1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Suyla Çalışan Otomobilin Hazin Öyküsü
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Suyla Çalışan Otomobilin Hazin Öyküsü

A+A-

Son günlerde Türkiye’nin son teknoloji harikası otomobil prototipleri dünya gündemine damga vururken bizim müzmin muhalefet yine ‘bahane üretmedeki maharetini’ arz etti. Dünyanın ağzını açık bırakan araçlar için getirilen eleştirileri gördükçe geçmişteki bazı hadiseler hatırladık. Konyalı bir mucidin hayatına mâl olan ‘suyla çalışan otomobil buluşu bunlardan biridir.Fizik Öğretmeni bir ağabeyimiz yıllar önce, Türkiye’nin milli teknolojiye dönük hamlelerde nasıl çaresiz bırakıldığını, yakın bir arkadaşının başından geçen hazin bir hadiseyle örneklendirmişti. Dostumuzun anlattıklarından hatırımızda kalanlar, milli sanayi girişimlerinin engellenmesine ciddi bir örnek teşkil ediyor.

***

Genç ve girişimci kimya ve fizik öğretmenleri akaryakıtın karaborsaya düştüğü yıllarda alternatif yakıt geliştirmek üzere ciddi analizler, çalışmalar yapar. Bunlardan Ali Eroğlu otomobiline uyguladığı sistemden sonuç alır ve mahalle çeşmesinden deposuna doldurduğu suyla arkadaşlarına Konya turu yaptırır. Hem motor gücünde hiçbir eksilme söz konusu olmamış, hem de çevreye zarar veren gaz salınımının önüne geçilmiştir, buluş harikadır.Nuri Demirağ’ın yerli uçak fabrikası ve Necmettin Erbakan’ın Devrim otomobillerinin başına gelenleri bilen öğretmenler bu aşamada endişeye kapılıp Ali Beye “Tamam suyla çalışan arabayı yaptın ama bu tehlikeli. Başına her an her şey gelebilir. Sesini çıkarma, kendi arabanda kimseye fark ettirmeden kullan” deseler de Eroğlu kabına sığamaz ve bir gün ‘ilgili yerlerle projeyi paylaşmak üzere’ Ankara’nın yolunu tutar.

***

Gidiş o gidiş; bir daha ne gören olur ne de sesini duyan!Aradan iki yıl kadar geçtikten sonra boş bir beyinle Konya’ya dönen Eroğlu nerelere gittiği, neler olduğu hakkında da, suyla çalışan otomobili hakkında da kimseye bir şey söylemez. Bir yıl kadar sonra gittiği İstanbul’da bir otomobil çarpması sonucunda da hayatını kaybeder!Bugün elektrikli otomobil projesinin devlet kontrolü ve güvencesinde sürdürülüyor olması en büyük kazanımdır. Devrim’de olduğu gibi ‘Batılı kafayla otomobili yaptı lakin şark kafasıyla benzini koymayı unuttuk’ deyip projeyi çöpe attanlar da olabilirdi, hafazanallah!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.