1. YAZARLAR

  2. Samet AKTAŞ

  3. Tasarruf Vekil Maaşlarından Başlasın
Samet AKTAŞ

Samet AKTAŞ

Gazeteci-Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tasarruf Vekil Maaşlarından Başlasın

A+A-

Meclis’te vekil sayısının 600’e çıkarılmasından sonra, doğal olarak masraflar da arttı. Devletten aylık net 23 bin lira alan sayın milletvekillerimiz acaba o kadar maaşı hak ediyor mu?

Bir işçi Türkiye genelinde ev kiralarının 1500 lira olduğu bir devirde, yaşam mücadelesi verirken, milletvekillerinin aylık 23 bin lira maaş alması sizce ne kadar mantıklı?

Parti gözetmeksizin vekillerimize bakıyorum, aralarında işçinin hakkını adam gibi savunan bir tane vekil görmedim. Neden? Çünkü kendileri 23 bin lira maaş alırken, asgari ücretli işçinin 1600 lira ile geçindiğini bilmezde ondan… Tabi bu vekillerimiz sözde ülkenin sorunlarını tespit ederek, vatandaşları dinliyor öyle değil mi? Peki madem o kadar işçinin her halinden anlayan bu sayın vekillerimiz, kendi maaşlarını düşürmeye razı olurlar mı?

İşçiyi düşünen yok

Sayın vekillerimizin birde özel araçları var. Danışmanları var. O, bu, şu derken devlete maliyetleri oldukça fazla. TBMM’de çok düşük rakamlarla A’dan Z’ye dört dörtlük yemek yiyen vekillerimiz, 1600 lira asgari ücret ile çalışan bir işçinin evine et, tavuk alabileceğini düşünüyor mu? Hem de kilosu 50-60 lira iken… Meclis kürsülerinde arada bir de işgal olayı yaşanıyor. Sorunları çözmek yerine kendi aralarında kavga ediyorlar. O kürsü kutsal bir yerdir. Arbede çıkardığınız her daim, milletin de gözünden giderek düşmeye devam ediyorsunuz.

Hak ediyorlar mı?

Bildiğim kadarıyla telefon masrafları da devlete ait. 600 milletvekilinin yıllık devlete olan maliyetini hesaplamaya, hesap makinelerinin sistemi yetmez. Faiz oranlarının çok yüksek olduğu bir ülkede, kredi kartına sürüklenip, borç batağında olan ücretli çalışanları  milletvekillerimiz gerçekten düşünüyor mu? Madem o kadar düşünceli vekillerimiz var, hepsinin maaşları düşürülmeli. Bana göre, hiç biri 23 bin lira maaş almayı hak etmiyor. Asgari ücretin iyi olduğunu zanneden vekillerimiz varsa, kendileri 1600 lira ile vekillik yapsın da görelim. Bu ülkenin gelişmesinde en büyük mimar işçilerdir. İşçiler olmazsa üretim olmaz. Yani şu anki şartlarda kurların yüksek olduğu bir zamanda, milletvekillerini maaşlarının düşürülmesi için, meclise önerge verilmeli. Çünkü o paralar çalışanlara yansıtılmalı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum