atıyor. Türklerle Suriyelilerin hiçbir sorununun olmadığını söyleyen Suriyeli halkı, Romanların mahalleye içki ve esrar alarak geldiğini, çoğu zaman kendileriyle kavga çıkardığını öne sürüyor. Düşük ücretlerle çalıştırıldıklarını da belirten Suriyeliler, durumun suçlusu olarak işverenleri sorumlu tutuyor. Tek dertlerinin evlerine ekmek parası götürmek olduğunu söyleyen Suriyeliler, Konya’da bulunmaktan son derece mutlu olduklarını ifade ediyor. Kısacası ‘Suriyeliler Mahallesi’ olarak anılan Şükran Mahallesi’nde esnaflık yapıyor, ya da o bölgede yaşıyorsanız veya günün herhangi bir saatinde o bölgeden geçiyorsanız Türklerle Suriyelilerin yaşadığı tatsız olaylara, Suriyelilerin mahallede saatlerce volta attığına şahit olabilirsiniz.
 
***
 
Yazımın başında belirtmiştim konuyu sadece Konya’yla sınırlı tutmak doğru olmaz diye.
Türkiye’nin daha bilmediğimiz birçok yerinde Suriyelilerin hâkim olduğu böylesi daha nice adını bilmediğimiz Şükran mahallelerini görmek mümkün. Sayıları o kadar fazla ve Türk halkının içine öylesine yerleşmişler ki çoğunu Türk halkından ayırt etmek bile mümkün olmuyor. Kayıtları dahi olmayan ve şehrimizde de çoğunun mülteci kaçak olarak yaşadığı Suriyeliler, hayatta kalabilmek uğruna bir evde 25-30 kişi yaşıyor ve çeşitli sektörlerde ucuz iş gücü olarak çalışıyor.
 
***
 
Konuyla ilgili son olarak görüşlerini aldığımız ve benim de üniversiteden saygı gösterdiğim hocam Sosyolog Doç. Dr. Bünyamin Ayhan’ın düşüncelerinden çarpıcı olan yerleri tekrar sizlere altını çizerek hatırlatmak istiyorum. Türkiye’ye gelen Suriyeliler hakkında kimsenin net bir bilgi sahibi olmadığını söyleyen Ayhan, “Türkiye’ye gelen mülteciler ailece geliyor ve hangisi iyi ya da kötü bilemiyoruz. Suriyeliler kültürleriyle beraber geliyorlar. 20-30 bin nüfuslu illerimiz var. Resmi rakamlara göre Türkiye’de 2 milyon 200 bin Suriyeli var. Bu Suriyeliler için 100 yeni şehir yapmak veya Ankara’nın yarısını yeniden inşa etmek demek. Suriyelilerin hiçbir işçi hakkı yok ve iş sahipleri tarafından vahşice sömürülüyorlar. Ayrıca sisteme dâhil olmadıkları halde bütün olanaklardan genel sağlık sigortasından yararlanıyorlar Bütün bu maliyetleri ise toplum karşılıyor. Devlette merhamet olmaz, akıl olur. Bu insanları çağırıyorsanız ona göre hazırlık yapmalısınız. Bu durum ilerleyen süreçlerde daha ciddi sorunlara yol açabilir” diyor.
 
***
 
Bünyamin Hoca’mın bu konudaki söylediklerine kulak vermemiz gerekir. Ne yazık ki devlet dâhil kimsenin Türkiye’deki Suriyeliler hakkında net bir bilgisi yok. Kiminin ne hastalığı var, kiminin eğitim durumu nedir, kimi hangi meslek dallarında çalışıyor hiçbirimiz bilmiyoruz. Konuyla ilgili yapılan anket çalışmaları ve kamuoyu yoklamaları da bize kesin bir sonuç göstermiyor.
 
***
 
Geçtiğimiz yıl ağustos ayında yine Suriyeliler ile ilgili kaleme aldığım ‘İçimizdeki Suriyeliler’ isimli köşe yazımda, şehrimizin Mevlana’nın ‘Gel’ çağrısı ile bütünleşerek bir hoşgörü şehri olduğunu ifade etmiştim. Ama bazı mültecilerin hoşgörülü yaklaşımlarımızı suiistimal etmesine de bu devletin izin vermemesi gerek. Suriyeliler konusundaki dış politikamızı ülkece yeniden gözden geçirmemizi tavsiye ediyorum. Bugün okul çağında olan fakat sokaklarda dilencilik ya da hırsızlık yaparak vakit geçiren çocuklar yarın yaşı büyüdüğünde ülkemizin başına daha büyük felaket oluşturacak. Şu an Suriyelilerin çoğu ülkemize yerleşmiş durumda ve tekrar dönmeyi düşünmüyorlar. Türkiye genelinde ve şehrimizde de oldukça fazla işsiz Suriyeli var. Sayıları her geçen gün artan bu Suriyelilerin bu hızlı büyüyüşüne ‘dur’ denilmesi gerek. Seçim arifesinde olduğumuz şu günlerde AK Parti yeniden tek başına iktidar olmak istiyorsa terör konusunda bir çözüm sağlayacağı gibi ülke içindeki Suriyelilerin kontrolünü de sağlaması gerekir. Aksi durumda Türkiye’nin içinden çıkılmaz bir hal alması geri dönüşü olmayan felaketlere yol açabilir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.