1. YAZARLAR

  2. Ahmet TAPU

  3. Tasarruf Şart Ama Nasıl?
Ahmet TAPU

Ahmet TAPU

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tasarruf Şart Ama Nasıl?

A+A-

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2018 mali yılı için kamu harcamalarıyla ilgili tasarruf tedbirlerinin alınmaya başladığını ifade ederek, kamu nakit varlıklarının tek elden yönetilmesi ve verimliliğini sağlayacak olan tek hazine hesap uygulamasının yaygınlaştırılmasıyla alakalı yasal düzenlemelerin hayata geçirileceğini bildirdi.

 Bu tedbirlerin alınması elbette ihtiyaçtır ve ülke kalkınmasının temelinde ve ekonominin sürdürülebilirliğinde tasarrufun bir zorunluluk olduğu bilinen bir gerçek. Ama tasarruf nasıl yapılmalı ve nelere dikkat edilmeli? İşte bugüne kadar yaşadığımız en büyük sıkıntı tasarrufun sadece yatırımlarda ve sözde uygulandığı gerçek anlamda hayata geçirilemediğiydi.

***

Uygulamadaki eksiklik ve yetersizlik bürokratik engellerden ve bürokrasinin rahatlığının bozulmaması için engeller çıkarmasından kaynaklanıyordu. Şimdi sistem değişikliğinin etkisiyle temennimiz bürokrasinin engellerinin kırılması ve gerçek bir tasarrufun sağlanmasıdır. Bunun nasıl olacağını ilgililer ve yetkililer elbette bizden daha iyi bilirler.

Ancak bizim bildiğimiz bir törene katılmak için konvoylar oluşturulması alışkanlığından kurtulmak zorundayız. Daire Başkanlarına, olmadı yardımcılarına, müdürlere, müdür yardımcılarına daha bilmem kimlere makam aracı tahsisinden dahası tahsisten öte hizmet araçlarının makam aracı olarak kullanılmasının önlenmesi gerekir. Eğer bunları önleyemiyor ve yatırımları kısıyorsak demek ki değişen bir şey yok diyeceğiz. İnşallah yeni düzenlemeler artık yeni sistemde mantıklı bir şekilde yapılır da sadece yatırımlar değil lüzumsuz kullanımlar önlenerek başarılı bir tasarruf uygulaması gerçekleşir.

***

Bilmem hangi ülkede bakanlar makamlarına bisikletle giderken bizde bilmem hangi kurumun şube müdürü makam aracı kullanır ve yanında da bilmem ne kadar araç ona eşlik ederse, açılışlarda törenlerde yağcılık yapacağız diye bilmem ne kadar gereksiz kişi makam aracıyla katılmaya kalkarsa yaşadıklarımız devam ederse o zaman bizden ne köy olur ne de kasaba…!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.