1. YAZARLAR

  2. Samet AKTAŞ

  3. Suriyeliler ve Olayları ?
Samet AKTAŞ

Samet AKTAŞ

Gazeteci-Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Suriyeliler ve Olayları ?

A+A-

Son zamanlarda ülkemizde Suriyelilerin karışmış olduğu vakalar artmaya başladı.

Özellikle Konya başta olmak üzere, diğer illerden duyduğumuz, gördüğümüz haberlerde Suriyelilerin çeşitli olaylara karıştığına hepimiz şahit olduk. Bıçaklama, yaralama ve hatta adam öldürmeye yönelik olaylar ülkemizin de, vatandaşlarımız için çeşitli tedirginlikler oluşturmaya başladı.

Arkadaşlar bizim dinimiz elbette İslam dini! Yardıma muhtaç insanlara yardım etmek, onlara sahip çıkmak biz Müslümanların görevi. Dünya’nın dört bir tarafına yardım elini uzatan ülkemiz, Suriyeliler içinde sessiz kalmıyor.

Bazı davranışlar doğru değil

Ama burada birkaç şeye dikkat çekmekte fayda var. Çarşıda, pazarda, Suriyelilerin milletin karısına, kızına, laf attıklarına kaç kere şahit olduk. Bununla da sınırlı değil. Şehir meydanında bazı tiplerin elinde tespih sallayarak, sanki 7 köyün ağası gibi, grup halinde sağa sola laf ebeliği yaparak dolaşması doğru değil. İnsanda biraz edep olmalı. Yani bu ülkede misafir olduklarını bilmeleri gerekir. Çünkü kimsenin kimseye rahatsızlık vermeye hakkı yok. Sayın vekillerin bu tarz olaylardan haberi var mı onu da sorgulamak gerek!

Peki, biz ne yapacağız?

Özellikle güvenlik birimlerimiz bu vakaların yaşanmaması için daha çok tedbirler alacak ve gerekeni mutlaka yapacak! Vatandaşlarımız için huzur ortamının tam olarak sağlanması için herkes elini taşın altına koyacak. Burada ki sözüm lütfen yanlış anlaşılmasın. Gerçekten ihtiyaç sahibi Suriyelilerde tanıyorum. Gerçekten yardıma muhtaç oldukları için buraya sığınmak zorunda kalmış ve kendi edebi adabıyla sessiz sedasız duran Suriyeliler var.… Bunlara hiçbir sözüm yok.

Ama ortada bazıları var ki, olay üstüne olay çıkarıyor. Adliyelerde Suriyeliler eksik olmuyor. Sürekli vaka çıkaran, hırsızlığı kendine meslek edinen, olaysız günü geçmeyen Suriyeliler derhal sınır dışı edilmelidir. Umarım mesajım anlaşılmıştır. Çünkü kimse kimsenin huzurunu bozamaz.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.