1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Tahıl Ambarı Konya’nın Ekmek ile İmtihanı! -1
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tahıl Ambarı Konya’nın Ekmek ile İmtihanı! -1

A+A-

10 sene kadar evvel Konya’dan ayrılıp bir müddet İstanbul’da ikamet edince iki şehir arasında, bilhassa hayat pahalılığı hususunda mukayese şansımız olmuştu. Tespitlerimizi o yıllarda ‘İstanbul mu yoksa Konya mı daha ucuz’ başlıklı bir makale ile dile getirince de üzerinde epey bir süre konuşulmuştu.

Konya’ya döndükten bir süre sonra gazeteci arkadaşımız Duran Çölcü ile un sanayiinde önde gelen bir dostumuzu ziyarete gitmiştik. Sohbet sırasında söz dönüp dolaşıp ‘İstanbul Konya’dan nasıl ucuz olur’ sorusuyla bizim yazımıza geldi. Anlattık;

“Pendik’ten bindiğiniz otobüsle Kartal Maltepe, Kadıköy, Üsküdar ilçelerini geride bırakıp Boğaz Köprüsü’nden deniz manzarası eşliğinde Avrupa yakasına geçeceksiniz. Beşiktaş, Şişli, Kâğıthane, Beyoğlu hattından bu defa Haliç Köprüsü’nden deryayı seyrederek Eyüp Sultan’a varacaksınız ve 9 ilçelik bu seyahate 3 lira ödeyeceksiniz. Konya’da bu parayla en yakın ilçe Çumra’ya gidemezsiniz!

***

Elbette Konya’nın coğrafi yapısı İstanbul gibi dikey seyahatler için elverişli değildi; bunu söylediler. Bu kez Pendik çarşı merkezinde 145 metrekare dairenin 350 lira kira bedeline karşılık Konya’nın kıyı mahallesinde 90 metrekare daire kirasının 350 lira olmasını örnekleyip, “Fakat Konya’da ekmek İstanbul’a göre ucuz da; her neyse İstanbul’da ekmekler Konya’dan hem çok kaliteli hem de çok doyurucu” dedik. Anlattıklarımızı herkes gülerek dinlerken son sözlerimiz üzerine un sektöründeki dostumuz söze girip “Tabi İstanbul’da ekmek çok kaliteli olacak. Çünkü halis Konya buğdayından yapılıyor” dedi.

Mevzu bambaşka bir seyre girmek üzereydi. “Eve un lâzım olduğunda üşenmeden sizin fabrikaya geliyorum. Bize sattığınız unun buğdayı nerenin?” diye sorunca izah etti: “Konya’nın buğdayı Türkiye’de yetişen en kaliteli buğdaydır. Konya’daki bütün un fabrikaları olarak ağırlıklı olarak ihracata çalışırız. İç pazarda da İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa önceliklidir. Konya için genellikle Trakya’dan, bazen de ithalattan sağlanan buğday kullanılır”

Bu açıklama üzerine şu soru kaçınılmazdı:

“Peki, Konya piyasasına verilen buğday kaçıncı sınıf?”

El cevap:

“Ekmek için genellikle üçüncü kalite buğday kullanılır”

İstanbul’dan başka Trabzon’da, Sivas’ta, Bartın’da, Düzce’de dahi ekmeğe dair özel lezzetler olmasına karşılık Konya’da ‘buğdayın merkezine yaraşır ekmek üretilememesinin hikmetini’ böylece öğrenmiştik.

Yarın devam edeceğiz…

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.