1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Tarım Fuarının Ardından İzlenimler
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Tarım Fuarının Ardından İzlenimler

A+A-

Her yıl olduğu gibi bu yılda TÜYAP Tarım Fuarı’nda sektörle ilgili her kesim Konya’da buluştu. 21 ülkeden bin 200 marka, 381 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile hazırlanan Fuar, 5 gün boyunca 54 ülke ve 75 ilden gelen 282 binin üzerinde ziyaretçiyi konuk etti.
Tarımdaki yeni gelişmeleri ve teknolojileri çiftçi, üretici ve ilgili firmalar yakından takip edip, bilgilendiler. Tarım ve tarımsal sanayinin Konya’da buluştuğu fuar, her alanda ülkemize ve şehrimize önemli katkılar yaptı. Tarım sektörünün Konya’da buluşması şehrimize dikkatleri bir kez daha çekti. Fuarın şehrimizin tanıtılmasının yanında, ekonomik olarak ta bir hareket getirmesi yönüyle de önemliydi. Özellikle Fuarın açılışına katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar’ın konuşmalarındaki mesajlar tarımın geleceği açısından önem arz etmektedir.
***
Bakan Tüfenkci, “Konya ile ilgili her zaman güzel söz söylenir. Bu güzel sözleri Konya her zaman hak etmektedir. Konya’nın dış ticarette ilk 5’e girmesi temel hedeflerimizden biridir. Konya’da bu potansiyel fazlasıyla mevcuttur. Bu nedenle Konya’da böyle bir fuarın gerçekleştirilmesini çok anlamlı buluyorum. Tarım dünyada 2,5 milyar insanın geçim kaynağıdır. Ancak günümüzde tarımsal verimlilik azalmaya başlamıştır. Dünya Bankası verilerine göre temel tahıllardaki yıllık ortalama verim artışı git gide azalmaktadır ve artan nüfus hızının gerisinde kalmaktadır. Bu nedenle tarım ürünleri her zaman dünyada önemlidir. Hatta önemi daha da artarak devam edecektir. Dünyanın sanayi devi ülkeleri aynı zamanda tarımda da en önde olanlarıdır. Eğer siz yeteri kadar üretemezseniz yeteri kadar ihraç edemezsiniz. Ürettiğimiz ürün değil, sattığınız ürün sizindir. Onun için geldiğiniz noktada biz ürünlerimizi ticari pazara arz edecek şekilde üretmemiz lazım. Geleneksel yöntemler önemli. Ama aynı zamanda teknolojiyi kullanarak dünyanın istediği çapta ürün yaparak pazarlamamız gerekir. Biz yapmış olduğumuz yatırımla 414 milyon metreküp suyu Konya Ovası’na taşıyoruz. Mavi Tünel’le 100 yıllık rüyayı gerçekleştirmiş oluyoruz. Biz çiftçimizin, ticaret erbabımızın, sanayicimizin birbiriyle ayrıştığı değil, bir ve bütünleşerek birbirine yardım ettiği anlayışla yaklaşmamız gerekir. Herkes kendine değil herkes birlikte daha fazla nasıl üretiriz, nasıl satarız, nasıl pazarlarız, nasıl Türkiye’yi kalkındırırız diyerek hep birlikte ortak akıl oluşturmamız gerekiyor. Biz tarımda sanayileşirken aynı zamanda çiftçimizi düşünmemiz lazım. Biz tarlalarımızda üretirken aynı zamanda sanayicimizi düşünmemiz lazım. Onun için biz birlikte hareket edersek daha çok şeyi başaracağız” diyor. Bakan Tüfenkci, Konya’nın dış ticarette ilk 5’e girmesinin temel hedeflerden birisi olduğunu, bu potansiyelin fazlasıyla Konya’da bulunduğunu vurguluyor. Diğer taraftan herkes kendine değil, birlikte daha fazla nasıl üretiriz, nasıl satarız, nasıl pazarlarız, nasıl Türkiye’yi kalkındırırız diyerek ortak akıl oluşturmamız gerektiğini belirtirken, başarının birlikte hareketle geleceğine dikkat çekiyor.
***
Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar,“ Konya tarımda çok önemli bir ilimiz. Buğday, arpa, pancar, havuç üretiminde, sığır sayısında birinci, birçok üründe Türkiye ikincisidir. Konya’nın tarımını şaha kaldırırsak, Türkiye tarımını şaha kaldırırız. Fuarlar, çiftçilerimizi yeni bilgi ve teknolojilerle tanışmasını sağlıyor. Bunu çok önemsiyoruz. TZOB ve Ziraat Odaları olarak, fuarları her zaman destekledik ve desteklemeye de devam ediyoruz. Çiftçimizi bilgiyle tanıştırmaz, bilgilendirmezsek, çabalarınızın kalite, verimlilik ve rekabet olarak size dönme şansı yoktur.” Bayraktar, Konya’nın tarım ve tarım üretiminde önemli bir il olduğunu vurgularken, Konya tarımının şaha kaldırılışının Türkiye tarımının şaha kaldırılışı anlamına geldiğini ifade etmesiyle de şehrimizin tarımsal potansiyelinin farkına vararak kendini bu yönde yeterince yapılandırması gerektiğini dile getiriyor. Çiftçilerinde bilgiye önem vermesinin yanında, yeni teknolojileri takip etmelerini istiyor. Umarım bu fuar üreticilerimizin ufkunu açarken, fuara katılan firmalar içinde bol kazanç elde etmesine vesile olarak amacına ulaşmıştır. Sonuç olarak ülkemiz terörden kurtulup, vakit kaybetmeden önce ekonomiye sonra da tarımı gündemine almalıdır. Bunun yanında çiftçimizin ve üreticimizin yanında yer alarak tarımda dünya pazarını elinde tutan ülkeler seviyesine getirilerek, artık tarım ve tarımsal ürünlerde bizde varız demeliyiz. Bunu başaracak gücümüz ve potansiyelimiz de vardır. Sizce de öyle değil mi?


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.