Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tam Kapanmaymış

A+A-

Tam kapanma genelgesi açıklanınca gördük ki, kapanan sadece esnaflar ve insanlar.

Bu kadar çalışma izninin olduğu ülkede, yapılan bu uygulama nasıl etkili olacak. Duyuyor ve biliyorum ki, çalışma izni elinde bulunan firmalar, kendi çalıştırdıkları elemanlarının haricindeki, eş, dost, akraba, kim varsa eline kağıt verip muaflık veriyor.

Bu iddia değil, bilgidir.

Üç harfli zincir marketler ise yerel esnafın kapanma kararından dolayı satamadığı bütün ürünleri raflarına koymakta ve satmaktadır. Zaten bir yıldır devam eden pandemi şartlarında, yerel esnaf çekini, senedini, kirasını, faturalarını ödemekte güçlük çekmekte hatta ödeyememektedir.

MEDAŞ, Gaznet, KOSKİ gibi firmalar da pandemi sürecinde insanları iyice zor duruma düşürmekte, gecikme zammı, açma-kapama ücretleri bindirmekte, ödenemeyen abonelikleri daha ilk faturada kesmekte veya saati sökmek suretiyle esnafı ve evleri bu kullanımlardan mahrum etmektedirler.

Bunlar başlıca günlük sorunlar, daha haftalık, aylık, yıllık sorunlar var.

Bir yıldır çalışamayan mekanlar ve bu mekanların elemanları, özellikle müzik sektöründe çalışanlar, günlük kazanıp günlük yiyenler, ekstracı elemanlar, bunların hepsi bir yıldır işsiz, kimse bu insanlarımıza haliniz nedir diye sormadı, sordu mu..?

Bu sorun 21 gün tam kapanmayla çözülecekse, 21 gün daha sıkalım dişimizi bizler, millet olarak.

Lakin, muktedirlerin saçma sapan işleri, faizin yüksekliği, zenginlerin doymak bilmeyen hırsları, ihale zenginleri, vs. anlatmaya bile artık yoruluyorum. Halinden memnun daha önceki yazdığım yazılarda anlattığım tuzu kurularda cabası.

21 gün tam kapanmada ise daha esnafa henüz açıklanan bir yardım yok. Gerçi geçirdiğimiz bir yılda da pek yardım göremedi esnaf. İçten içe dertlense de haline şükür etmekte, bir umutla bu günlerinde geçmesini beklemektedirler.

Ben de bir esnaf olarak, hiç bir yardım almadım, banka faiz sistemine zaten karşı olduğum için kredi talebimde olmadı devletten.

Devlette zaten gerçek manada hiç bir esnafa yardım yapmadı kredi sattı işin açıkcası...

21 gün tam kapanma, gerçekten tam kapanma ve son olsun artık.

Tek dileğim, isteğim bu..!

Kontroller yapılsın uymayanlar cezalandırılsın, suiistimaller engellensin, hep birlikte devlet ve millet olarak bu illetten kurtulalım.

Ya değilse işimiz zor, bir yılda daha pandemi şartlarına, bir ay daha tam kapanma şartlarına esnaf da millet de dayanamaz.

Saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.