1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Takım Oyunu ve Oyuncusu Olmak
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Takım Oyunu ve Oyuncusu Olmak

A+A-

Altyapıda sporcu/sporcu adayı çocuklarda dikkat edilen ve aranılan özellik algılamadır. Eğer bir sporcu bu özelliği taşıyorsa gelişimi açısından öğrenme, futbolu öğrenme konusunda da kendisine kolaylık sağladığı gibi geri bildirim olarak ta olumlu sonuç verir. Altyapı eğiticilerin yapması gereken bu tarz özelliği olan sporculara anlatılanları iyi dinlemesi gerektiğini, iyi birer gözlemci olması gerektiğini devamında ise uygulamaya geldiğinde zekasını oyun için kullanıp becerisiyle tamamlaması gerektiğini anlatması/ anlatılması gerekir. Algılama, beceri, yetenek birleştiğinde, beceri oyuna, oyun ise görsel şova dönüşür. Altyapıdaki eğitici sporcuya antrenman ve müsabakada bireysel çalışmanın önemini, takım çalışmanın önemini, devamında ise doğru yapılan uygulamanın hedefleri doğrultusunda gelebilecek başarıyı görebileceğini anlatmalı. Çünkü futbolda amaç takım taktik becerilerinin önemli olduğudur.  Bu doğrultuda yapılan çalışmaların karşılığında sonuç ise kendiliğinden gelir. Aynı takımdaki sporcuların yapacakları çalışmada gösterecekleri performansları ile verecekleri tepkiler kendilerini ayıran özellik olan yeteneği belirler. Tekniksel-taktiksel, algısal ve becerileri fiziksel olarak doğru uygulamaları gelişime açık ve beceri anlayışı iyi olan sporcular olarak yansır. Geri bildirimler olumlu olursa buda ilerleyen süreçte takımsal olarak başarıya yansır. Bilindiği üzere futbol koşarak oynanan sürekli değişken olan oyun olduğuna göre, sporcunun bu olguyla hareket etmesi demek kendince seçenekleri yüksek tutup, sezgileri ile hareket etmesi oyun becerisi iyi olan sporcu olarak değerlendirilir. Eğitici sporcuya şunu demeli sahayı geniş görmelisin ve gözlemlemelisin.

Takım oyuncusu olmak var, sistem oyuncusu olmak var.

Bir takımda öncelikle eğiticisi sporcuya takım oyuncusu nasıl olunur, ne yapması gerektiğini bilinçli ve doğru bir şekilde izah edip anlatmalı. unutulmamalıdır ki futbolda bireysellik/ bireysel oyun bir yere kadar olur.

Peki takım oyununu oynamak için ne yapmalıyız?

altyapılarda takım oyununu oynama özelliği olan oyuncuları seçmeliyiz ve bu oyunculara takım oyunun anlatıp doğru uygulatırsak sonucu kaçınılmaz olur. altyapıda sporcuları şunu iyi aşılamalıyız sezgiler kullanmak ve bir sonraki hareti düşünmeyi anlatmalıyız. Sezgileri kuvvetli olan ve bir adım sonraki hamleyi düşünen sporcular her daim öncelikle tercih edilen sporcular olarak öne çıkarlar. Saygılarımla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.