1. YAZARLAR

  2. Furkan Er

  3. Tarihine Düşman Millet: Türkler
Furkan Er

Furkan Er

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tarihine Düşman Millet: Türkler

A+A-

Doğuda Kingan Dağları, batıda Avrupa içlerine, kuzeyde Sibirya, güneyde Fas ili ve Arap Yarımadasına kadar yayılmış bir millet olmak bizim milli gurur kaynağımızdır. 200’ü aşkın devlet kurmak, dünyaya barış çağı yaşatmak, çağ açıp çağ kapatmak ve cihan devleti kurmak bizim iftiharımızdır. Yafes’ten bu yana yapmış olduğumuz büyük cenkler, kültürel nesnelerimiz, edebi eserlerimiz, ilim alanındaki büyük buluşlarımız dünya tarihine katkımızdır. Ama böylesi bir tarihe düşmanlığımız da bizim utancımızdır. İskitlerden (saka) başlayan siyasi tarihimizde birçok hadise bizi tarihimize rakip ve düşman yapmıştır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

İslam ordularına karşı savaştı diye Türgişlere kızamayız. Onların mâni olduğu Emevi asabiyetiydi (kabilecilik). Göktürkler gibi bir cihan devletini yıktı diye Uygurlara kızamayız. Göktürk hanlığının son kağanları görevlerini gereğince icra edemiyorlardı. Uygurlara Mani dinine geçti diye kızamayız. Yerleşik hayata geçen bir toplum için, ilkeleri uygun bir din idi. Gazneli ve Karahanlılarla savaştı diye Selçukilere kızamayız. Bağımsızlık sevdası Kınıklarında ruhunu coşturuyordu.

***

Bunların yanında Cihan hakimiyeti Mefkuresi ile yanıp tutuşuyor diye hiçbir devletimizi ötekileştiremeyiz. Timur Türkistan’dan kopup gelirken, gökte hâkim olan tek Tanrı’nın yerdeki tek hükümdarı olduğuna inanıyordu ve aynı inanç Türkiye’de yeni yeni birlik sağlayan Yıldırım Han’ın da hayallerindeydi. Dünyayı Türklerin yönetmesini ve başında kendisinin olmasını istedi diye ikisine de kızamayız. Ne Uzun Hasan hain idi ne Mehmet Han tek haklı idi. Yavuz Han Mısır’ı alırken alkışlayan kişiler, aynı anda yıkılan Memlük Devleti ’ne de üzülmeli idi.  Süleyman Han Avrupa’ya ardı ardına akınlar yaparken, tam tersi yönde Hindistan içlerine akınlar yapan Babürşah’ı yad etmemek hata değil midir?

Bir tarafta Anadolu Türklüğü için canla başla mücadele eden Ulu Önder Mustafa Kemal’i alkışlarken, diğer tarafta Türkistan Türklüğü için Kürşad misali yalın kılıç Rus ordusuna saldıran Şehid-i Ala İsmail Enver Paşa’ya hain demek Türk milletine yakışacak mıdır?

***

Osmanlı Devleti görevini tamamlayıp Türk tarihinin şerefli sayfalarına uğurlanırken, yeni bir umut olan Türkiye Cumhuriyeti’ni karşı karşıya getirmek, atalar ruhunu rahatsız etmeyecek midir? Peki! Türk tarihini bir bütün olarak kabul edip, bir bütün içinde değerlendirsek ve bir bütün olarak kucaklasak ne olurdu? Yavuz ne kadar bizim ise, Kayıtbay’ da o kadar Türklüğün kahramanıdır. Tengri Han kadar, Kutluk Bilge Kül Kağan da öz evladımızdır. Şah İsmail ‘Türküm’ derken Yakup Han alkış tutmuyor muydu?  Türk tarihi bölünmez bir bütündür. Tarihimize düşman olmak bize bir fayda sağlamayacaktır. Aksine bizi daha da zayıflatan en büyük yara olarak takatimizi kıracaktır.

Ziya Gökalp’in dediği gibi:

Deme bana Oğuz, Kayı, Osmanlı

Türküm bu ad her unvandan üstündür

Yoktur Özbek, Nogay, Kırgız, Kazanlı

Türk milleti bölünmez bir bütündür.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.