1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Suriyelilerin İçinde Kriptolar Var mı?
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Suriyelilerin İçinde Kriptolar Var mı?

A+A-

Araboğlu Makası’nda Mustafa Çalışkan’ı ziyarete gitmiştik. Bir ara sokaktan gürültüler gelince pencereye baktık. Dört sokaktan da elleri sopalı onlarca insan hışımla birbirine doğru yürüyordu. İlginç olan; sopalar alelade değil, hepsi beyzbol sopasına benzer özellikte idi. Yani hepsi bu tür harekete hazırdı ve özel sopaları bile vardı. Arbede sonlandığında sokaktan geçmekte olan ‘muhtemelen kavgayla ilgisi olmayan’ bir aracın camları dökülmüş, kaportası hasar görmüştü. Polis saatlerce sokakta parmak izi arayıp tespit yapmaya çalıştı. Son aylarda Suriyelilerin karıştığı kavgalar savaş mağdurlarının arasına yerleştirilmiş bir kitlenin olabileceği endişesine de sebep olmaya başladı. Elbette devletin ilgili birimleri bu konuda tedbir almış ya da alıyor olmalıdır ama dile getirmekte de yarar var. Çok uğraştılar ama Alevi-Sunni çatışması başlatamadılar. Yıllardır emek çekseler de Türk-Kürt kavgası çıkaramadılar. Gezi kalkışmasında hayal kırıklığına uğradılar. Tribünlere el atıp futbolseverleri tahrik ederek birbirlerine kışkırtmaya çalıştılar, o da tutmadı. Yeni ve büyük bir kitlesel kavga hareketi için Suriyelilerin içinde yapılanma olup olmadığına dikkat etmek lazım! Bu endişemizden yola çıkıp kimse topyekûn‘Suriyeli düşmanlığı’ yapmaya da kalkmasın!

Seydişehir termal

yatırımcı arıyor

Rasyonel Haber Gazetesi Kurucusu Sadrettin Soranlar’ın oğlu Tahsin Kuzey’in sünnet düğünü iş ve siyaset dünyasını bir araya getirdi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mersin Milletvekili Lütfi Elvan ile TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı KTO Başkanı Selçuk Öztürk’ün kirve olduğu düğünde Seydişehir Belediye Başkanı Mehmet Tutal, Beyşehir Belediye Başkanı Murat Özaltun, AK Parti eski Milletvekili Ömer Ünal, AK Parti Karatay İlçe Başkanı Mehmet Genç, MÜSİAD Konya Şubesi Başkanı Ömer Faruk Okka ve Reklamcı Osman Yavuz İşadamı Mehmet Ali Atiker’le koyu bir sohbete daldı. Tutal, ilçesinde kaplıca tesisi yapılmaya uygun şifalı su kaynağını değerlendirmek üzere yatırımcı aradıklarını uzun uzun anlatırken, döviz hareketliliğinin sebep olduğu ekonomik denge bozukluğu da sohbetin konusu oldu. İşadamı Atiker, “İnsanlar harcadıkları kadar para kazanmayı öğrenmeliler. Bugünkü ortamdan ders çıkarmalıdırlar. İnsanların yaşamlarına, harcamalarına bakıp memlekette kimsenin kriz havası yaşadığını görmüyoruz ” tespitinde bulunarak, “Biz kriz var bahanesine sarılmayız. Yapılması münasip yatırım varsa yaparız” dedi. Umarız maden şehri Seydişehir yakın gelecekte ‘Kaplıca şehri’ hüviyetini de kazanır.

Prof. Ömer Bakan ve

Gazeteci Kayseri

kızını evlendirdi

Uzun zamandır bir araya gelmeyi ihmal ettiğimiz kadim dostumuz Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Ömer Bakan hafta sonunda kızı Tuğbanur’u evlendirdi. Keykubat Köşkü’ndeki düğün bizim için de ‘dostlarla buluşma fırsatı’ oldu. 1980’li yıllardan çalışma arkadaşımız Dekan Prof. Ahmet Kalender, Ahmet Tarhan, Salih Gürbüz başta olmak üzere dostlarla bir araya geldik. Bu vesile ile Ahmet-Tuğbanur Baytok çiftine ömür boyu mutluluklar diliyoruz. Konya’nın canlı hafızası, ayaklı kütüphanesi Gazeteci Yazar İhsan Kayseri’nin kızı Onur ve oğlu Yusuf ortaokul çağlarında Anıl Serim Bölgen antrenörlüğünde tenis oynamış, yanılmıyorsam bölge dereceleri de elde etmişlerdi. Hafta sonunda Onur Hanım’ın Karapınar’da düğünü vardı. Onur-İlker Taşçı çiftine mutluluklar diliyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.