1. YAZARLAR

  2. Duran ÇÖLCÜ

  3. Tasarrufta Sıkı Maliye Politikası Önemli
Duran ÇÖLCÜ

Duran ÇÖLCÜ

GÖZLEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Tasarrufta Sıkı Maliye Politikası Önemli

A+A-

Tasarruf, her alanda ve her yerde olmalı ve sürekli uygulanmalıdır.
Hele çağımızda hayatımızın her alanında aşırı alışveriş ve savurganlık kültürü yerine tasarruflu olmayı geliştirmeliyiz. Bu bizlere ekonomik olarak çok şeyler kazandıracağı gibi, devletimize de kazandıracaktır. Günümüz koşullarında devletler artık gereksiz olan ya da çok fazla olan harcamalarında tasarrufa yöneliyor.
Her türlü tedbirleri alıp, tasarrufun yaygınlaştırılması için ne gerekiyorsa yerine getirip,
kamuda ve her yerde maliye politikası olarak uygulayıp, hiçbir şekilde taviz vermiyorlar.
Bizde de tasarrufa yönelik birçok olumlu çalışmalar ve uygulamalar yapılmasına rağmen henüz istenilen düzeyde değildir.
Aşırı alışveriş hastalığı ve savurganlıktan kurtulamayışımız sorun oluşturuyor.
Dünya Bankası Türkiye maliye politikasına ilişkin yaptığı incelemede, hane halkının tasarruf alışkanlıklarına yönelik bir çalışmaya yer verdi.
Ülkemizi uyararak maliye politikasını sıkılaştırarak kamu tasarrufunu daha çok artırmamızı öneriyor. Hem kamu hem de özel tasarruflardaki düşüşünün enflasyon etkili olmadığı, düşüşün reel olduğunun sonucunu bildiriyor.
Hane halkının tasarruf davranışlarına yönelik yapılan çalışmaların sonuçlarına göre, ev sahibi olup olmama, sağlık harcamaları ve sağlık riski tasarruf davranışlarında etkili unsurlardan biri olarak karışımıza çıkıyor. Bu durumun ev sahibi bireylerin tasarrufuna etki ettiği, hane halkı başına tasarruf oranının yüzde 3,5 oranında gerilemeye gitmesine neden oluyor.

İkinci bir evi olan hanelerde ise tasarruf düşüşü oranı yüzde 4’e çıkıyor.
Diğer taraftan tasarruf eğilimini artıran unsurlar ise sağlık riski ile işsizlik riskine yönelik kaygılar olduğu, sosyal güvenlik kapsamındaki sağlık unsurlarının tasarrufları etkilemede önemli unsurdur. Günümüzde genç ailelerde tasarrufun oranı daha da yüksektir.
Günümüz şartlarında ve ülkemizin içinde bulunduğu şu günlerde tasarruf bilincinin gelişmesine ihtiyacımız vardır. Ortadoğu’daki gelişmelerin ülkemize yansımaları, dövizin ve altının yükselişini ve ekonomiye olumsuz yansımalarını göz ardı edemeyiz. Öyle ise bizler tasarrufa yönelirken, devletin yapması gereken de sıkı bir maliye politikası takip ederek piyasayı rahatlatmalıdır. Tabi ki tasarrufa da daha çok önem vermelidir.
Sonuç olarak tasarruf sıkı bir maliye politikasıyla mümkün hale gelecekse hep birlikte daha olumlu adımlar atmalıyız.
Atalarımızın dediği gibi, ayağımızı yorgana göre uzatmalıyız. Dengeli yaşamak istiyorsak mutlaka gelirimiz oranında harcamaya gitmeliyiz. Harcamalarımız geliri aşmamalı, imkânlar zorlanmamalıdır. Aksine bir hareket bütçeyi sarsar, dengeyi bozar.
Sonra sıkıntı içinde huzurumuz bozulur.
Hepimiz bunu başaracak bilinçteyiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.