1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Susuzluğa Karşı Tedbirler Artmalı
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Susuzluğa Karşı Tedbirler Artmalı

A+A-

Epey bir zaman önce Ankara ziyaretimizde görüştüğümüz dönemin DSİ Genel Müdürü Haydar Koçaker ‘bu yılları işaret ederek’ 2017-2018’den başlayarak ciddi bir kuraklık devresi yaşanacağını söylemişti. Söylediklerine karşı bizde oluşan telaşı görünce de, “Tehlikeyi tespit ettik ve önlemler üzerinde çalışıyoruz. Yağış beklemek başka bir şey; bize düşen, su kaynaklarını doğru kullanmak, vahşi sulamayı ve bilinçsiz su tüketimini israfını önlemektir” demişti.

 Evet, devlet birçok şehirde devasa barajlar, göletler inşa ederek önemli ciddi su rezervi oluşturmaya gayret etti. Ancak israfın önlenmesine yönelik güncel bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarına da ihtiyaç olduğu anlaşılıyor. Hassasiyetler göz önünde bulundurularak bu konuda etkin kamu spotları hazırlanıp benzeri materyallerin değerlendirilmesi gerekiyor.

Ayasofya’ya

sevinenler

ve üzülenler

Hiç kuşku yok ki Ayasofya’nın yeniden cami hüviyetiyle ibadete açılması 2020 yılının en önemli hadiselerinden biriydi. Ve yine hiç kuşku yok ki İslam dünyası Ayasofya’nın ibadete açılmasını ‘bir fetih coşkusuyla’ karşılamış, adeta bayram etmiştir. Ve fakat üzülerek söylemek gerekir ki, Ayasofya’dan yükselen ezan sesi, haçlı kalıntısı batılıları ve onların ülkemizdeki uzantılarını rahatsız etmiştir.

Ayasofya’nın ibadete açılması hadisesini ‘yılın, hatta yüzyılın önemli olayları arasında’ saymak olağandır. Ancak bir Müslüman ülkede, hele de tapu sahibi bir ülkenin topraklarında Ayasofya’nın ibadete açılmasını ‘yılın felaketleri listesine yazmak’ en basit ifadeyle ‘sirkatini’ ifşa etmektir.

Baretli CHP’lilerin

baretsiz türbanlıları!

CHP’li eski devlet bakanlarından Fikri Sağlar’ın ‘başörtülü hâkimlerin adil olmayacağına yönelik’ ifadeleri geçen haftaya damga vuran önemli hadiseler arasındaydı. İşin doğrusu CHP’nin bu konudaki geleneksel tavrını ‘gençlik üstü nesil’ iyi bilse de, parti yöneticileri son yıllarda ‘oy devşirebilme uğruna’ bu hususta ince takiyye metotları uygulamaktadır. Nitekim Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu konuya ilişkin ‘reddiye’sini bir inşaat mahallinde yaptı. Görüntüde Kılıçdaroğlu dahil herkes baret giymişken, Genel Başkanın sağında ve solunda bulunan başörtülü iki hanımın baretlerini ellerinde tutması dikkat çekici bir ayrıntıydı.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.