1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. TBMM'nin 24. dönemi başladı
TBMMnin 24. dönemi başladı

TBMM'nin 24. dönemi başladı

Türkiye Büyük Millet Meclisi, 24. Dönem çalışmalarına başladı. Genel Kurula katılan CHP'liler yemin etmezken, BDP'nin desteklediği bağımsızlar ise Mecliste gelmedi.

A+A-

Genel Kurul, saat 15.00'de, en yaşlı üye sıfatıyla Geciçi Başkan CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi'nin başkanlığında toplandı. Ekşi, Genel Kurulu açtıktan sonra kısa bir konuşma yaptı. Ekşi'nin konuşmasını tamamlamasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Anayasaya göre Andiçme metnini hatırlatan Ekşi, ilk yemini de kendisi etti.
Genel Kurulda daha sonra alfabetik sıraya göre Adana'dan başlamak üzere andiçme törenine geçildi.
TBMM Genel Kurulu'na katılan CHP'li milletvekilleri andiçmiyor. BDP'liler ise Meclise gelmedi. Genel Kurulda, AK Parti ve MHP milletvekilleri yemin ediyor.

EN GENÇLER KATİP ÜYE
Genel Kurulun birleşiminde ''en genç üyeler'' AK Parti İstanbul Milletvekili Muhammet Bilal Macit, AK Parti İstanbul Milletvekili Mehmet Muş, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Akış, CHP Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü, CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay ve AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ geçici katip üyelik yapıyor.
TBMM'nin bugünkü Genel Kurulu, katılan milletvekillerinin yeminlerinin bitimine kadar sürecek. Yemin etmeyen milletvekilleri, daha sonra katılacakları ilk birleşimin başında andiçecek.
Anayasaya göre, milletvekillerinin andı şöyle:
''Devletin varlığı ve bağımsızlığını, vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğünü, milletin kayıtsız ve şartsız egemenliğini koruyacağıma; hukukun üstünlüğüne, demokratik ve laik Cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma; toplumun huzur ve refahı, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarından ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma; büyük Türk milleti önünde namusum ve şerefim üzerine andiçerim.''

GÜL TBMM'DE
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 24. Dönem andiçme törenini izlemek üzere TBMM'ye geldi.
Meclise gelişinde, eski TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil tarafından askeri törenle karşılanan Gül, tören kıtasını selamladı. Gül, daha sonra, protokol locasındaki yerine geçti. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.