1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Takım Ruhu Başarıyı Getirir
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Takım Ruhu Başarıyı Getirir

A+A-

Günümüzde başarının temelini oluşturan en önemli unsurlardan biriside takım ruhu ve dayanışmadır. İş dünyasının her alanda uygulaması gereken bir kültürdür.
Kalkınan ve kalkınmakta olan ülkelerde vazgeçilmezler arasında ilk sıralarda yer alan takım ruhu ve dayanışma, iş dünyasının benimseyip uygulamasında taviz vermemesi gereken
bir uygulamadır. Eğer herhangi bir iş yerinde takım ruhu ve dayanışma oturmadıysa burada başarıdan söz edilemez. Adeta başarının anahtarı durumunda olan takım ruhu kültürünü geliştirmek ve yaymak önemlidir. Ekip çalışması son 30 yıldır gelişmiş ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılıyor. Ülkemizde ve şehrimizde de takım ruhu ve dayanışma kültürü yaygınlaşıyor. Çünkü günümüzde başarmak için ekip çalışması bir zorunluluk olduğu gibi, vazgeçilmezler arasında yerini almaktadır. Bazı büyük şirketlerde görülen hantallığın giderilmesinde ekip çalışması hayati bir önem taşıdığı gibi, var olan bir sorunun çözümünde önemli bir katkı sağlayabiliyor. Bunun için de teknik-fonksiyonel bilgiye, sorun çözme ve karar verme deneyimine ve insanlar arası ilişki kurma becerisine sahip elemanlardan ekip kurup, dengeyi sağlamak şarttır. Bir soruna farklı açılardan yaklaşmak ve çözüm yolu bulmak gerekiyor. Bu fikir ve çözüm zenginliği ancak dengeli bir şekilde oluşturulan ekiplerle sağlanabiliyor.
***
Peki, neden önemlidir takım ruhu kültürü? Rekabetin yoğun olduğu günümüzde şirketlerin stratejik hedeflerine ulaşabilmeleri, verimlilikle birlikte gelişimi sağlayabilmeleri adına takım ruhuna ihtiyaç duyulur. Takım ruhu kültüründe aynı hedefe odaklanmak, yöndeş hareket etmek bir sinerji oluşturur. Bununla birlikte güvenli bir ortamını oluşmasına katkı yaparken, sürekli bir gelişim sağlar. Yani istikrar sürekliliğini korurken, kriz anlarında ayakta kalmaya da büyük bir katkı sağlar. Japon şirketlerinin kriz ortamlarından Amerika ve Avrupa’ya oranla daha çabuk çıkmaları ve üretim güçlerinin yüksek olmasının sırrı da burada yatıyor. Japonlar felsefelerini çalışma hayatlarında birebir uyguluyorlar ve iletişimi yüksek, insan olarak çok değer gören, empati yeteneğine sahip ve birbirlerine karşı dürüst takımlar oluşturuyorlar. Geniş çalışma alanları oluşturarak insanların birbirlerine bağlılıklarını ortaya çıkarıyor ve teşvik ediyorlar. Bu da beraberinde yüksek performansı ve üretim gücünü getiriyor. Yani sizin anlayacağınız burada takım ruhu var, yaşanıyor ve yaşatılıyor... Peki, biz niye yapmayalım?
***
Bizim neyimiz eksik ki, bunu bir düşünelim. Burada anlamamız gereken ders bellidir.
Takım içindeki her bireyin farklı yetkinlikleri takımın üretkenliğini artırmaktadır.
Başarıya giden yolun takım ruhu ve dayanışmadan geçtiğinin bize bir ispatı olsa gerek.
Bugünümüzü kaliteli değerlendirmeli, başarı, yüksek performans gücü ve verimlilik için değer oluşturmalı ve takım olmanın gücünü yaşamalı ve yaşatmalıyız. Sonuç olarak söyleyebileceğim de şirketlerin ve iş dünyasının takım ruhu ve dayanışma anlayışından hiçbir şekilde taviz vermemesidir. Aksine güçlendirmesi ve kurum içinde yaymasıdır. Hiçbir zaman üretken fikir çatışmasından korkmalıdır. Unutmayalım ki, takım olmanın cazibesi ‘Bir gruba ait olmanın ve birlikte iş başarmanın’ verdiği motivasyondan gelir. Takım olmak hepimizin ‘Ait olma’ , ‘Dayanışma’, ‘Paylaşma’ ihtiyaçlarını besler. Bugünden itibaren şirketlerimizde ve iş dünyasında takım ruhu ve dayanışma anlayışını geliştirip, yaymalıyız ki, başarı bizimle olsun. Ne dersiniz?
Bunu başarabilecek gücümüz ve potansiyelimiz zaten var. Ama bir yerden başlamak gerekir. Öyle değil mi? 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.