1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Tarihi Hanlar İçin Olumlu Adım
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Tarihi Hanlar İçin Olumlu Adım

A+A-

Konya tarihi mekânlar açısından önemli bir ilimiz. Özellikle bu mekânlar arasında hanların sayısı oldukça fazla. 
Ancak bunların birçoğu restorasyon yapılarak turizme kazandırılmış durumda iken, restorasyon yapılmadan bekleyenler de var. İlçelerimizde bu tür yerlerin restorasyonu hala bekliyor. İşte bunlardan birisi de Beyşehir ve İpekyolu güzergâhındaki hanlar.
Bu anlamda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen İpekyolu güzergâhı üzerinde bulunan hanların turizme kazandırılması ve İpekyolu’nun Canlandırılması Projesi kapsamında oluşturulan heyetin Beyşehir ilçesinde bulunan tarihi Eşrefoğlu Camisi’nde incelemelerde bulunması önemli. Yerinde ve güzel bir gelişme. Umarım devamı gelir.
&&&

Beyşehir’de bulunan dünyanın harikaları içerisinde yer alan Eşrefoğlu Camisi’nde incelemelerde bulunan heyetteki Kültür ve Turizm Bakanlığı, Projeler Genel Koordinatörü Fahri Atasoy, ziyaretin ardından İpekyolu üzerinde yürütülen proje çalışmaları hakkında verdiği bilgileri sizlere aktarmadan geçemeyeceğim.
Fahri Atasoy, İpekyolu’ndaki kültür mirasının tanıtılması, değerlendirilmesi ve turizme kazandırılması için çalışma yapacaklarını ifade ederek, “Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşcı buranın incelenmesi için davet etmişti. Bizim için çok geç bir ziyaret olmuştur. Hele Eşrefoğlu Camisi’ni gördükten sonra ben iyice hayıflandım; muhteşem bir eser. Burası Türkiye’nin muhteşem kültür miraslarından birisidir. Tabi bu yapının arkasında muhteşem bir medeniyet, matematik, bilgi ve estetik var. Bunların hepsini İpekyolu konsepti bağlamı içerisinde dünyaya sunmak ve tanıtmak istiyoruz. Tabi ki öncelikle Türkiye’ye sunmak gerekiyor. Çünkü biz Ankara’da oturan insanlar dâhil olmak üzere pek çok kişi bunun kıymetinin farkında değil. Görmeyince de anlaşılmıyor. Ben hep fotoğraflarından ve sunumlarından görmüştüm. Sunumların ve fotoğrafların da çok ötesinde muhteşem bir eser ile karşı karşıya kaldım. Çok da heyecanlandım. Türkiye’de herkesin öncelikli olarak buraya gelmesini tavsiye ederim” diyor.
&&&

Fahri Atasoy, Ankara’dan bir konunun yeterince tahlil edilmeyeceğini gelip görülmesi gerektiğini, yerinde inceleme yapılmasıyla daha sağlıklı kararlar alınıp uygulamaya konulacağına dikkat çekiyor.
Hele konu turizm değerlerimiz olunca da mutlaka dikkatli hareket edilmesini düşünüyor.
Buna katılmamak elde değil, samimi duygu ve davranışından dolayı bir Konyalı olarak kendisini kutluyorum. Umarım söyledikleri lafta kalmaz ve biran önce uygulamaya alınır.
Diğer bir önemli konuda herkesin bu işin içine katılmasıyla birlikte sahiplenilmesi gerektiğini bizlere öneriyor.
Aslında Beyşehir’in Eşrefoğlu Camii etrafındaki restorasyon çalışmaları Başkan Taşcı’nın sürekli gündeminde olan bir konu. Zaman zaman kendisine ziyarete gittiğimde konuyu dile getirirdi. Umarım, en kısa sürede Beyşehir’deki Eşrefoğlu Cami etrafından han ve yerlerin restorasyan çalışmaları başlar. Bu çalışmalar bütün ilçelerimize de örnek olur.
İlçelerimizdeki belediye başkanları ve orada yaşan insanlar turizm değerlerini sahiplenir ve üzerine düşen görevleri yerine getirirler.
Ne dersiniz?
Yaşadığınız yerdeki turizm değerlerinin sahiplenilmesi ve yaşatılması zor bir şey mi?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.