1. YAZARLAR

  2. Tankutalp Altunsoy

  3. Teknolojinin Kültür Üzerindeki Erozyonu
Tankutalp Altunsoy

Tankutalp Altunsoy

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Teknolojinin Kültür Üzerindeki Erozyonu

A+A-

Bu yazının hazırlanmasını öncelikle kendi talebim üzerine Öğretmenimiz Doç. Dr. Yalçın Tükel ile görüşmelerimiz neticesinde karar vermiş olup, bu yazımda kullanacağım yeni kavramlar üzerindeki rahatsızlıklarımı anlatacağım.

Bilginiz üzere dolu dolu yaşadığımız çocukluk yıllarımızdan kalan anılarla siz değerli kardeşlerimizi bir nebze olsa da geçmişle dönem dönem buluşturmuşuzdur. İsterdik ki bizim yaşadığımız sokak maceralarını sizler de görebilseydiniz. Sabah saat sekizde başlayan çocukluk mesaimiz aralardaki yemek molamızı saymazsak akşam ezanı ile biterdi. Ailecek yediğimiz yemeklerde mutlaka komşu çocuklarından bir veya birkaç arkadaşımız soframızda olurdu, burada anlattığım komşu çocuklarını misafir etme olayı değildir, komşumuzun çocukları ailemizden olmuştur çoğu zaman. Veya biz onların ailesinden. Çocuklara ait bir dünya düşleyin, içindeki her şey çocuklar için ve çocuklara ait. Kim kimin annesi önemli değil, illaki öğlen her hangi bir anne artık hangisi müsaitse bütün çocuklarla ilgilenir, doyurur, harçlık dağıtır, sokağa gelen pamuk şekerci veya dondurmacıdan çocuk ayırmaksızın herkese istediğini alır. İşte arkadaşlar size düşlettiğim bu dünyanın çocukları idik biz.

Yazımızın (ödevimizin) girişini size hayal ettirerek anlattığıma göre anlatmak istediğim konuya gireyim yavaştan.

Kültür nedir, kültür zamanla değişir mi?

Sorusunu sorup cevaplayarak devam edeyim yazıma.

Kültür: Sözlük anlamları ile aktaracak olursam,

Bir toplumun duyuş ve düşünüş birliğini oluşturan, gelenek durumundaki her türlü yaşayış, düşünce ve sanat varlıklarının topu.”

“Tarihsel ve toplumsal gelişme süreci içinde yaratılan her türlü değerlerle bunları kullanmada, sonraki kuşaklara iletmede kullanılan, insanın doğal ve toplumsal çevresine egemenliğinin ölçüsünü gösteren araçların tümü.”

“Akıl yürütme, eleştirme ve beğeni yeteneklerinin öğrenim, deney ve yaşantılar yoluyla geliştirilmiş olan biçimi.”

“Bireyin herhangi bir alanda kazandığı bilgi.”

Yukarıda yazılanların haricinde birkaç anlamı daha olsa da konumuzla alakadar olmadığı için o anlamlarını bu yazıda aktarmayacağım. Madde madde aktardığım her anlamın bizdeki karşılığı yazımın girişinde yazdığım ve size aktardığım giriş bölümünde bulabilirsiniz. Yazımızın yazılış maksadı ise günümüzde, geçmişimizden gelen bilgileri geleceğe aktarmada yaşadığımız sorundur. Benim sorun olarak gördüğüm bu konu belki de günümüz şartlarında yetişmiş olan siz gençler için sorun değildir. Lakin anlamamız gereken ana mesele günümüz teknolojileri ile yeniden kurgulanan ‘kültür’ün sizlerden sonraki kuşağa yani sizin çocuklarınıza aktarılamayacak olmasıdır. Sebebi ise geçmişi olmadan yapay olarak üretilen veya üretilmeye çalışılan Kültür’ün sadece o günün şartlarında yaşayan siz gençlere hitap ediyor olmasıdır. Yani yaşanılan zamana göre kurgulanan Kültür o zamanda yaşayan insanlar için geçerli olacaktır. Bu gün sizlerin kullandığı ve bizlerin anlamakta güçlük çektiği kelimesiz anlamı olan cümleler yani ‘’emojiler’’ bunlara birer örnektir. Benim de dönem dönem kızlarım sayesinde maruz kaldığım bu kelimesiz anlam ifade eden cümlelerin anlamlarını yine kızlarımdan öğrenmekteyim. Bu günün teknolojik şartları baba ile kızları arasında anlamı olan şekiller ile anlaşma dili kurgularken, kızlarımdan gelecek olan neslin yeni bir dili olacağının en büyük ispatıdır. Ve o dili ne ben ne de kızlarımla akran olan sizler anlayamayacaksınız.

Yarın devam edeceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.