1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Sandıkcı

  3. Tedbir Alma Tepki Ver
Yılmaz Sandıkcı

Yılmaz Sandıkcı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Tedbir Alma Tepki Ver

A+A-

Gündemde tuhaf savrulmalar yaşıyoruz yine. Hem dışarıda hem içeride.  Bir yanda Kovid-19 denen virüsün sebep olduğu ölümcül ve yıkıcı salgın hastalık tüm dünyayı kasıp kavuruyor ve insanlar, hükümetler bu belaya karşı yeni mücadele teknikleri geliştiriyor, etkin tedbirler alıyor… Diğer yanda yaşam, rekabet ile düşmanlık ile menfaatler ekseninde aynen devam ediyor. Yakın çevremizde durum şöyle;

*

Batımızda Yunanistan arkasına aldığı AB’ye ve ABD’ye güvenerek bize posta koyuyor. Egedeki adalarımıza çöküyor, Doğu Akdeniz’deki haklarımıza musallat olmaya çalışyor. 

*

Kuzeyimizde Rusya, Ukrayna ile girdiği sorunu bitirmek ve istediğini almak için savaş hazırlığı yapıyor.

*

Güneyimiz Suriye’de malum batılı devletler ve dahi kuzeyimizdeki Rusya, hep birlikte bir şeyler yapıyorlar… Ve bize hiç de yaramayacak şeyler.

*

Yine güneyimizde, Irak’tan bize pullu mesaj gönderiyorlar. Hem de Papanın takkesi ile… Vatanımızdan parça koparma hayallerini Papa takkeli pullar ile dile getiriyorlar.

*

Doğumuzda İran, Çin ile yaptığı anlaşmalar ile toparlanırken, henüz Cumhurbaşkanımızı aramaya tenezzül etmeyen yeni ABD başkanının gönderdiği çiçek gibi mesajlar ile yeni görevlere hazırlanıyor.

*

Biz, Suriye’de sınırlı da olsa iş birliği yaptığımız Rusya’nın savaş açmaya hazırlandığı Ukrayna’ya yardım ediyoruz. Biz, hücum silahı üretiminde işbirliği yaptığımız ABD’ye karşı, Rusya’dan savunma silahı alıyoruz. Biz, Rusya’nın Ukrayna operasyonuna karşı harekete geçmeye yeltenen ABD gemilerini, Boğazlar üzerindeki Montrö kaynaklı yetkimiz sayesinde geri çeviriyoruz.

*

Aynı biz, Boğazlardan geçirmediğimiz ABD savaş gemilerinin rahatça geçebileceği, boğaza paralel bir kanal açmaya kalkışıyoruz ve bunu projeymiş gibi filan anlatıyoruz.

*

Zamanında tedbir alma konusunda yeterli bilinç seviyemiz yok ama yeri geldi mi tepki verme konusunda da üzerimize yok…

*

Bir kısım medyanın, ne de güzel laf soktu, acayip posta koydu, iyi bağırdı, sert tepki verdi, fena şi’yaptı seviyesinde verilen haberler ile uyutulan bir kısım seçmenimizi Kanal İstanbul konusunda ikna etmek kime yarar, soran var mı?

*

Yahudi kippasından üç santim büyük olan papanın takkesinin, yani aslında Yahudi ve Hıristiyan adeti olan takkenin sadece birkaç santim büyüğü takkeyi başına takmadan namaza durmayan bazı Müslümanlar, şapka takarsa dinden çıkacağı yalanına kandığı için kaybettiği aklının ve ferasetinin sonuçlarını anlayacak durumda mı acaba?

*

Değil 128, 28 bin lirayı bile yönetecek birikimi olmayan bir kısım seçmeni, son derece teknik bir konu olan TCMB bankasının “128 milyar dolar” seviyesindeki rezerv hesabı konusunda ikna etmek kime yarar?

*

Tepki vermekle bağırmakla olmuyor! Ne kadar bağırırsak bağıralım, sesimiz ancak ihracatının ithalatı aşan kısmı kadar duyuluyor. Sesimiz ancak geliştirdiğimiz teknoloji kadar duyuluyor. Sesimiz ancak artırabildiğimiz üretim kadar duyuluyor. Sesimiz ancak TCMB rezervlerinin kısa vadeli borçlarımızı aşan miktarı kadar duyuluyor… Aşıyorsa duyuluyor yoksa ses içeride kalıyor.

*

Konuşmalardan etkilendiği için sorgulamaktan vazgeçen bir kısım seçmeni ikna ederek vatana millete hizmet olmuyor. Gündemde savrulmalar oluyor. Selam ve dua ile.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.