1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Tasarruf Kültürünü Geliştirmeliyiz
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Tasarruf Kültürünü Geliştirmeliyiz

A+A-

Enerji, hayatımızın her aşamasında karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı da enerjinin önemi gittikçe artıyor. Evde, işyerinde, toplum yaşamının her alanında üretimde makinelerde ve her yerde enerji kullanılır. 
Evimizdeki buzdolabı, elektrik süpürgesi, çamaşır makinesi ve işyerlerimizde makinelerde işleri kolaylaştırır. Kullandığımız araç ve gereçlerin, giyeceklerimizin çoğu fabrikalarda, makinelerle üretilir. Bütün makineler enerji ile çalışır.
Enerji kaynaklarımız yetersiz ve dışa bağımlı isek enerjiyi tutumlu kullanmak zorundayız.
Enerji kaynaklarımıza gelince elektrik, su, güneş, kömür ve petrol ve termal kaynaklardan oluşur. Elektriği kendimiz üretiyoruz. Güneş ışığından, soğuk ve sıcak sularımızdan doğal enerji olarak yararlanıyoruz.
Petrolde ise durum değişiktir. Ülkemizde yeterince çıkmadığı için yarısını ithal ediyoruz.
Son yıllarda kömür rezervlerimizin azalmasından dolayı da onu da dışarıdan ithal etmeye başladık.
Dışarıdan aldığımız enerji kaynakları ekonomimiz için ağır bir yüktür. Ülkemizin ihracatından elde ettiği gelirin yarısını petrol alımı için harcıyoruz. Ekonomimizin düzelmesi için enerjiyi tasarruflu ve düzenli kullanmalıyız. Az enerji kullanmaya yönelmeliyiz.
Böyle yapmaksak enerjide yetersiz hale geliriz. Sanayi üretimimiz düşer. Üretimin düşmesi sonucunda da ekonomimiz ve günlük yaşantımız olumsuz anlamda etkilenir. Bundan dolayı da enerji kaynaklarını en verimli ve tutarlı olarak kullanmak gerekir. Enerjinin ihtiyacımız kadar bilinçli bir şekilde kullanılması sağlamak için her yıl 11 ve 18 Ocak tarihleri arasında Enerji Tasarrufu Haftası kutlanır.
&&&
Enerji Tasarrufu Haftası ile ilgili Makine Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkanı Doç. Dr. Mete Kalyoncu’nun mesajını sizlerle paylaşmak istedim.
Kalyoncu, ''Uzun dönemde yapılacak planlama ile sanayiden tarıma her alanda enerji tasarrufu sağlayacak teknolojilere destek vermeli, güneş, jeotermal, biyokütle, rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılmasının teşvik edilmesi, gelecek için enerji politikalarının esaslı bir şekilde ele alınması zorunludur. Tüm bu değerlendirmeler ışığında, enerji politikamızın, milli çıkarlarımız ve kamu yararı doğrultusunda yeniden ele alınarak, kendi kaynaklarımızın üretimine ağırlık veren, kaynakları çeşitlendiren bir stratejiyle oluşturulması zorunluluğu, her zamankinden daha fazla gerekli görülmektedir'' diyor.
Kalyoncu, enerjiyi bilinçsizce kullanılmamasının yanında, enerjinin en verimli bir şekilde kullanılmasını, ülkemizin enerji politikasının milli çıkarlarımız doğrultusunda olması gerektiğini, kendi kaynaklarımızın üretilmesini, enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi için bir strateji oluşturulmasını ve en önemlisi de yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesini ve bu alanda yapılan yatırımların desteklenmesinin önemi üzerinde duruyor.
Kalyoncunun isteği haklı ve yerindedir.
Sonuçta ülkemizde enerjide dışa bağımlılıktan kurtulmak istiyorsak öncelikle enerji tasarrufu kültürünü geliştirmeli ve hayatımızın her aşamasında uygulamalıyız. İşe, fazla yanan lambayı söndürmekle, akan musluğu kapatmakla, enerji az ve yerinde kullanmakla başlamalıyız.
Ne dersiniz?
Enerjiyi verimli ve tasarruflu kullanmak zor mu?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.