1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Tasarruflu Olmak Sürekli Kazandırır
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Tasarruflu Olmak Sürekli Kazandırır

A+A-

Ekonominin iyi gitmediği veya piyasanın daralmasıyla birlikte duyulan endişeden dolayı tasarrufa yönelmek zorunda kalıyoruz. Gelirimizin bir kısmını tüketmeden zor günlerde kullanmak için biriktiririz. Birtakım harcamalarımızdan vazgeçerek veya erteleyerek tasarrufa yöneliriz. Tasarruf sadece zor günler için yapılmaz. Bunun dışında ev, araba almak,  tatile gitmek, özel bir eğitim almak, bir hayalimizi gerçekleştirmek içinde tasarruf yapmaktayız. O kadar çok tasarruf yapmamız gerektiren durumlar var ki sıralamakla bitmez. Büyüklerimizin her zaman söylediği gibi, tasarruf yapmakla kazanıldığı gibi, kara günde de rahat yaşamamızı sağlarız. ‘Dalmaya damlaya göl olur’ atasözünden anlaşıldığı gibi, her çok azdan ve birikimden oluşur. Geçmişten günümüze gelen ve her zaman hayat şartlarının zorlaşmasında birincil derecede başvurulan tasarruflu hareket etme kültürünün artık ülkemizde yayılması önemli olduğu kadar da güzel bir gelişmedir. Ülkemizde tasarruf mevduatlarının 1 trilyon liraya yükselmesinin gerçeği de tasarruf kültürünün geliştiğinin ve önemsendiğinin bir işareti olsa gerek.

***

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 2017 verilerinden derlenen bilgilere göre, tasarruf mevduatları 2017’de bir önceki yıla kıyasla yüzde 14,4 artarak 930 milyar 271 milyon 494 bin liraya yükseliyor. Geçen yıl için nüfusu 80,8 milyonu aşan ülkemizde kişi başına ortalama tasarruf miktarı da 11 bin 512 lira oluyor. Ortalama toplam tasarruf mevduatlarının yüzde 43'ü ise İstanbul’da birikiyor. 15 milyonu aşan İstanbul’da, geçen yıl toplam 400 milyar 647 milyon 572 bin liralık tasarruf mevduatı toplanıyor. Sahip olduğu nüfusla 129 ülkeyi geride bırakan İstanbul’da, kişi başına tasarruflar da 26 bin 658 liraya ulaşıyor. İstanbul’u, 16 bin 974 lirayla Ankara, 16 bin 958 lirayla Muğla, 15 bin 905 lirayla İzmir ve 12 bin 126 lirayla Antalya izliyor. Böylece söz konusu 5 ilde kişi başına tasarruf mevduatları Türkiye ortalamasının üzerine çıkıyor. Diğer taraftan 11 bin 180 lirayla Tunceli, 10 bin 561 lirayla Yalova, 10 bin 274 lirayla Uşak, 10 bin 268 lirayla Kırklareli, 10 bin 205 lirayla Edirne, 10 bin 152 lirayla Balıkesir, 10 bin 143 lirayla Denizli ve 10 bin 124 lirayla da Aydın kişi başı tasarrufu 10 bin lirayı aşan kentler olarak sıralanırken, 13 kentimizde kişi başına tasarruf miktarı 10 bin lirayı geçiyor.

Tüm kentlerimizde geçen yıl kişi başına düşen tasarruf mevduatı miktarının bin liranın üzerinde olduğu görülüyor.

***

Bu dönemde, kişi başına tasarruf mevduatı en düşük olan kent bin 341 lirayla Muş olurken, Muş’u bin 422 lirayla Hakkâri, bin 481 lirayla Ağrı, bin 525 lirayla Şırnak, bin 596 lirayla Bitlis, bin 605 lirayla Şanlıurfa ve bin 966 lirayla da Van izliyor. Tasarruf mevduatlarının geçen yıl 117 milyar 52,6 milyon lira artmasında en büyük paya yüzde 40 ile yine İstanbul sahip olurken, ikinci sırada da Ankara yerini alıyor. Öte yandan geçen yıl tasarruf mevduatı 1 milyar liranın üzerinde artan illere bakarsak; İstanbul, Ankara İzmir, Antalya, Bursa, Muğla, Adana, Kocaeli, Mersin, Gaziantep, Konya, Balıkesir, Manisa, Aydın, Hatay, Denizli, Tekirdağ, Diyarbakır, Eskişehir, Samsun, Trabzon şeklinde sıralanıyor. Şehrimizin de tasarruf mevduatını 1 milyar liranın üzerinde artıran iller arasında yer alması dikkat çekici bir durum olduğu kadar, tasarrufa yönelmenin şehrimizde de yaygınlaştığının bir göstergesidir. Dimimiz israfı haram ettiği gibi, tasarruflu olmayı da emreder. Hayatımız boyunca tasarruflu olmak ve davranmak öncelikli olduğu sürece kazanırız. ‘İşten artmaz, dişten artar’ atasözümüzden anlaşıldığı gibi, tasarruf yapmak istiyorsak öncelikle aşırı para harcamadan kurtulmalıyız. İyi günün kötü günüde olacağını düşünerek tasarrufa yönelmeliyiz. Ne dersiniz? Sizce de öyle değil mi?

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.