1. YAZARLAR

  2. Mahir CIKCIKOĞLU

  3. Suriyelileri Ne Yapalım?
Mahir CIKCIKOĞLU

Mahir CIKCIKOĞLU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Suriyelileri Ne Yapalım?

A+A-

Bu Suriye vatandaşlarına ne yapılacağını daha doğrusu ne yapsak bizim de onların da hayrına olacağını bilemiyoruz. Sanki çok bilinmeyenli denklem gibi… Hükümet kestirmeden Türk vatandaşı yapalım olsun bitsin görüşünde… Bu düşüncenin geri planında en az bir milyon oy çantada keklik… Al sana başkanlık için gerekli kaynak… Yalnız hükümetin uzun atladığı daha doğrusu hırsa kapılıp göremediği bir konu var. Şu anda AK Parti’ye oy veren en az yedi milyon Ülkücü ve Milliyetçi var… Bunlar nasıl ikna edilecek? Üstelik Milliyetçilerin hiç sevmediği hasletler var Suriyelilerde… Mesela savaştan kaçmak, mesela kızlarımızı gelinlerimizi taciz etmek, niye yapıyorsun diyeni bıçaklayıp öldürmek, mesele mesela mesela… Yani top yekûn kültür uyuşmazlığı… Milliyetçiler daha meseleye girerken “Türkmenler Türkmen Dağı’nı terk edip, korkarak kolay yoldan bizi de vatandaşlığa alın dedi mi ki de bu kaçkınlara bir de vatandaşlık vereceğiz” diyorlar ve bu adamlardan AK Parti’nin içinde yedi milyon var. Hani derler ya dimyata pirince gideyim derken evdeki bulgurdan da olmak diye… Durum tam o durum. Bir milyon Suriyeli oyu beklerken eldeki Ülkücü Milliyetçi kitle de kaçacak. Bunu gören Hükümet hemen geri adım attı. Attı ama bu kitleyi yine de yaraladı… Suriyelilere uygulanan pozitif ayrıcalıklar; adı Adalet ve Kalkınma olan hükümet partisini bir başka açıdan zora sokmaktadır.
***
Bu ülkenin kendi vatandaşı üniversiteye gireceğim diye anası ağlarken Suriyeli istediği üniversitenin istediği bölümüne sınavsız girebiliyor. Hatta bazı vatandaşlar “Biz de bir türlü Suriyeli vatandaş olsak da bu nimetlerden faydalansak” demeye başladı. Nimetler bu kadarla kalmıyor. TOKİ bedava ev verecek, dükkân açandan vergi alınmıyor, hastane bedava… Babam sağ olsaydı bu tür olaylarda kullandığı cümleyi tekrar ederdi. “-Oğlum burası Deli Osman’ın hanı mı?” diye… İşte bu muamelelerden semiren Suriyeli de kendini birinci sınıf vatandaş, bizi de mülteci zannedip, Larende’de dükkâna saldırıyor, Kültür Park’da kızlarımızı taciz ediyor, bırakın gidin diye bize bıçak çekiyor. Dünyanın hiçbir ülkesinde mülteci o ülke halkının birine bir tokat atamaz. Atarsa haklı da olsa geldiği uçakla geri gönderilir. Bizim mülteciler ise bizi bıçaklıyor, sarkıntılık yapıyorlar biz de onlara bunların karşılığında bedava ev veriyoruz, hastane veriyoruz, para veriyoruz, eğitim veriyoruz. Bu Suriyeli sığınmacılar Hükümeti bayağı sallayacağa benziyor. Sosyal medya hiçbir zaman bu kadar süreli olarak bir olayın peşine takılmamıştı.
***
Ahmet Davutoğlu’nun sebepsiz yere alınması ve yerine vizyonu düşük bir başbakan arıyoruz diye açıklanmasından sonra hükümeti sallayan ikinci büyük medya patlaması denilebilir. Dış politikada yapılan hatalar bile Suriyeli sığınmacıların açtığı yaralar kadar ölümcül olmadı. Bu millet Filistin için canını malını ortaya koyarken Hükümetin İsrail’le yaptığı gaz-tuz anlaşması, Rusya’ya domates götürüp turist getirme anlaşmaları bile sosyal medyada bu kadar yankı bulmamıştı. Tabii bunlar olacak… Her insanın bir ömrünün olduğu gibi her şeyin bir ömrü vardır. Sonsuz olan yalnızca Allah’tır. Tarihe tekerrürdür demişler, hiç ibret alınsaydı tekerrür mü ederdi diyen Akif merhumun dediği gibi; Davutoğlu’nun sebepsiz yere gönderilmesiyle başlayan çözülme süreci yapılan hataların da etkisiyle hızla devam ediyor. Bunun en bariz örneği Anayasa Komisyon Başkanı Mustafa Elitaş’ın “Başkanlık sisteminin olmayacağı kesin görünüyor, Partili Cumhurbaşkanlığı için muhalefetin kapısını çalacağız” diyor. Hani Davutoğlu’nu başkanlık için gerekli ivmeyi gösteremedi diye göndermiştiniz?
Yazımı bu makaleyi tek cümle ile özetleyen şu atasözü ile bitiriyorum: “İnsanoğlunun kendi kendine yaptığını kimse kimseye yapmaz. Hoşça kalın…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.