1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Takke Düştü Kel Göründü
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Takke Düştü Kel Göründü

A+A-
25. Dönem milletvekillerini belirlemek üzere oy verme işlemi dün akşam saatlerinde tamamlanırken ilerleyen saatlerde de sonuçlar ortaya çıktıkça herkesi bir merak sardı. Herkes oy oranlarının nasıl gerçekleşeceği üzerine yorumlar yaptı ve dağılımın ne olacağı konusu tartışılıp durdu.
 
Mecliste sandalye dağılımını değiştiren ancak siyasi parti sıralamasını değiştirmeyeceği aylar öncesinden belli olan seçimin asıl sonuçlarının Anayasa değişikliği, başkanlık sistemi gibi konularda AK Parti’nin gücünün ne olacağı ve HDP’nin barajı aşıp aşmayacağı üzerine yoğunlaşan tartışmalar ilk saatlerde yapıldı. Ancak ilerleyen saatlerde HDP’nin baraj sıkıntısı olmadığı ve AK Parti’nin de beklentilerin önemli oranda altına düştüğü gerçeği ortaya çıktı. Seçim öncesi dost meclislerinde ‘Konya’nın plakasına sahip çıkın’ dediğim zaman kızan arkadaşlara bir şey demiyorum. Sadece objektif bakmak gerektiğini hatırlatıyorum.
Bu seçimin Konya açısından ayrı bir önemi vardı ve herkes Başbakan Ahmet Davutoğlu’na verilen desteğin ne olduğunu merak ediyordu. Normal olan ve beklenen Konya’nın bu seçimlerde Başbakan’a sadece destek vermekle kalmayıp rekor düzeyde oy oranı ile moral ve motivasyon katkısı sunmalıydı.
Milletvekili sayılarını değiştirecek oranda oy dağılımı değişikliği bekleyenler her ne kadar hayat kırıklığına uğrasalar da bence önemli olan oy oranıydı ve Konya oran bakımından diğer illeri kesinlikle geride bırakmalıydı. Konya bu konuda üzerine düşeni yaptı ancak, genel sonuç buruk bir sevinçten öteye geçmedi.
 
Dün berberin görevi tamamlamasından sonra herkesin tıraşı gözünün önüne döküldüğüne göre bundan sonra kimin ne yapması gerektiğini düşünmesi kazanan ve kaybedenlerin seçim öncesi söylemlerini de unutmadan bundan sonra yapacaklarını net ve kesin bir dille açıklamalı ve vatandaşa güven verecek açıklamalarda bulunmalıdırlar.
Anayasa değişikliği ve Başkanlık sisteminin önümüzdeki günlerin önemli gündem başlıkları olması beklenirken en önemli günden maddesinin hükümetin nasıl kurulacağı oluverdi. Herkes AK Parti’nin tek başına iktidar olacağını tahmin ediyordu. Ancak sandık başka türlü söyledi. Ya bir koalisyon hükümeti gündeme gelecek, ya da yeniden bir erken seçim gündeme gelecek. Bunu bekleyip göreceğiz. Ancak, şu bir gerçek ki, hiç bir zaman ‘ben oldum’ dememeli. Zaman her şeyin ilacıdır. Gönül isterdi ki AK Parti ders almalı ama yine tek başına iktidar olmalıydı. AK Parti bu ülkeye çok hizmet etti ve bunu haketti,. Fakat kendi ayağına kurşunu sıkan yine AK Parti oldu. 
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.