1. YAZARLAR

  2. Mustafa Güden

  3. Tahıl Ambarı Konya’nın Ekmek ile İmtihanı! -2
Mustafa Güden

Mustafa Güden

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tahıl Ambarı Konya’nın Ekmek ile İmtihanı! -2

A+A-

Dünkü yazımıza devam ediyoruz…

1989 seçimlerinde Refah Partili adaylar Konya belediye seçimlerini kazanınca başkanlar ‘fiyatları makul seviyede tutabilmek için’ ekmek fabrikaları kurmuş, bu girişim nedeniyle özel sektör tarafından da hayli eleştirilmişlerdi. Halk uzun yıllar belediye fırınları sayesinde ucuz ekmek yeme fırsatı bulmuşken son yıllarda belediye fırınlarının özel sektöre kiralanmasıyla bu denge unsuru ortadan kalktı.

Merhum Necmeddin Erbakan iktidarı kazandıkları günün gece yarısında ilk açıklamasını yaparken spekülatörlere dikkat çekmiş “Vatandaşa ekonomik yönden zarar verecek girişimde bulunan olursa bunun hesabını sorarız” mealinde tehditvari sayılabilecek ifadeler kullanmıştı. Allah var; Refah-Yol Hükümeti üzerinde türlü baskılar kurulmasına rağmen, halkı ekonomik yönden sıkıntıya sürükleyecek, buhran oluşturacak girişimde bulunmak ya kimsenin aklına gelmemiş, ya da buna gerek duymamışlardı. Kim bilir belki de Erbakan’ın o gece söylediği sözler kulaklarında çınlıyor ya da alınan tedbirler sebebiyle bu yolu zorlayamıyorlardı! Oysa AK Parti’nin başı son yıllarda ekonomik manipülasyonlarla epey derde girdi. Soğan-patates fiyatlarını makul seviyeye indirebilmek için ‘gizli depolara’ baskınlar yapıldı; yetmedi ithalat yoluna gidildi. Piyasayı kontrol edebilmek için belediyeler talimat üzerine ‘geçici önlem sayılabilecek market faaliyetlerinde’ bulunsalar da seçim telaşı bitince herkes yoluna döndü! Sadece Konya’da değil Türkiye’nin pek çok yerinde halkın olmazsa olmaz tüketim maddesi ekmek fiyatları başını alıp yukarılara tırmanırken bu hususta tedbir üretilmemesi ciddi bir hatadır.

***

Geçen yıl Çumra’da faaliyete giren bir fırın piyasaya merkez firmalardan çok daha ucuza, 75 kuruşa ekmek arz edince şimşekleri üzerine çekmiş, açılan davalarla baş edemeyen girişimci çareyi ‘fırını satarak’ sektörden çekilmekte bulmuştu. Konya’da ekmek 1 lira 10 kuruşa satılıyorken önceki hafta bir marketin camında “Ekmek 1 lira” yazılı bir kâğıdı fotoğraflayıp yazı konusu yapmaya karar vermemize rağmen sıcak gündem sebebiyle ertelemiştik. Geçen hafta ise ekmeğin satış fiyatı 1 lira 40 kuruş olarak ilan edildi.

Geçenlerde bir marketin önünde vatandaşla ekmekçi arasındaki diyalog kulağımıza geldi. Vatandaş “Bu ekmek belediye fırının mı?” diye soruyor, arabadan kasa indiren görevli ise “Belediyelerin ekmek fırını yok” diye cevap veriyordu. Oysa arabadaki yazıdan, belediyenin özel sektöre kiraladığı fırın olduğu anlaşılıyordu.

**

Erdoğan’ın halka yönelik duyarlılığı karşısında; elektrik, su, doğalgaz faturalarındaki afaki yükselişler ve başta ekmek olmak üzere gıda ürünlerindeki anormal fiyat artışlarının oluşturduğu hayat pahalılığına yönelik serzenişlerinin Cumhurbaşkanlığı makamına arz edilmediği zehabının oluşması normaldir.

Koronaya meydan okumak!

Sosyal ağlarda ne var ne yok diye ekranı açında bir biri ardınca vefat haberleri sıralandı. Annemi kaybettim, babam vefat etti, eniştem öldü, eşimi kurtaramadık diyenlerin sayısı hayli fazlaydı. Konya’nın Hadis Âlimlerinden Prof. Dr. Yusuf Işıcık’tan birkaç gün sonra da bu defa hocaların hocası Prof. Dr. Ali Osman Koçkuzu ebedi âleme göç etmişti. Allah rahmet eylesin. Hasta sayısındaki anormal yükselişi ‘Test ve ilaç imkânlarının bir yıl öncesine göre çok çok artmış olmasıyla’ ilintilemek mümkündür. Fakat iyi tarafına rağmen bu; salgının durdurulması, kontrol altına alınmasına dair bir gelişme değildir. Bu açıdan, özellikle maske başta olmak üzere ‘sınırlı yaşam tedbirlerine’ riayet etme zorunluluğumuz ortadan kalkmış değildir. Hal böyle iken tedbirleri umursamaz tavırlar sergilemek ne cahillikle izah edilebilir ve kof kabadayılıkla! Bu umursamaz tavırlar devam ettiği müddetçe tehlikenin bertaraf edilmesi süreci de uzayacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.