Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Susturan Cehalet

A+A-

Hatırlar mısınız, Cumhurbaşkanımız İslam'ın güncellenmesi gerektiğini dile getirmişti geçen yıl Mart ayında ama konu birden kapandı. Normalde Sayın Erdoğan istediği zaman gündemi değiştirme, konuşulacak konuları belirlemede oldukça yetenekli bir siyasetçidir ama bu konu niçin hemen kapandı, hiç düşündünüz mü?

*

Bizim kanaatimize göre dinde reform olmaz, reform anlayışta olur. Tabi insan anlayışı zaman içinde, şartlara göre gelişirse. Gelişmezse, gericilik anlayışı gelenekçilik maskesi altında Müslümanların sefaletine sebep olacaktır hatta olmuştur, olmaktadır.

*

Kısaca hatırlayalım ne demişti Sayın Erdoğan; "… Din adamı olarak ortaya çıkıp da … … çok farklı açıklamalarda bulunup dinimizde kesinlikle yeri olmayan bazı içtihatta bulunan kişiler ortaya çıkıyor, bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada yaşıyorlar. Çünkü İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslam'ın hükümlerinin güncellenmesi var. Siz İslam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız. Beni birçok hoca efendi tefe koyacak o ayrı mesele ama Rabbim bizi tefe koymasın yeter..."

*

Bu konuşmayı eleştirenler oldu. Cumhurbaşkanlığı danışmanlarından Prof. Dr. Yasin Aktay konuya açıklık getirmeye çalıştı yazılarında. Peki okuyan oldu mu? İlk emri “oku” olan İslam dininin mensupları okumak yerine dinliyor! 

*

Sonraki bir konuşmasında ise Sayın Erdoğan “…biz dinde reform aramıyoruz ama önüne gelen böyle çıkıp da kadınlarla ilgili, genç-yaşlı bunlarla ilgili, ileri geri bu tür konuşmaların İslam’a getirdiği lekeyi görmezden gelemeyiz, … bizim isyanımız bu hadsizlikleredir…" dedi.

*

Evet, budur, sürekli ifade etmeye çalıştığımız cehalet ürünü hocaların yaptığı hadsizlikler Müslümanların hainlere hizmet etmesine sebep oluyor. Müslüman görünümlü hainler, cahil Müslümanları kolayca kandırıyor. Kandırılmış Müslümanlar kandıkları yalanları yayma konusunda birbiri ile yarışıyor. Bunun sonucunda meydan FETÖ ve benzeri gruplara kalıyor. Cahiller öyle tipler ki feraset sahibi olmadıkları için, içinde oldukları kalabalıklara güvenerek daha da azgınlaşıyor ve bu cahil kalabalıkları yöneten hainlerin istediği oluyor… Bu hainleri küçümsemeyin, fırsat bulursa hükümeti bile düşürecek güce ulaşabilir. Fakat hainler, gücünü kandırdıkları cahillerin gücünden alır.

*

Cumhuriyet döneminin en güçlü siyasetçisi Sayın Erdoğan bile bu cehaleti yöneten güçler karşısında susmak zorunda kalıyor gibi geldi bana. Hayır! Susmayın, sayın Cumhurbaşkanım, susmayın ve öncelikle "cahilde feraset arayanlardan uzak durun" sonra da millete küçük bir çağrıda bulunun; “Tamam okumuyorsunuz ama en azından dinlediğiniz bir bilgiye aslını araştırmadan, önünü sonunu anlamadan kanmayın, doğruluğunu araştırmadan başkalarına yaymayın, her sakallıyı dede her sarıklıyı hoca her fesliyi Osmanlı sanmayın, anlamadığınız şeyleri reddetmek yerine anlamaya çalışmak için anlayışınızı geliştirmeye çalışın… Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.