TEK UMUDU AF

TEK UMUDU AF

DOKTORLAR, “BİR YIL DAHA YAŞAMASI YÜZDE 10’UN ÇOK ÇOK ALTINDA BİR İHTİMAL” DİYOR. TAŞÇI İÇİN TEK ŞANS CUMHURBAŞKANI GÜL’ÜN AFFI

A+A-

sinem-imza.20100824183053.jpg

“Kader mahkumu” Veysel Taşçı 8 yıla mahkum olmuş bir beyin kanseri hastası. 2012’nin yılbaşı sabahı cezası bitecek olan Taşçı için doktorlar, “Bir yıl daha yaşaması yüzde 10’un çok çok altında bir ihtimal” diyor. Taşçı için tek şans Cumhurbaşkanı Gül’ün affı…

Adam yaralama suçuyla tutuklanan ve iki ayın ardından tutuksuz yargılanmak amacıyla serbest bırakılan Veysel Taşçı devam eden duruşmalara gitmediği için 2003 yılında 21 yıla mahkum oldu.2012 yılbaşı sabahı şartlı tahliyeden yararlanıp çıkmayı ümit eden Veysel Taşçı 6 yıldır beyin kanseri tedavisi görüyor. İki kez ameliyat olan, radyoterapi ve kemoterapi alan Taşçı’nın eşi Dilek Taşçı, 2008 yılındaki ikinci ameliyatın ardından Cumhurbaşkanı’ndan af talebinde bulunduklarını ancak olumlu yanıt alamadıklarını söyledi. Cezasını açık cezaevinde çeken ve rahatsızlandı zaman Meram Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi edilen Veysel Taşçı’nın eşi Dilek Taşçı, yaşadıkları süreci söyle anlattı: “Eşim cezaevinde yatarken baş ağrılarından şikayetçiydi. Tahlillerin ardında beyin kanseri teşhisi koyuldu. 2004’te birinci, 2008’de de ikinci ameliyatı oldu. Af için bir kere başvuru yaptık. Buradaki doktorlarımız rapor yazdı, İstanbul’daki Adli Tıp da inceledi. Cumhurbaşkanlığından gelen cevapta, ‘Tedavisi ilaçla devam edebildiği için af isteğiniz reddedilmiştir’ deniyor. Eşim şimdi açık cezaevinde. Hastalığı iyiden iyiye arttı. Sık sık nöbet geçiriyor. O zaman buraya getiriyorlar. Bir süre yemek bile yiyemedi. Burada mamayla besliyorlardı”

KIZI BABASINI DIŞARIDA HİÇ GÖRMEMİŞ

Dilek-Veysel Taşçı çiftinin Şimal adında bir kızları var. Şimdi 8 yaşında olan Şimal babasını ya hapishanede ya da hastane yatağında görmüş. En büyük üzüntüsünün ailesiyle evlerinde bir gün geçirememek olduğunu belirten Dilek Taşçı, “Doktorlar eşimin durumunun kötüye gittiğini söylüyor. Kızım babasını hiç bilemedi. Benim eşim 34 yaşında hasta bir insan. Onun şimdi ne bize ne de hapishanedekilere bir faydası var. Ben onu evimize götürmek istiyorum. Kızım babasını bir kez olsun evimizde görsün istiyorum. Yardım istiyorum. Büyüklerimiz bize ön ayak olsun, el uzatsın. Cumhurbaşkanından bir kez daha af isteyelim” diye konuştu.

DOKTORLAR NE DİYOR?

Veysel Taşçı’nın durumu ile ilgili bilgi aldığımız Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Onkoloji Hastanesi Klinik Şefi Doç. Dr. Mehmet Artaç hastalığın kötü bir evreye girdiğini kaydetti. Veysel Taşçı’nın bir yıl daha yaşamasının yüzde 10’un çok çok altında bir ihtimal olduğunu söyleyen Doç. Dr. Artaç, “2004 yılında teşhisi koyulan hastalık iyi huylu tümördü ancak 2008 yılında karşımıza çıkan tablo kötü huylu. Hastamız kemoterapi, radyoterapi aldı. Tedavisinin bir kısmı Ankara’da yapıldı. İki kere ameliyat olan ve radyoterapi gören hastanın başka bir operasyon şansı yok” açıklamasında bulundu. Kötü huylu beyin kanseri teşhisi koyulan hastaların iki yıl yaşama şansının yüzde 10’un altında olduğunu belirten Dr. Mehmet Artaç, “Hasta şimdi bu ikinci yılın içinde. Kendisine kemoterapi tedavisi uyguluyoruz ancak bu tedavi kurtarıcı, şifa sağlayıcı bir tedavi değil, sadece zaman kazanma, yaşama süresini aylarla sınırlı kalmak kaydıyla uzatma amaçlı bir tedavi” dedi.

 Hasta yakınlarının 2008 yılında Cumhurbaşkanlığı makamına yaptığı af başvurusuyla ilgili süreç hakkında da bilgi veren Doç. Dr. Mehmet Artaç, hastayla ilgili bir rapor hazırladıklarını belirtti. Dr. Artaç, “Adli Tıp Kurumu bizim raporumuzun dışında kendi değerlendirmesini yapar ve asıl olan kurumun hazırladığı rapordur. Takdir yetkisi Cumhurbaşkanlığınındır. Ancak 2008 yılında ilaç tedavisi devam ettiği için affı reddedilen hastanın bugünkü durumu çok çok farklı. Veysel Taşçı o zaman, ameliyat olmuş ve tedaviye cevap verme ihtimali olan bir hasta iken bugün hastalığı dördüncü aşamaya gelmiş, durumu her an farklılık gösterebilecek ve kurtarıcı tedavinin söz konusu olmadığı bir hasta” açıklamasında bulundu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum