1. HABERLER

  2. KONYANINSESİ

  3. "Tanımsız Hizmetler Bürosu" Sergisi Ziyarete Açıldı
"Tanımsız Hizmetler Bürosu" Sergisi Ziyarete Açıldı

"Tanımsız Hizmetler Bürosu" Sergisi Ziyarete Açıldı

İSTANBUL (AA) - "Tanımsız Hizmetler Bürosu" adlı sergi SALT Galata'da sanatseverlerle buluştu.Beyoğlu'nda gerçekleşen basın gösteriminin ardından AA...

A+A-

İSTANBUL (AA) - "Tanımsız Hizmetler Bürosu" adlı sergi SALT Galata'da sanatseverlerle buluştu.

Beyoğlu'nda gerçekleşen basın gösteriminin ardından AA muhabirine açıklamada bulunan Salt Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner, serginin içinde barındırdığı işlerle bir sanat eserinin aslında konumunu sorgulayan bir yapı kurduğunu söyledi.

Öner, serginin, bir işin kendi başına aldığı değerin dışında, o işin oluşması sürecinde yaşanan her şeyle değerlendirilmesini önerdiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Bütün işlerin sahip oldukları ve kurdukları alanın dışında başka noktaları var. İşlerin bir kısmı, buraya gelen sanatçıların, çevrede yeni bulduğu şekillerle oluştu. Mesela Fiona Connor, Karaköy içindeki hanları inceledi ve dışarıdan belki yıkık dökük kapı olarak gördüğümüz bir yerdeki renkleri belgeledi. John Ziqiang Hu'nun resim yapmayı öğrenen öğrencileriyle derlediği ve her yere taşıdığı, normalde bir galeride sanat işi muamelesi görmeyecek işlerin yer aldığı bir bölüm var. Bütün bunlar bir araya geldiğinde, statüyü sorguluyor ve her şeyin uzun vadede, özenli noktasal soruyla birleşerek bir araya geldiği durumu estetik ve sanat olarak tarif ediyor."

Sergide 9 sanatçı ile iki kolektifin çalışmalarının görülebileceğini aktaran Öner, "Sergide, fotoğraf baskıları ve enstalasyonlar var. Ayrıca karışık teknikleri kullanan sanatçıların çalışmaları da var." ifadelerini kullandı.

Meriç Öner, serginin "Sohbetler" isimli yeni başlayan dizinin bir parçası olarak hazırlandığını dile getirerek, "Uluslararası ve yerel, farklı kişi ve kurumlarla iş birliği yapıyoruz. Sohbetlerin farkı aslında, en başta tarif edilmiş mesele olmadan, gerçekten bir sohbet edasında, konuya ve sonuca erişebilmeyi hedefliyor. Bu bakımdan bir sanatçı ya da mesele özelinde yapılmış bir buluşma değil, bir buluşmanın neticesini izlemiş olacaksınız." dedi.

Serginin küratörü Sohrab Mohebbi de sergiye katkıda bulunanlara teşekkür ederek, "Bu davet için Meriç'e de çok teşekkür ederim. Bu sergide beraber çalışmak benim için gerçekten büyük bir onur ve zevkti." diye konuştu.

Etkinliğin ismini David Foster Wallace'ın 1996 tarihli Infinite Jest adlı romanından aldığını kaydeden Mohebbi, "Tanımsız Hizmetler Bürosu, belli bir ilişki ağından çıkan ve o ağ içinde bir amaç ve işlevi bulunan işlerle ilgilenir. Aşağıdaki bütün işler de bu özellikleri gösteriyor. Sanatın dışındaki bir alandan temellenerek, sanatta bir dışa vurum veya bir tercüme şeklinde varlık gösteren bu örnekler, alanlar arasındaki kaçınılmaz ilişkiye işaret eder. " değerlendirmesinde bulundu.

Mohebbi, sanatın kavram ve malzemeyi harekete geçme bakımından üretimsel yönüne işaret edildiğini aktararak, "Sergi kapsamındaki projelerin ortak özelliği, kapsayıcı bir temadan ziyade, yapım ve sunum süreçlerindeki her ayrıntı ve ilişkinin eşit düzeyde özen gerektirmesidir." ifadelerine yer verdi.

Sergi, Corridor Project Space, David Bernstein, Fiona Connor, Chris Evans, Aaron Flint Jamison, JUNZIOUI, Rosa Sijben, ŠKART, John Ziqiang Wu, Danna Vajda’nın katkılarıyla hayata geçirildi.

Ücretsiz olarak gezilebilecek sergi 15 Temmuz'a kadar açık olacak.

Kaynak: AA

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.