1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Takım Oyununda (Pas)
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Takım Oyununda (Pas)

A+A-

Futbol oyunu basit bir oyundur aslında, bu zorlaştıran ise her zaman oyuncular olmuştur. Bunu sporculara küçük yaşlardan itibaren, yani altyapıda guruplardan itibaren aşılamamız anlatmamız gerekir. Futbol öncelikle bir takım oyunudur; takımı oluşturan ise oyunculardır. Bunu altyapılarda tekrar tekrar anlatılarak çocuğun/sporcunun bilinçaltına işlenmesi gerektiği olgusunu aşılamalıyız.  Saha içerisinde oyuncuların müsabaka anında birbirleri ile ilişkilerini sağlayan,  takım olmalarını sağlayan, teknik beceri işi olmazsa olmazı “pas” tekniğidir.

Futbolda bir takım alt yapıda ve müsabaka da “Pas” yapmaz ise takım oyunu ve dolayısı ile takım olmaz. Pasın dışındaki diğer tüm teknik beceriler bireysel olarak gerçekleştirilebilen beceriler olup, bu becerilerden birisinin gerçekleştirilememesi durumunda takım oyununu ortadan kaldırmaz. Ama “pas” yoksa, takım oyunu ve dolayısı ile takımdan söz etmek mümkün değildir. Futbol bir takım oyunu olduğuna göre, takımın varlığı bu anlamda “pas” becerisinin varlığına bağlıdır.  Yeni jenerasyon dediğimiz altyapıdaki sporculara temel teknik becerilerinin önemli olduğunu ve öğretimler üzerinden yola çıkarak ağırlıklı olarak “pas” ve pasa dayalı bilgi üzerine durulmalı, kurgulanmalıdır. Altyapılarda ‘Pas’ tekniğini öğretirken anlatılması gereken, ‘pas’ ın bireysel olarak bakıldığında teknik becerilerin diğer temel teknik çalışma ve becerilerden farklı olmasıdır. Çünkü bireysel olarak bakıldığı zaman gerçekleştirilmesi mümkün olmayan tek temel teknik becerisidir, ve başkasının da varlığını hissettirir. Bunun da tek anlamı da ‘pas’’ tır.

Pas" ın olduğu yerde mutlaka takım oyunu olmalıdır.

Kısacası "pas" demek takım ve kollektif bir oyun demektir. Altyapılarda verilen eğitiminler de olası mümkün olan etkin turnuvalarda pasın varlığını ve kullanımının ne denli çok önemi, değeri olursa, ve uygulanırsa ilerde bu şartlarda yetişmiş sporculardan oluşmuş bir takımın kollektif dediğimiz oyun anlayışı arttığı gibi, sporcunun da benliğinde oluşan bencilliği, bireysel oyun anlayışını ve davranışları da gerektiğinden fazla kullanmasını azaltır. Pasın değerini ve önemi izah ettiğimiz ve anlattığımız sürece bu tür alışkanlıklar biter ve ortaya futbol adına güzel sonuçlar çıkar.

Altyapı eğitiminde ‘pas’ kazanılacak en büyük alışkanlık olmalı.

Alt yapılarda sürekli üzerine gidilmesi ve aşılanması gereken ‘pas’ takım oyununun ne olduğunu ortaya çıkarır. Ve şu anlatılmalı eğer bir takımdaysan "pas" yapmalısın. Herhangi bir kulüpte sporcu ve takım "Pas" dışında diğer temel teknik becerileri ne kadar iyi sergilerse sergilesin, bir takımda "pas" yoksa hiçbir şekilde bir anlam ifade etmez. Çünkü pas yoksa takım durur, ve çark işlemez. Temel teknik becerilerini bu anlamda pasa yönelik kullanıldığında anahtar rol olur. Futbol altyapı eğitimlerinde, kişiliğin ve karakterin yapılandırılmasında şut, çalım atma ve top sürme gibi bireysel becerilerin takım adına da gerektiği, ahlakı ve sözü uyarı ile sağlamalıyız ki sporcuya bu şekilde sadece "pas" alışkanlığıda kazandıralım.  Bu alışkanlık ise altyapı eğitiminde pas’ ın nedenli önemli ve değer olduğu bilinsin. Günümüzde her daim Barcelona’yı örnek gösteririz. Fenomen bir takım oyunu ve “pasın yüceliği” ni sergiliyor. Futbol literatüründe örnek ve kanıttır. Altyapılarda bu eğitimi almayan sporcular üst takımlara gittiğinde pasın önemini bilmiyorlar. Eğitimini almadıkları gibide bencilleşen bir oyun ortaya koyuyorlar. Buda hem kulüplere hem de takıma zarar verirken pasın anlam ve önemini de bitiriyor. Futbol aslında basit bir oyundur, zorlaştıran sadece sporculardır. Saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.