1. YAZARLAR

  2. Samet AKTAŞ

  3. Tarımın başkenti Konya’dır!
Samet AKTAŞ

Samet AKTAŞ

Gazeteci-Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tarımın başkenti Konya’dır!

A+A-

Bu yıl 14. gerçekleştirilen Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı’nda tarihi bir gün daha yaşayacağız.

TÜYAP Konya Fuarcılık A.Ş.,Türk Tarım Alet ve Makinaları İmalatçıları Birliği, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Konya Valiliği, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, TZOB Türkiye Ziraat Odaları Birliği, Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği, Pankobirlik, Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası, Konya Ticaret Borsası ile bir çok kurum ve kuruluşun katkıları ile bu yıl 14. gerçekleştirilen Uluslararası Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı’ndan beklentiler gerçekten çok büyük.

Konya, 21 ülkeden 1200 marka, 394 firma ve firma temsilciliğinin katılımı ile gerçekleştirilen, 5 gün boyunca 60 ülke ve 81 ilden gelecek 350 binin üzerinde ziyaretçiye ev sahipliği yapmayı hedefliyor. Zaten, Konya, Tarım’da Türkiye’nin kalbi, gözü, kulağı ve sesi olduğu için büyük bir öneme sahip. Konya coğrafi yapısıyla da Türkiye’nin en büyük alana sahip şehirlerinden biri olarak dikkat çekiyor. O yüzden Konya’nın kıymetini iyi bilmek gerektiği düşüncesi içerisindeyim.

İnsanlık tarihinden beri tarım bu günlere kadar gelmiştir. Çünkü tarımın başlangıcı insanlık tarihi ile birdir. Konya’nın da tarım arazilerinin verimliliği asla tartışılmaz. İlimiz, tarıma elverişli arazi yapısıyla tarım alanında ve tarımsal sanayide Türkiye’nin üreten lokomotifi haline gelmiştir. Yani ülkemizin Tarım Başkenti Konya’dır ve Konya olarak ta kalacaktır.

Dikkat ederseniz, Konya’ya sadece Tarımın başkenti demekte yetmiyor. Peki neden?
Çünkü Konya aynı zamanda ülkenin tahıl ambarıdır, tohum üretim merkezidir, Protein deposudur. Yani Konya kısaca, ülkenin gözü kulağı ve sesi haline gelmiştir. Özellikle 1950 yıllarından sonra gelişmeye ve üretmeye başlayan Konya, o günden beri parlayan bir yıldız konumundadır. Konya tarımın yanında, tarım alet ve makinalarına da ağırlık vermiş, tarımda büyük başarılara imza atmıştır.


Tabi bu başarının asıl mimarı gecesini gündüzüne katan, değerli çiftçilerimizdir. O yüzden çiftçilerimize mazot ve hibe desteğini hiçbir zaman esirgememiz gerekiyor. Çünkü çiftçilerimiz olmasa asla üretemezdik ve parlayan bir yıldız olamazdık.

Tabi burada birçok kurum ve kuruluşlarımıza büyük görevlerde düşüyor. Özellikle Tarımla ilgili inavasyon ve AR-GE’ye önem verdiğimiz sürece, Konya Anadolu’nun üretim üssü olma unvanını elinde bulundurmaya devam edecek.

İnşallah bu yıl ki Tarım, Tarımsal Mekanizasyon ve Tarla Teknolojileri Fuarı’mız çiftçilerimiz başta olmak üzere, şehrimizin sosyo - ekonomik hayatına büyük katkılar sağlar.
Teşekkürler…
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum