1. YAZARLAR

  2. Hakan Karayanız

  3. Tamamlayıcı Olabilmek
Hakan Karayanız

Hakan Karayanız

Altyapıya Dair
Yazarın Tüm Yazıları >

Tamamlayıcı Olabilmek

A+A-

Kulüp ve kulüp altyapılarda küçük yaş gurubu dediğimiz yerlerde Sporculara/çocuklara altyapılarda gelişime açık olmaları gerektiğini vurgulamak ve onları doğru antrenman periyotları ile kişisel eğitimlerini tamamlama adına doğru sonuçlar aldırmamız lazım. Altyapı eğitimlerinde eğiticiler ailelere ve sporcuya öğrenme ve gelişime açık olmalarını bu yaşlarda kazandırılmasını gerektiğini, kişilik ve niteliğin ise önemli olduğunu bu süreçte anlatmalıdır. Eğitim kalitesinin iyi olması üretkenlik bakımından doğru olup, kalite bakımından da tatmin edici sonuçlarla başarıyı getiren bir ölçüt olduğunu, toplum olarak ta düşünmeliyiz. Bu tarz eğitimlerle ve eğitime yaklaşımı düşünerek Sporun kalitesi anlamında farklı düşünülmesin. Spor >Eğitim-Sonuç-başarı< birbirlerinden ayrılmaz bir bütündür, Önemli olan tamamlayıcı olabilmek.

Bireysel spor ile takım sporunu ayıran özellik eğitim süreçlerinin farklı olması. Takım sporunda kendi takım arkadaşını rakip görmesi ve ego duygusu yüksek olan sporcular ile savaş içerisine girmesidir.

Takım olarak elbirliği içerisinde olup belirlenen hedefleri hayata geçirmenin farkında olunması lazım, bunu da sporcuya doğru bir şekilde bilinçli olarak anlatılması öğretilmesi lazım.

>Ego yerine birlikten kuvvet doğar felsefesi sporcuya aşılamalıyız.<  

Takım sporlarında sporcuların kendilerini sürekli geliştirmeleri, üretken olmaları ve bunu da deneyerek alışkanlık safhasına getirmek yaptığın işin kaliteli olduğunu, çalışarak hedefleri doğrultusunda ilerlemenin bir göstergesi olduğunun belirtisidir. Futbol koşarak oynanan değişken bir oyundur. Sporcu sürekli topla oynamak ister, topla buluşmak ister, önemli olan doğru yerde doğru zamanda topla buluşup, işlevsel olarak ta koşuları yerinde yapmak futbol eğitimini iyi aldığının göstergesidir. Sporcu her zaman yeniliğe açık olmalıdır ve bunu da yaptıkları ile başarıya dökmelidir.

Saygılarımla.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.