1. YAZARLAR

  2. İlyas Tuncer

  3. Tankın Altında Demokrasi Kaldı
İlyas Tuncer

İlyas Tuncer

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tankın Altında Demokrasi Kaldı

A+A-

Her akşam gibi bi akşamdı, siyasi sağ görüşlüler ile siyasi sol görüşlüler arasında sabahtan akşama kadar kavgalar gövde gösterileri patırtı gürültüyle geçmişti. Her iki tarafta sabah yaşananları analiz ediyor, ertesi gün için yapılacakların planını yapıyordu. Hiçbir taraf gece yaşanılacakları tahayyül bile etmiyorlardı. Ama gece çok sıcak geçecekti, ertesi sabah farklı bir Türkiye’ye uyanacaklardı ya da uykusuz bir günü doğuracaklardı.

Askeriye de o güne kadar yapılacakları titizlikle planlanıyordu. Kenan Evren ve saz ekibi tarafından sürekli kurulamayan hükümetleri bahane ederek mektuplar, bildiriler yayınlanmış sık sık asayişi sağlayamadıkları taktirde askerin müdahale edeceğini söylemişlerdir. Genelkurmay Başkanı Kenan Evren kuvvet komutanlarına 5 Eylül itibari ile her an hazır olmalarını bildiren “Bayrak Harekatı” emirlerini ulaştırmıştı.

***

12 Eylül 1980 günü gece saatlerinde sokaklarda hummalı bir koşturmacaların ardından askerin postal sesleriyle sukut bulmuştu sokaklar. Asker emir komuta zinciriyle muhtemel bir iç savaşı önleme, kardeş! kavgasını engelleme ve Türk milletinin refahını sağlamak amacıyla yönetime el koymuştur. Tüm siyasi partilerin, faaliyetleri ikinci bir emre kadar askıya alınmış ve siyasi liderler kendilerince belirtilen noktalarda zapt altında tutulmuştu.

Kenan Evren ve ekibi ihtilali yapmıştır, artık zaman ülkede refahı kaçıranlardan hesap sorma vaktine geldiğini düşündükleri için müsebbipleri saydıkları, şikayet edilenleri bir bir toplamışlardı. İşkencelerle, onlara bulundukları ithamları kabul etmelerine çabalamışlardı. Bu işkencelerde nice vatan evladı uzuv, gençliği ve hatta canlarını kaybetmişlerdi. Tabutluk dedikleri işkence aletlerinde günlerce aç susuz bekletilmişler, tırnakları sökülmüş, Filistin askılarında çırılçıplak günlerce elektriğe maruz bırakılmışlar. Buz gibi zindanlarda ıslak bir halde haftalarca bekletilmişler. Yani düşman askerine yapılmayanlar kendi öz vatanlarının evlatlarına yapılmıştı. Ne kadar vatan sayıyorlarsa artık cennet ülkemizi.

***

Yüzlercesine idam cezası istendi, yalnızca 50’si asıldı. Astıklarında adaletli olsun diye sağdan Mustafa Pehlivanoğlu, soldan Necdet Adalı asılarak başlandı. Ve sizin çocuklar başardı, ülkemizde demokrasiyi kurmak için demokrasiyi paramparça ettiler. Tıpkı adil olsun diye suçsuz Pehlivanoğlunu astıkları gibi. Allah vatan evlatlarına rahmetiyle muamele eylesin, ne onları ne de onların çocuklarını bir daha muvaffak etmesin.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.