1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Tarımsal Ürünlerde Yerliyi Tüketelim
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Tarımsal Ürünlerde Yerliyi Tüketelim

A+A-

Hızla artan dünya nüfusuna bakıldığında stratejik bir sektör olan tarıma olan ihtiyaç ve önem giderek artıyor.

Artan bu nüfusun doyurulması gerekirken, tüketim alışkanlıkları da sürekli değişiyor.

Bunun yanında gıdaya olan talep nüfustan hızlı olarak çoğalıyor.

Yapılan araştırmalara göre, 2050 yılına kadar dünya genelinde gıdaya olan talep yüzde 60- 70 oranında artacağı görülüyor.

Bu tehlike karşısında tarımda rekabetçiliğe, dışa bağımlı olmamaya, yerli malı tarımsal ürün tüketmeye yoğunlaşmaktan başka da çare yok gibi gözüküyor.

Hal böyle iken, ülke olarak bizimde yapmamız gereken tarım sektörü ve üreticiye gereken önemi göstermektir. Bunun yanında tarımsal ürünlerde ithalin önüne geçilerek paramızın dışarıya gitmesi önlenmelidir.

&&&

Dünya genelinde tarımda kendine yeten ülkelerden birisiyken, yanlış tarım politikaları ve uygulamalardan dolayı bugün birçok tarımsal ürünü ithal eder duruma geldik.

Tabi ki bunda tarımsal üretimde girdilerinin sürekli artmasının olumsuz etkisi büyük. 

Diğer olumsuz bir etkende her üründe olduğu gibi tarımda da ithal ürünlere yönelmek ve tüketmekle buna katkı yapıyoruz.

Tarımda hemen hemen her ürünü üretebilen ülkemizde neden ithal ürünlere yöneliyoruz kendimize sorduk mu?

Bugünden itibaren bizlerin yapacağı ise, tarımsal ürünlerde de yerli mala yönelmektir.

Amacımız, paramızın dışarıya gitmesini önlemek ve yerli üreticimiz rahatlatmak olmalıdır.

Diğer taraftan hükümet Türk çiftçisine ve tarım sektörüne her anlamda yeterli desteği verip, ithal ürünlerin önüne geçmesi gerekir.

Tarımın yapısal sorunlarını çözmeli, teknik ve ekonomik olarak sulanabilecek 2,6 milyon hektar tarım alanını sulamaya açmalıdır.

Başta yağlı tohumlar olmak üzere bazı ürünlerdeki üretim açığının önüne geçmelidir.

Yerli ürünlerin tüketimine yönelik daha etkin çalışmalar yapılmalıdır. Halkımız bu konuda daha fazla bilinçlendirilmelidir.  

&&&

Tutum, Yatırım ve Türk Malları haftası nedeniyle Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın bu konudaki açıklaması anlamlı.

Şemsi Bayraktar, “Türkiye, gıda ve tarımda net ihracatçı ülkelerden birisidir. 17 milyar dolara yakın gıda ve tarım ihracatı yapıyor. Gıda ve tarımda 5,7 milyar dolar dış ticaret fazlası veriyor. Bununla kronik bir şekilde dış ticaret açığı veren ülkemizin 5,7 milyar dolarlık dış ticaret açığını kapatıyor. Türkiye tarımda her açıdan kendine yeter ülke haline gelmeli, üretim açığımız olan alanlarda yerli üretim artırılmalı, yerli malı kullanılmalıdır. Vatandaşlarımız ithal ürün kullanmamaya özen göstermeli, çok çeşitli, lezzetli tarım ürünlerimizi tüketmelidir. Çiftçimiz, gecesini gündüzüne katarak her türlü ürünü yetiştirmektedir. Ebeveynler de çocuklara yerli malı kullanmayı teşvik etmelidir. Yabancı ürünleri tercih ettiğimizde kendi çiftçimiz yerine ithalat yaptığımız ülkenin çiftçisine kazandırıyoruz. Bu konuda toplumsal bilincimizi artırmamız gerekiyor” diyor.

Bayraktar, tarımda üretim açığı bulunan ürünlerde yeterliliğin sağlanması için desteklerin hayati önemde olduğunu belirtirken,  tarımsal üretimde girdilerin makul seviyede tutulmasını, bunun yanında desteklerin artarak sürdürülmesini talep ediyor.

 

Sonuç olarak tarımsal ürünlerde ithal ürün kullanırsak ve tercih edersek kendi çiftçimiz yerine ithalat yaptığımız ülkenin çiftçisi kazandırırız.

Bunu kim ister ki öyle ise, bugünden itibaren yerli ürünlere yönelelim ki, tarım sektörü hareketlenirken, çiftçimizin de yüzü gülsün. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.