1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Sürüsüne Bereket
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sürüsüne Bereket

A+A-

Seçim hazırlıkları son sürat başladı. Bir şenlik bir şenlik. Dar boğaza girmiş ekonomide de itiraf etmeliyimki biraz biraz kıpırdanmalar olmaya başladı. Fotoğrafçılara, reklamcılara, afişçilere, dağıtım elemanlarına, reklam ve haber sitelerine, gazetelere, radyolara ve televizyonlara para kazandıran bir sektör seçim ve seçim hazırlıkları. Ama yine de çocukluğumdan beri hep gülmüşümdür. Nasıl bir telaş, nasıl bir oyunun içine girdiklerini sadece seçim bittiğinde anlayan garipler. Harcanan paralar çekilen krediler, içinden çıkılmaz borçlar dertler dertler.

Mensubu olduğum partide de seçim hazırlıkları ve aday adayları kendilerini göstermeye başladı. Şimdilik sosyal medyada sadece profesyonel fotoğraf çekinerek adaylıklarını ilan ettiler. Çarşı merkezlerinde seçim araçları ve çadırları çalışmalara başladı. Bize atamızın armağanı olan seçme ve seçilme hakkımızı kullanarak aklımıza yatan bizi en iyi şekilde yönetebileceğine inandığımız adaya oyumuzu vererek vatandaşlık görevimizi yerine getireceğiz. Yalnız yukarıda anlatmak istediğim partiler aday adaylarından bile yardım adı altında bir dünya para almaktadırlar, para alan sadece partiler de değil bir de aracıları var bu işlerin. Demokrasinin içindeki bu saçmalıklar hiç de anlaşılır değildir. Lakin bu suyun yolu buradan aktığı için çok da değişiklik yapılabileceğini zannetmiyorum.

***

Bazı vekil adaylarının seçim zamanlarında yarım milyona yakın harcamada bulunup kazanamadıklarını da duymuşluğum görmüşlüğüm vardır. Partinin içindeki sözüm ona aracı ağır toplarda adayın kazanamayacağının fizibiliteleri ellerinde olmalarına rağmen adaya gerçekleri söylemeyerek değişik bir havayla vekil adaylarını tabiri caizse hem kendileri hem çevrelerine hem de partilerine söğüşletmektedirler. Başlangıçta kendisine yapılan işin farkına varamayan vekil adayı seçim bitip kendi başına borçlarla boğuşmaya başladığında ve takdir edilmediğinde neyin ne olduğunun farkına varmaktadır. Ve hepsinin son sözü keşke … dir.

Hal böyle iken ister paralı olsun ister parasız bütün vekil adaylarına buradan sesleniyorum. Şunun şurasında iki ay sonra belki vekilsin belki değilsin. Bir de kazanamadığınız durumda sosyal yıkım var. Maalesef kapitalist dünyada önümüze dayatılan demokrasinin şartları bunlardır.

Bir de galesiz aday adayları var. Reklamın iyisi kötüsü olmaz biz de kendimizi iktidardaki partinin adayı olarak gösterelim. Belki ileride nemalanırız diye aday olan bir zümre de var. Bu konuda kitap yazsam komedi dram bir eser çıkar. Filmini de tiyatro gösterisini de yaparlar. Bu insanlar için yapabilecek bir şey yoktur. Bu sistem var olduğu sürece bu tip menfaat adayları da olacaktır.

***

Son olarak Rahmetli Necmettin Erbakan’ın daha önce bahsettiği demokrasi mi demokratur mu olayıdır. Rahmetli bu konuyla ilgili şu açıklmayı yapmıştır: “Demokratur değil demokrasi istiyoruz. Halkın arzusu yerine getirilmeli ve demokratur değil demokrasi uygulanmalı. Demokrasi demek halkın kendi kendini idare etmesi demektir. Demokratur ise halkın idareye alet edilmesi demektir. Halkı aldatıp, çeşitli medya oyunlarıyla, çeşitli tertiplerle, halka siz seçiyorsunuz, kendiniz getirdiniz dedirtrmek suretiyle istediğini yapma. Bu kültür emperyalizminin geliştirdiği bir metottur. Bütün ülkelerde uygulanır. Bu itibarladır ki biz demokraturu değil, halkın alet edilmesini değil, gerçekten halkın istediğinin hükümran olmasını istiyoruz.”

Milletvekili seçimlerinde siyasi parti liderleri  kendi istek ve arzularına göre seçilme sırasını belirlemektedirler. Doğru olan siyasi parti seçmenlerinin kendi aday sıralamalarını belirlemesi değil midir? Ama maalesef böyle olmuyor. Bu sıralamayı partiler neye göre belirliyor anlamış değilim.

Başbuğ Atatürk’ün şu sözü ile yazımı bitirmek istiyorum: “Dünyada her millet, icraatına tahammül ettiği hükümetin mesuliyetine ortak sayılır.”

Saygılarımla.   

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.