1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Tarımsal Stok Çok Önemli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Tarımsal Stok Çok Önemli

A+A-

Geçen hafta şehrimiz 10. Uluslararası Tarım Hayvancılık ve Süt Endüstri Fuarına ev sahipliği yaptı. Türk Tarımının ve hayvancılığının geldiği nokta, ekipman ve makineleşmesinin son durumu bu fuarda sergilendi.

Söz konusunu fuara, 41 ülkeden 590 firma ve firma temsilcisi katılırken, yerli ve yabancı olmak üzere 215 bin 761 kişi tarafından da ziyaret edildi.

Bu durum gösteriyor ki, artık Konya tarımın merkezi konumundadır.

Fuarın açılışında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Konya tarım fuarının Türkiye’nin en büyük tarım fuarlarından birisi olduğuna dikkat çekerek,

 “Uluslararası ilişkilerde gıda ve tarım stratejik bir sektör haline geldi. Bugün, çalışkan, fedakâr, gayretli Türk çiftçisinin ve sektörün tüm paydaşlarının katkısıyla elde ettiğimiz hâsıla 62 milyar dolara çıktı. Tarımda dünyanın 190 ülkesi arasında Türkiye, artık 11 değil, 7. sırada. Avrupa'nın 4 ülkesini geçtik. Fransa, İtalya, İspanya ve Rusya'yı geçtik. Önümüzde Çin, Hindistan, Brezilya, ABD ve Endonezya gibi büyük kıta ülkeleri kaldı. Biz verimliliğimizi artırıyoruz. Türkiye'yi daha verimli üretim yapabilecek noktaya taşıyacağız” derken, Türkiye’nin gıda ve tarımda gelmesi gereken yeri işaret ediyor.

Türkiye’nin bu hedef doğrultusunda kendini konumlayıp hareket etmesine dikkat çekiyor. 

 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da fuardaki anlamlı konuşmasından bazı bölümleri sizlere aktarmadan geçemeyeceğim.

Davutoğlu, insanın birçok şeyi ihmal edebileceğini, ancak gıdayı ihmal edemeyeceğine dikkat çekerek, ''Bir şeyi ihmal edemezsiniz. O da evlatlarınıza nesillerinize yedireceğiniz gıdadır. Bugün Somali'deki kardeşlerimiz gıdasızlıktan ızdırap çekmektedir. Bir milletin başının dik ve itibar sahibi olması için kendi nesillerini en iyi şekilde gıda ile beslemesi gerekir. Eğer biz de herhangi bir şekilde başka milletlere muhtaç olsaydık hiçbir yerde başımız dik dolaşamazdık. Vicdanınız olabilir. Ama stokunuz yoksa sadece ağlarsınız. Ama stokunuz var, vicdanınız yoksa spekülasyon, manipülasyon yaparsınız. Bazılarının yaptığı gibi, vicdan edebiyatı yaparsınız. Stokunuz ve vicdanınız varsa aç ülkelerin umudu olursunuz. Bizim hem vicdanımız, hem de alın teri ile üreten çiftçilerimiz sayesinde büyük bir tarım stokumuz var'' diyor.

Davutoğlu, birçok ülkenin açlık ve sefalet içinde bulunduğunu, tarımsal stokun olmadığı ülkelerin başkalarına muhtaç duruma geldiğini ve Türkiye’nin tarımının iyi olmasıyla bu ülkelere el açtığını, tarımın stratejik bir alan olduğunu, bu alanda ilerlemeye devam ederken, yenilikleri ve teknoloji takip etmemiz gerektiğini, en önemlisi de tarım ve hayvancılıkta daha iyi yerlere gelmemizi ifade ederken, diğer ülkelere göre tarımsal potansiyelimizin Konya ve Türkiye’de iyi olduğunu vurguluyor.

Konya Gıda Güvenliği Merkezi Olabilir

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, fuar açılışına gelmeden önce Selçuklu Ziraat Odasında Ziraat Odaları başkanlarıyla biraya geldiğindeki konuşmasında Konya’nın Gıda Güvenliği Merkezi olmasında hiçbir engelinin olmadığını belirterek, “Ülkemizin bulunduğu bölge yangın yeridir. Burada gıda pahalıdır. Sadece Konya’ya önem verilirse gıda güvencesi olacaktır. Eğer bölgede gıda güvenliğini sağlayabilirsek ülkemizin eline bir güç daha geçer. Türk tarımı ülkemizin zenginliği olabilir. Bu hedefe emin adımlarla yürümeye devam edeceğiz” ifadelerini kullanırken,

Konya’nın tarım ve hayvancılıkta iyi bir yere geldiğini ve tarım ve hayvancılıktaki var olan potansiyelini değerlendirmede başarı elde ettiğini ve en önemlisi de bu potansiyeliyle Gıda Güvenliği Merkezi olması için önünde hiçbir engelin olmadığını, ancak her alanda desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.  

Sonuçta diyebilirim ki, Konya’nın önüne konulan bu hedefe ulaşmak zor ve yorucu bir hedef değildir. Birbirimizin yanında olursak bu işi götürürüz. Tabi ki, bu konudaki eksikliklerimizi de tamamlamamız gerekiyor. Burada herkesin alması gereken görev ve sorumluluklar var. Ama en önemlisi de bizlerle birlikte, hükümete ve şehrimize yönetenlere iş düşüyor. Haksız mıyım?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.