1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Taklit Ürünler Almayın!
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Taklit Ürünler Almayın!

A+A-

Ülkemizde birçok sektörü olumsuz etkileyen taklit ürünlerinden dolayı ekonomik kaybımız da bir o kadar büyüktür. Hemen hemen her yerde kolay ulaşılan ve fiyatları da yerli ürünlere nazaran ucuz olan bu ürünlerin alınmasıyla 1 milyar dolarlık zarara katkı vermiş oluyoruz. 

Ekonomik zararın yanında, güvenli ve garanti kapsamında olmayan bu ürünlerden dolayı da bir o kadar sorunlar yaşıyoruz.    

Taklit ürünleri almakla oluşan ekonomik zarara ortak olmamak ve sorunlar yaşamak istemiyorsak öncelikle bu ürünlerden uzak durmalıyız.

Bunu başarmak hepimizin elinde. Her alınan taklit ürünün hepimize olan zararını düşünerek, bu ürünlerden uzak durmak fayda getirdiği gibi, paramız da boşa gitmemiş olur. 

***

Taklit ürünü almanın vicdanı sorumluluğu da oldukça büyüktür. Sonradan vicdan muhasebesine girmek bizlere bir şey kazandırmaz. Aksine kaybettirir.

En büyük denetici bizler isek, söz konusu denetici davranışımızı daha da güçlendirerek taklit ürünlerden uzak durmalıyız. Ekonomik boyutuyla birlikte vicdani boyuta odaklanmalıyız. Eğer bu kültürü oturtamazsak durum gittikçe vahim bir hal alır. 

O yüzdende taklit ürün almama kültürünü toplumun bütün katmanlarına yaymalıyız.

Bu anlamda her birimize ayrı ayrı sorumluluklar düşüyor.

Öyle ki ülkemizdeki taklit ve kaçak ürün piyasasının 2016 yılında ortalama büyüklüğü 17,2 milyar doların üstündeyken durumun sonucunu düşünmemiz gerekiyor.

Bu ürünlerden dolayı ülkemizin üretimi ve ekonomisi birçok sorunla karşı karşıyadır.

Saymakla bitmeyen bu sorunlarından bir tanesi de vergi kaybına uğramamızdır.

Bunun içinde dünya ile rekabet edebilmek ve yatırım cazibesini artırmak ve marka haklarının korunmasına önem vermeliyiz. Yani ekonomik anlamda büyümemizi olumsuz etkileyen taklit ürünlerle mücadeleyi kazanmamız şarttır.

Diğer taraftan bu tür ürünleri satanları ilgili kurumlara bildirmeli ve gereken hassasiyeti göstermeliyiz. Mücadelenin başarılı olması içinde üreticilerin ve tüketicilerin bilinçlendirilmesi ve sorumluluklarının artırılması çok önemlidir. Tabi ki bu konuda eğitimi ve bilinçlendirmeyi ön palanda tutmalıyız.

***

İşini ve ticaretini doğru yapan dürüst işletmecilere, hem de ülke ekonomisine ve imajına zarar veren yasadışı davranışa dur demek bir vatandaşlık görevimiz olmalıdır.

Sonuçta kökeni belli olmayan ve ucuz taklit ürünleri sorgulamalıyız. Bu işin önüne geçmekte bilinçli bir tüketici olmaktan geçiyor.

Aldığımız ürünlerin etiket bilgilerini mutlaka okumalı ve dikkatli davranmalıyız.

İnternet aracılığıyla ürün alırken bir kez daha iyi düşünmeliyiz. Çünkü denetimi en zor ürünler bunlardır.

Özelliklede ekonomik şartların zorlaştığı günümüzde bu tür ürünleri almaya zorlanmamalıyız. Bunun yanında devlet kararlılıkla yürüttüğü bu tür ürünlere karşı mücadelesinde daha etkin olmalı ve denetimlere daha da ağırlık vermelidir. Bizlerde bu mücadelenin paydaşı, ortağı ve destekçisi olmalıyız.

Çünkü vatandaş olarak bu sorunun çözümünde aktif rol üstlenmezsek başarıyı elde edemeyiz. Başarıyı birlikte elde edeceğiz.

Bunun içinde öncelikle taklit ürünleri almamakla eşi başlamakta çok büyük fayda vardır.

Ne dersiniz sizce de öyle değil mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.