1. HABERLER

  2. GÜNCEL HAYAT

  3. Suyumuzdan elinizi çekin
Suyumuzdan elinizi çekin

Suyumuzdan elinizi çekin

İç Anadolu Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Abidin Özkaymak, “Uluslararası büyük su şirketleri suyumuzdan ellerini çeksinler! Anlamsız ve gereksiz HES projeleri iptal edilsin” dedi.

A+A-

Ali Bayer

İç Anadolu Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Abidin Özkaymak, 22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Dünya Su Günü’nün bu yılki temasınının Birleşmiş Milletler tarafından “Su ve Enerji” olarak belirlendiğini dile getiren Özkaymak, “Su ve enerji ilişkisi; su yoksa enerji, enerji yoksa su yok olarak ifade edildi. Yoksullukla mücadele, yaşam kalitesinin iyileştirilmesi için kalkınmaya, kalkınma için de enerjiye olan ihtiyaç gün geçtikçe artıyor.  Birleşmiş Milletler bu kapsamda sürdürülebilir enerji ve suyun öneminin altını çiziyor” dedi.

Suyun suyunu çıkarmayalım

Enerji üretim sistemlerinin yüzde 90’ının yoğun olarak su kullandığını ifade eden Özkaymak,  “Bir hafta önce 14 Mart’ta Dünya Nehirler İçin Eylem Günü etkinlikleri vardı. Artık Enerji üretimi için nehirlerin keyfini kaçırmanın gereği olmadığını tüm dünya anladı. Amerika’da 2020 yılında 69 adet baraj yıkıldı. Ülkemizde ise tam tersine başta Karadeniz bölgesi olmak üzere sayısız HES projesi hayata geçti. Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın verilerine göre, Karadeniz Bölgesi'nde son 10 yıl içerisinde toplam kapasitesi 20.3 milyar kilovat/yıl olan 203 Hidroelektrik Santral (HES) yapıldı. 20 HES’in inşaatı devam ederken, 123'ü de proje aşamasında. Karadenizliler ise kuruyan derelerden dolayı dertli” diye konuştu.

Türkiye’nin suyu kısıtlı

Kişi başına düşen yıllık su miktarı 8000 metreküp olan ülkelerin su zengini, 2000 metreküpün altındaki ülkelerin su kısıtı ve 1000 metreküpün altındaki ülkelerin de su fakiri olarak değerlendirildiğini vurgulayan İç Anadolu Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Abidin Özkaymak, şunları söyledi: “Türkiye’de kişi başına 1519 metreküp su düşüyor. Bu nedenle su kısıtı olan bir ülke durumundayız. İklim değişikliği nedeniyle yaşanılan su sıkıntısının Türkiye’nin büyük bir bölümünü içeren kurak ve yarı kurak bölgelerde daha da artması bekleniyor. Bu durumda, su havzalarının korunması her geçen gün daha çok önem kazanıyor. İç Anadolu Bölgesi Türkiye ortalamasının neredeyse yarısı kadar yağış almakta, özellikle Konya Kapalı Havzası’nda şartlar giderek zorlaşmaktadır. Göllerin çoğu kurudu kalanlarda en az yüzde 50 su kaybetti. Yeraltı suları çok azaldı. Yeraltı su seviyesi yılda ortalama 1-1.5 metre düşmektedir. Hal böyle olunca İç Anadolu Çevre Platformu (İÇAÇEP) olarak suya sabuna dokunuyor ve diyoruz ki; su ticari meta değildir. Su tüm canlıların yaşam hakkıdır. Uluslararası büyük su şirketleri suyumuzdan ellerini çeksinler! Anlamsız ve gereksiz HES projeleri iptal edilsin. Su Havzaları Yönetim Planları yeniden ve ülke gerçekleriyle örtüşür biçimde ve gelecek nesillere ulaşacak şekilde hazırlanmalı ve ciddiyetle uygulanmalıdır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.